Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odmítnutí Engela má zbořit dohodu, říkají odboráři. A obviňují ODS

  21:07aktualizováno  21:38
Šéf lékařských odborů Martin Engel bude zřejmě jedním z mála doktorů, pro které akce "Děkujeme, odcházíme" skutečně skončí odchodem z práce. Vinohradská nemocnice už má místo něj náhradu. Odbory za tím vidí politický tlak. Ředitel nemocnice je členem ODS. Ta ostře vystoupila proti dohodě, která zaručuje stažení výpovědí a růst lékařských platů.

Poslanec za ODS a šéf správní rady VZP odmítá, že by za událostí ve vinohradské nemocnici byla politika. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman v pátek oznámil, že od předsedy Lékařského odborového klubu nevezme zpět výpověď. Nemocnice si už za něj našla náhradu. Nemocnice přitom dosud nechtěla konkrétní případy výpovědí komentovat.

Odbory se proti Zemanovu rozhodnutí okamžitě postavily a označily ho za "účelovou záležitost a provokaci". Odboráři vyzvali lékaře ve výpovědi k solidaritě a k tomu, aby podle hesla "všichni za jednoho" nestahovali své výpovědi, pokud nemocnice Engela nepřijme.

ODS útočí na dohodu, zní z odborů

Jeden z odborářských vyjednavačů dokonce hovoří také o politickém podtextu celé události. "Chápeme to tak, že je to poslední pokus memorandum zbourat. Je to útok na memorandum i na osobu pana ministra Hegera, který ho podepsal," řekl iDNES.cz Miloš Voleman z předsednictva Lékařského odborového klubu.

Podle Volemana memorandum chtějí zbourat ti, kteří "se veřejně vyjádřili, že jsou proti němu." To v minulých dnech učinila například ODS. Její poslanci a experti na zdravotnictví Marek Šnajdr a Boris Šťastný označili dohodu za kapitulaci.

"Návrh memoranda je v rozporu s usnesením poslaneckého klubu. Jednak měla část peněz jít také na platy sestrám, ale především poslanecký klub jednomyslně vyzval vládu, aby byly u lékařů zrušeny tarifní mzdy, jak je to i v programovém prohlášení vlády," řekl iDNES.cz už v úterý Šťastný.

V pátek ODS slovy šéfa poslaneckého klubu Petra Tluchoře označila jednání odborů ve vinohradské nemocnici za porušení dohody. Stejně jako odbory hovořil Tluchoř ve svém prohlášení médiím o politických tlacích.

"Jedná se o jednoznačné porušení memoranda uzavřeného mezi zástupci LOK a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Odmítám politické tlaky na rozhodování managementu," napsal Tluchoř. Stanovisko vyšlo krátce po zveřejnění informace, že Engel se na své místo už zřejmě nevrátí.

S politikou to nesouvisí, říká ředitel s politickou minulostí

Právě s kritikou ODS odbory spojují postup ředitele nemocnice Zemana vůči Engelovi. "Pan ředitel Zeman je členem ODS, má vazby na některé poslance," popsal Voleman.

Marek Zeman byl osm let zastupitelem v Praze 3 za ODS, v letech 2002 až 2006 byl i zástupcem starosty. Do čela vinohradské nemocnice se dostal v roce 2007, když uspěl v konkurzu. Politický podtext svého rozhodování odmítá. "Neviďme za vším politiku, nebo politikaření, fakta jsou daná," říká.

"Situaci není možné měřit politickýma očima, je to standardní úkon. V memorandu je psáno, že pan ministr se zavazuje ředitele vyzvat, aby lékaře přijali zpět, pokud to místo není obsazeno již jiným člověkem nebo není oblastí restrukturalizace. Na tomto bodě nevidím nic politického. A přesně tento bod jsme naplnili. Místo pana Engela je v tuto chvíli obsazeno. To je počátek a konec pravdy," řekl iDNES.cz Zeman.

