Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odmítáte darovat orgány? Registrujte se

  14:49aktualizováno  14:49
Česko otevírá národní registr lidí, kteří nesouhlasí s posmrtným darováním svých orgánů. Lidé mohou svůj nesouhlas posílat od středy. Odborníci na transplantace doufají, že počet lidí zásadně odmítajících odběr bude co nejmenší. V Česku je na 1200 čekatelů na transplantaci.

"Stačí, když lidé vyplní příslušný formulář a s úředně ověřeným podpisem jej zašlou Koordinačnímu středisku pro resortní zdravotnické informační systémy," popsal náměstek ministryně zdravotnictví Milan Špaček.

Za děti mohou rozhodnout jejich zákonní zástupci.

V Česku totiž platí zásada předpokládaného souhlasu, pokud člověk nedá najevo, že si nepřeje, aby jeho orgány byly transplantovány.

Pracoviště, která odebírají orgány k transplantaci, mají povinnost do registru, který sídlí v Praze 4 Vídeňské ulici 9, nahlédnout.

I v případě, že zdravotníci jméno potencionálního dárce v registru nenajdou, měli by se podle Špačka pokusit najít příbuzné a zeptat se jich, zda dotyčný nebyl odpůrcem darování orgánů.

V těchto případech hraje důležitou roli čas, protože například srdce je třeba odebrat a transplantovat během dvou hodin a játra do šesti hodin. Jestliže lékaři blízké nenajdou, záleží rozhodnutí na nich.

Přístup k údajům v registru má sedm českých transplantačních center a šest tkáňových bank a v nich čtyři desítky pověřených lékařů.

V České republice je registrováno téměř 1200 čekatelů na transplantaci. Jejich šance jsou úměrné počtu orgánů, které se podaří získat. Nabídka a čekací lhůta rozhodují o jejich přežití.

Pavel Březovský z ministerstva zdravotnictví zdůraznil, že lidé, kteří budou evidováni jako odpůrci odběru vlastních orgánů, neztrácejí právo na to být potencionálními příjemci orgánu.

Loni bylo v Česku transplantováno 551 orgánů. Čtyři stovky pacientů získaly zdravou ledvinu, dalším bylo voperováno nové srdce, játra, plíce a slinivka. S výjimkou ledvin mohou čekatelé tyto orgány získat pouze od zemřelého dárce.

Autoři: ,


Témata: Podpis, Srdce

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

Najdete na iDNES.cz