Odměny za zločince závratně stoupají

  • 4
Odměny za dopadení zločinců jsou čím dál tučnější. V roce 1881 nabízel guvernér amerického sátu Missouri za legendárního lupiče Jesseho Jamese 5000 dolarů. Za 22 teroristů, které hledá FBI po zářijových teroristických útocích v USA, zaplatí americká vláda pět milionů. Rovný pětinásobek této částky, 25 milionů dolarů, nabízejí USA na hlavu bin Ládina. Afghánský Taliban ale zatím trumfoval: za zabití 'zločince' prezidenta Bushe je ochoten zaplatit 50 milionů.

Jesse James byl jedním z nejslavnějších bankovních a vlakových lupičů v americké historii. V roce 1881 guvernér státu Missouri Thomas Crittendon nabídl odměnu 5000 dolarů za uvěznění Jamese a jeho bratra Franka.

Robert Ford, člen zločineckého gangu Jamesů, věřil, že by mohl inkasovat peníze, když alespoň jednoho z bratrů zabije, a Jesseho zastřelil. Dodnes se neví, kolik peněz nakonec Ford za vraždu dostal.

Amerika nabízí za bin Ládina 25 milionů

Theodora Kaczynského, přezdívaného Unabomber, udal jeho bratr David, který si zřejmě nebyl vědom toho, že americká vláda vypsala odměnu jeden milion dolarů. David Kaczynski zaplatil poplatky a daně z obdržené částky a pak ji věnoval obětem kriminálních činů spáchaných paranoidními schizofreniky. 

Unabomber byl v květnu 1998 odsouzen na doživotí. Během 17 let uskutečnil 16 teroristických útoků, při nichž zaslal výbušninu vyhlédnuté oběti poštou. Zahynuli při tom tři lidé.

Ramzí Júsif, hlavní organizátor bombového útoku na Světové obchodní středisko v New Yorku, při kterém zahynulo šest lidí a na 1000 bylo zraněno, opustil USA ještě v noci po akci. Američané zaplavili svět pohledy, letáky a novinami s informacemi o Júsifovi a dvoumilionové odměně.

O necelý rok později dosud neidentifikovaný informátor přesně popsal místo pobytu teroristy v Pákistánu a Júsif byl krátce nato dopaden. V roce 1998 Júsifa odsoudili na doživotí a informátor dostal celé dva miliony dolarů.

Administrativa George Bushe vypsala v roce 1989 za hlavu někdejšího šéfa panamských ozbrojených sil Manuela Noriegy odměnu dva miliony dolarů. Po invazi amerických vojáků do Panamy v prosinci 1989 se Noriega uchýlil na zastupitelství Vatikánu.

Vzdal se na začátku ledna 1990 a byl dopraven na Floridu. V USA si odpykává mnohaletý trest za podíl na pašování drog a praní špinavých peněz. Odměna nebyla vyplacena. 

V roce 2000 vyhlásila americká vláda program odměn až do výše pěti milionů dolarů za informace vedoucí k dopadení nebo odsouzení bývalého jugoslávského prezidenta a dalších vůdců z bývalé Jugoslávie obviněných z válečných zločinů. Miloševiče zatkla v dubnu 2001 srbská policie, v červnu byl vydán mezinárodnímu tribunálu do Haagu. Žádná odměna nebyla vyplacena.

K dopadení atentátníka z Oklahoma City Timothyho McVeigha nevedla americkou vládou nabídnutá odměna dva miliony dolarů. McVeigh, který způsobil svým bombovým útokem smrt 168 lidí a zranění dalších asi 600, byl zatčen náhodou za jízdu s autem bez poznávací značky a za držení nabité zbraně. Zločinec byl odsouzen k smrti a popraven letos 11. června. Odměna nebyla vyplacena.

Odměna jeden milion dolarů je vypsaná za informace vedoucí k dopadení stále hledaného zločince Erika Rudolpha. Ten je obviněn z pumového útoku při Olympijských hrách roku 1996 v Atlantě, při němž zahynul jeden člověk a 100 bylo zraněno, a dalších tří atentátů. Rudolph byl naposledy spatřen v americkém státě Alabama v červenci 1998 po krádeži zboží z obchodu se zdravotnickými potřebami.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video