To, že by současné dění ve vinohradské nemocnici mohlo souviset s postojem části ODS k dohodě s Lékařským odborovým klubem, kategoricky odmítá i Šnajdr, který byl za minulých vlád náměstkem na ministerstvu zdravotnictví.

"To je úplně absurdní konstrukce. Pana Zemana jsem po odchodu z ministerstva viděl jen dvakrát. Pracovně-právní vztahy jsou výlučně věcí vedení nemocnic, a to napříč republikou. Už když byla ta dohoda s LOK vyjednána, bylo jasně řečeno, že nikdo nemůže mít stoprocentně garantované, že se vrátí zpět a že to záleží na každé nemocnici," řekl iDNES.cz Šnajdr.

Engela jsme nahradili, politika za tím není

Ředitel FN Královské Vinohrady Marek Zeman popsal v rozhovoru pro iDNES.cz okolnosti kolem konci šéfa odborů v nemocnici.

Nesouvisí nahrazení pana Engela s tím, že jste členem ODS?
Neviďme za vším politiku, nebo politikaření, fakta jsou daná. Buď můžu kvůli panu Engelovi navýšit jedno místo z prostředků nemocnice, ale nevím, zda je to správné. Nebo můžeme ustoupit nátlaku a vyhrožování, porušit dohodu s nastupujícím lékařem a říci mu: Prosím, už nechoďte.

Marek Zeman, ředitel FN Královské Vinohrady v Praze.

Proč místo pana Engela nemocnice obsadila?
Nemocnice se snažila obsadit každé uvolněné místo. Těch volných míst je tam řada. Celkem jsme přijali 12 lékařů. Jedno z obsazených míst je i to pana Engela. Tam pouze jde o to, že na radiodiagnostické klinice už žádné jiné volné místo není.

Kdy má 12 lékařů nastoupit a odkud jsou?
To nevím, ani to není podstatné. Jsou to lékaři, kteří se nám ozvali na inzerát a mají podepsanou pracovní smlouvu.

Můžete komentovat, kdo nahradí pana Engela?
Nemůžu a není to ani podstatná věc. Pokud někdo dá výpověď a pokud je ještě k tomu masová, tak se na to zařízení samozřejmě snaží zareagovat náborem nových pracovníků. Pokud se noví zaměstnanci najdou, tak je s nimi sjednán pracovní poměr. A pokud už jsou některá místa obsazena, můžeme vyhodit toho stávajícího a dát na jeho místo toho původního lékaře, nebo nemůžeme? Myslíte, že tak by to bylo v pořádku?

Máte náhradu i za pana Volemana?
To nemůžu vědět. Nějací lékaři byli přijati, ale těch výpovědí bylo více a já nevím, kolik lékařů se chce skutečně vrátit. Normální postup je, aby dávali žádosti o vzetí výpovědi zpět a pak bychom věděli, kolik míst zbývá. Jestliže ji někdo nebere zpátky, jak mohu vědět, kolik jich chce zůstat? Pan Voleman mi u soupisu lékařů, u jejichž jmen je buď ano, nebo ne, řekl, že nemůže garantovat, že ti, co řekli ano, řeknou ne a obráceně.

Co by se stalo, kdyby se lékaři postavili za pana Engela a výpovědi nestáhli?
V některých oborech, třeba neurologii, by to problém byl. Ale já přece nemůžu ustupovat hrubému nátlaku. Pan Voleman mi například řekl, že kdyby přišlo na nejhorší, tak pan ministr raději odvolá mě, než aby přišel o doktora Engela, protože on a doktor Engel jsou garantem klidu ve zdravotnictví.

Kdyby odbory dál situaci hrotily, byl byste ochoten o návratu pana Engela ještě jednat?
Samozřejmě, že žijeme v nějakém politickém světe, v nějakém prostoru. Proto bych řekl, nikdy neříkej nikdy. Ale v tuto chvíli je to takto.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz