Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odmítat sexuální výchovu je sobecké a pokrytecké

  0:01aktualizováno  0:01
Sex je jednou z nejpříjemnějších činností, kterým se člověk může věnovat. Sex je věc, která relativně velkým dílem určuje kvalitu lidského života, ať už přímo nebo jako symptom. Sex je jedna z nejdůležitějších částí naší kultury.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

A i přes usilovné přesvědčování některých lidí na sexu není nic špatného. To všechno ho předurčuje k tomu, abychom o něm děti poměrně dobře informovali, už jen proto, abychom je ochránili.

Osobně si myslím, že osvěta okolo sexu je hodně užitečná. Ani ne tak proto, aby se o něm mládež dozvěděla víc informací (mnohé rodiče by teoretické znalosti jejich pubertálních dětí jistě zaskočily), ale protože se tak mladí lidé zbaví iracionálního tabu, které v západní kultuře vzniklo.

Parodie na puritánství?

Velkou iniciativu proti příručce projevila katolická církev a Výbor na ochranu rodičovských práv (VORP). Absolutně nechci nijak škatulkovat a tvrdit, že každý rodič, který se proti příručce postavil, je křesťan a že každý věřící si myslí, že kondom je nástroj ďáblův. Avšak kvůli tomu, že argumenty obou skupin jsou z velké části stejné, budu o nich mluvit pouze jako o odpůrcích.

SEXUÁLNÍ VÝCHOVA

Má se na základních či středních školách vyučovat sexuální výchova, nebo je to úkol výhradně pro rodiče? Kdo, kdy a jak by měl s dětmi mluvit o sexu? Jak vypadala sexuální výchova na vaší škole a co jste si z ní odnesli?

První věc, na kterou musím upozornit, jsou internetové stránky VORP. Kdyby mi z nich někdo četl útržky bez kontextu, považoval bych je za trochu prvoplánovou parodii na puritánství před par desítkami let. Pokud ovšem ponecháme stranou směšnost některých názorů, jsou zde věty, které jsou ani ne tak zábavné jako spíš strašidelné.

Pokud bych měl vybrat z několika homofobních narážek a až k absurdnosti dovedených názorů, musím vypíchnout tuto větu: "Rodiče a učitelé sdružení ve VORP vyznávají konzervativní hodnoty ověřené staletími." Tímto prohlášením končí jakékoliv možnosti rozumné diskuse. Protože pokud bychom se podle něj řídili, stále věříme, že náš svět je placka, kterou podpírají čtyři sloni stojící na hřbetě obrovské želvy, vedeme války ve jménu Ježíše Krista (církevního měšce) a upalujeme čarodějnice.

Definice sexu = vzájemné potěšení Mezi další argumenty patří například to, že "příručka prosazuje autoerotiku, což vede k sobectví a nemožnosti prožít pravou lásku". Kde vzali souvislost mezi pravou láskou a masturbací, si radši nebudu domýšlet.

Ale vážně, kdyby za mnou někdo přišel a řekl, že nikdy neonanoval a že mu to připadá odporné, pravděpodobně bych hodně znervózněl a začal bych se poohlížet po předmětu, kterým se budu bránit, až se mě ten člověk pokusí zabít nebo něco horšího.

Odpor církve ke kondomům je všeobecně známý a to, že je pro ni použití kondomu horší hřích než donutit mladého člověka ke svatbě a odsoudit ho k životu po boku osoby, kterou nemiluje, a děti tohoto páru k vyrůstání v nefunkčním manželství, je její věc. O sexuálních chorobách se bavit nebudeme, protože jak nezávisle na sobě prohlásilo do éteru několik církevních hodnostářů, "virus HIV je několiksetkrát menší než spermie a kondom vás před ním absolutně neochrání".

Posledním větším argumentem, kterým se odpůrci ohánějí, je, že "příručka děti vede k nemanželskému sexu a povrchnosti". Tento argument je poměrně těžko vyvratitelný. Ale i pokud ho přijmeme, tak se naskýtá otázka: No a co?

Definice sexu je, že se setkají dva lidé a způsobí si vzájemně potěšení. Není v tom nic hříšného, zvráceného ani sobeckého.

Jak jste asi z mého článku pochopili, vyučování sexuální výchovy na školách mi nevadí. Je to praktická a užitečná věc, která pomůže zmírnit počet nechtěných těhotenství a riziko získání pohlavních chorob.

DISKUTUJTE NA BLOGU

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Téměř všechny názory odpůrců pocházejí z jejich subjektivních názorů na morálku a na to, co je dobré a špatné.

nemůžu svůj názor nikomu nutit, ale osobně si myslím, že rodič, který s výše popsanými názory souhlasí, je nezodpovědný, sobecký pokrytec, a navíc žije tak trochu mimo kontext dnešní doby.

V čase, kdy člověk může jen jedním kliknutím vidět i tu největší zvrhlost, je nemožné dítěti zabránit, aby do styku se sexem přišlo, a to, že o něm bude poučeno, je nejlepší a nejzodpovědnější alternativa.

Jakub Matuštík,
Gymnázium Uherské Hradiště

» Autor článku dostane knihu

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz