Kancléř ústecké hejtmanky Aleš Konopásek

Kancléř ústecké hejtmanky Aleš Konopásek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Odmítla tahat kelímky a stavět věž, vytkl jí nadřízený. Úřednice se brání u soudu

  • 758
Aleš Konopásek, vedoucí kanceláře hejtmanky Ústeckého kraje, nevybíravě šikanoval svou podřízenou Venuši Kindlovou. Bývalá vedoucí odboru krizového řízení na krajský úřad kvůli odebrání osobního příplatku podala žalobu. Soud se však kloní na Konopáskovu stranu.

Někdejší tajemnice bezpečnostní rady kraje Venuše Kindlová pracovala v čele odboru od roku 2001. Za to, jak zvládla organizaci pomoci při povodních v roce 2002 a 2006, byla pozvaná na Hrad. Tak ji ocenil prezident Václav Klaus. A cenili si jí i kolegové v jiných krajích i na Úřadu vlády.

O to větší šok zažila v říjnu 2008. Její nadřízený, bezpečnostní ředitel a vedoucí odboru kanceláře hejtmanky Aleš Konopásek, jí podal najednou tři vytýkací dopisy. Zároveň řekl, že jí bere osobní příplatek 5 500 korun měsíčně. A to navždy.

KONOPÁSEK A STB

Konopásek za komunistů pracoval u StB pod krycím jménem Kaprál. Když odcházel od policie, zřídil pro něj bývalý hejtman Jiří Šulc funkci. Hejtmanka Jana Vaňhová "ho zdědila" a v úřadu si ho ponechala. Nadřízení ho hájí, že je "výkonný a kompetentní" a tvrdí, že ukázal negativní lustrační osvědčení.

"Bylo to překvapení, do té doby mi nikdy nic nevytkl, jednal se mnou bez známky nespokojenosti," říká Kindlová.

Paradoxně to bylo po hloubkových kontrolách lidí z ministerstva obrany, průmyslu a Správy státních hmotných rezerv, kteří konstatovali, že by se jiné kraje mohly od Ústí nad Labem učit. Tak v pořádku měli všechno zdejší úředníci.

Ještě překvapivější byl však obsah vytýkacích dopisů. V jednom Konopásek namítal, že po pracovní době nespolupracovala během víkendového "tmelení kolektivu" v červnu 2008.

"Měli jsme na provázcích tahat kelímky a stavět věž. Řekla jsem, že v mém věku je to ponižující. Dohodli jsme se, že to dělat nemusím," vzpomíná dnes šestapadesátiletá Kindlová. Ostatních akcí se účastnila.

Po vytýkacích dopisech začala šikana

V druhém dopise stojí, že odmítla jedno ze školení. "Já jsem si vždy sama vybírala školení, ale tohle o rovnoprávnosti mužů a žen bylo nadbytečné. Nikdo mi ale nemůže říct, že bych se nechtěla vzdělávat. Ve svém věku jsem dálkově studovala vysokou školu," říká Kindlová.

V dalším dopise jí Konopásek vyčítal událost ze září 2008. Kindlová se svými lidmi uspořádala akci, kterou měl dělat jiný odbor.

"Vysvětlila jsem jim, ať se nezlobí, že to není jejich práce, ale dostali jsme to příkazem," uvádí. Pak se ale dočetla, že obracela oči v sloup a akci nepřijala s větším nadšením.

podstata žaloby

Kindlová chce doplatit 5500 korun plus úroky za deset měsíců, kdy o peníze přišla.

Tím to ale jen začalo. "Konopásek mi řekl, že když neodejdu ani po třech vytýkacích dopisech, najde způsob, jak mě vyhodit," řekla Kindlová v pondělí u soudu.

Její dcera, bývalá mluvčí úřadu Veronika Kindlová, popsala další Konopáskovy metody.

"Po poradě si ji zavolal z přízemí do sedmého patra. Stál ve dveřích a oznámil, že přišla pozdě. Nebo ji nechal sedět dvě hodiny v předpokoji a pak sdělil, že už na ni nemá čas," uvedla. Úřednice na ni prý psaly hlášení. Hrozbu splnil v srpnu 2009, kdy Kindlová musela z krajského úřadu odejít.

Kindlová je uznávanou odbornicí, tvrdí úředníci

Zástupci krajského úřadu tvrdí, že Kindlová přišla o osobní příplatek a nakonec i o místo kvůli "poklesu pracovní výkonnosti". Proti tomu ale vypovídali úředníci z Liberce, Olomouce i Prahy.

"Je to uznávaná odbornice, její propuštění mě překvapilo," tvrdí bezpečnostní ředitel libereckého krajského úřadu Rudolf Broulík.

Soudní řízení sice ještě neskončilo, lze však očekávat, že žena neuspěje.

Soudce Viktor Vaške totiž naznačil, co si o sporu myslí. "Aleš Konopásek byl nepřiměřeně tvrdý, choval se na pokraji šikany. Jenže osobní příplatek je za nadstandardní jednání, patří do něj i loajalita k nadřízenému," řekl.

Stejný rozsudek se dá předpokládat i 31. ledna. Případ ale nekončí, už 18. března bude soud řešit i žalobu na neplatnost výpovědi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video