Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odložení voleb destabilizuje zemi, vzkazují soudcům ústavní činitelé

  8:35aktualizováno  9:52
Ústavní činitelé považují konání předčasných voleb v říjnovém termínu za veřejný zájem zásadního významu. Prohlásil to prezident Václav Klaus po setkání s předsedy obou komor parlamentu a premiérem Janem Fischerem. Odsun jejich konání by destabilizoval situaci v zemi a omezil by politickou volbu občanů.

Ústavní činitelé a předsedové stran už ve středu deklarovali zájem na co možná nejrychlejším konání voleb. Dnes vydali společné prohlášení, ve kterém rozhodnutí soudců kritizují. 

"Jsme velmi znepokojeni krokem Ústavního soudu. Kdyby k odsunutí předčasných voleb došlo, byl by to velmi destabilizující krok," přečetl prezident Václav Klaus společné stanovisko prezidenta, předsedy vlády a předsedů Sněmovny a Senátu.

Senát projedná změnu ústavy příští pátek

Prezident připomněl, že postup, který Ústavní soud zvolil, nelze použít, pokud je v rozporu s důležitým veřejným zájmem.

Konání předčasných voleb ve stanoveném termínu přitom považuje za "veřejný zájem zásadního významu".

"Naše země se už půl roku nachází ve velmi nestabilní politické situaci, která je řešitelná pouze novými volbami. Je ve veřejném zájmu, který se týká celé naší společnosti, aby se tyto volby konaly v co nejkratší lhůtě, neboť naše země potřebuje silnou a akceschopnou vládu s jasným politickým mandátem, která je schopna vést zemi v období ekonomické krize a řešit závažné problémy, které se dotýkají životů a osudů milionů našich občanů," přečetl ze společného prohlášení Klaus.

Prezident a předsedové parlamentních komor a vlády soudí, že ve veřejném zájmu je "zabránit ruinování politické scény nekonečnou a dlouhé měsíce se vlekoucí předvolební kampaní". Ta paralyzuje politické instituce, ohrožuje existenci stran a omezuje politickou volbu pro občany. "Za nezanedbatelné považujeme i stovky milionů korun, které už byly na přípravu voleb vydány," dodal prezident.

Závěrem uvedl, že věří, že ústavní soudci si jsou vědomi závažnosti situace a že ke stanovisku ústavních činitelů ve svém dalším rozhodování přihlédnou. 

Prohlášení čtveřice politiků dnes kritizoval předseda lidovců Cyril Svoboda. "Jakýkoliv nátlak na Ústavní soud považuji za naprosto nepřijatelný a v rozporu s principy demokracie. Vláda, Poslanecká sněmovna, Senát i prezident republiky se mohou ve vztahu k řízení před Ústavním soudem k čemukoliv vyjádřit, tedy i k veřejnému zájmu, nemohou jej však definovat. O tom, co je nebo není ve veřejném zájmu, rozhodne pouze Ústavní soud," uvedl.

Paroubek: Byla by to nastavovaná kaše

Dnes by také měla pokračovat v práci skupina expertů připravující návrh ústavní změny, která by rychlé konání voleb umožnila. Díky novele ústavy by se dolní komora mohla sama vlastním rozhodnutím rozpustit a pak by mohly být volby vyhlášeny.

Ještě včera prezentovaná jednota politických stran se však začíná drolit. Zatímco ostatní strany jsou připraveny akceptovat jako nový termín voleb počátek listopadu (původní se zřejmě nedá stihnout), ČSSD jako jediná s termínem nesouhlasí.

"Neumím si to představit, to by byla trochu nastavovaná kaše," řekl Rádiu Impuls předseda strany Jiří Paroubek.

Podle hlasů z Lidového domu je pro ČSSD posunutí termínu absolutně nepřijatelné. "Expertní skupina se nedrží dohody politických stran z rána. Zkoumají jen jednu ze tří alternativ," sdělil zdroj z ČSSD.

Prohlášení ústavních činitelů

Společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů České republiky ze dne 3. září 2009 k situaci po usnesení Ústavního soudu, které zpochybňuje možnost konání předčasných parlamentních voleb 9. a 10. října 2009.

Prezident republiky, předseda Senátu Parlamentu České republiky, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a předseda vlády jsou velmi znepokojeni krokem Ústavního soudu, který svým usnesením odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta republiky o termínu konání předčasných voleb. Kdyby k odsunutí předčasných voleb došlo, byl by to velmi destabilizující krok pro řešení problémů naší země.

V souvislosti s §79, odst. 2 zákona o Ústavním soudu, který stanoví, že odložit výkon rozhodnutí nelze, je-li v rozporu s důležitým veřejným zájmem, prezident republiky, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny a předseda vlády prohlašují, že konání předčasných parlamentních voleb ve stanoveném termínu považují za veřejný zájem zásadního významu. Je tomu tak proto, že naše země se již půl roku nachází ve velmi nestabilní politické situaci, která je řešitelná pouze novými volbami. Je ve veřejném zájmu, který se týká celé naší společnosti, aby se tyto volby konaly v co nejkratší lhůtě, neboť naše země potřebuje silnou a akceschopnou vládu s jasným politickým mandátem, která je schopna vést zemi v období ekonomické krize a řešit závažné problémy, které se dotýkají životů a osudů milionů našich občanů.

Prodlužování současného stavu ohrožuje schopnost naší země krizovou situaci zvládat a uchovat si předpoklady pro obnovení prosperity. Prioritním veřejným zájmem je i zabránění tomu, aby byla politická scéna ruinována nekonečnou, dlouhé měsíce se vlekoucí předvolební kampaní, která paralyzuje politické instituce, ohrožuje existenci politických stran a de facto omezuje politickou volbu pro občany. Za nezanedbatelné považujeme i stovky milionů korun, které byly již na přípravu voleb ve stanoveném termínu státními orgány vydány a které by mohly být ztraceny, a to v situaci, kdy jsou občané, firmy i státní orgány nuceni přijímat tvrdá úsporná opatření.

Prezident republiky, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny a předseda vlády věří, že soudci Ústavního soudu si uvědomují zásadní význam, který jejich rozhodnutí má pro budoucnost naší země. Věříme, že ke stanovisku nejvyšších ústavních činitelů našeho státu Ústavní soud ve svém dalším rozhodování patřičně přihlédne.

Václav Klaus
Prezident republiky

Přemysl Sobotka
Předseda Senátu Parlamentu ČR

Miloslav Vlček
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Jan Fischer
Předseda vlády ČR

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz