Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Těsné hlasování NSS dává uchazečům o Hrad naději u Ústavního soudu

  18:25aktualizováno  18:25
Neúspěšní prezidentští kandidáti získali těsným hlasováním Nejvyššího správního soudu munici pro případnou stížnost u vyšší instance. Tři ze sedmi soudců totiž měli odlišné stanovisko, o nějž se může Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý, kteří z prezidentského klání vypadli, opřít u Ústavního soudu.

Předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček, v pozadí šéf NSS Josef Baxa | foto: ČTK

Nic na tom nemění fakt, že rozhodnutí soudu je nakonec pouze jedno. V prvé řadě je potřeba zmínit, co vlastně odlišné stanovisko znamená v praxi. "Má to spíš jenom informativní význam, jak ta druhá názorová skupina myslela a argumentovala," říká děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch. 

On sám považuje publicitu, která se věnuje právě odlišnému stanovisku, za přehnanou. "Postavilo se to na úroveň jako dva konkurující si názory. To je ale trochu matoucí pro veřejnost, protože názor soudu je jen jeden. A to ten většinový," upozorňuje Gerloch.

Přesto se mohou postoje soudců Nejvyššího správního soudu promítnout i do rozhodování Ústavního soudu (za předpokladu, že se na něj některý z odmítnutých kandidátů obrátí). Koneckonců, jeho předseda Pavel Rychetský už dříve prohlásil, že zákon o přímé volbě je špatný (více se dočtete zde). Ještě pravděpodobnější však je, že se o ně opřou sami neúspěšní uchazeči ve svých stížnostech.

Co konkrétně se soudcům nelíbilo?

1.Absence kontroly pravosti podpisů

V zákoně se s ověřením pravosti podpisů vůbec nepočítá, soudci proto tvrdí, že se sběr podpisů může "zvrhnout v pouhé ověření schopnosti kandidáta nashromáždit předepsaný počet správných údajů". Jméno, příjmení či data narození jsou totiž volně dohledatelná v různých veřejně přístupných rejstřících.

Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy je přitom několik variant, jak se pravosti podpisů dobrat. "Občan se dostaví k nějaké autoritě, například na poštu... Nebo ať je na archu uvedeno i rodné číslo. Také může zákonodárce vybavit volební výbor právem žádat občanský průkaz," vyjmenoval v rozhovoru pro páteční MF DNES.

Rychetský pak iDNES.cz už v listopadu řekl, že není problém v samotné kontrole všech podpisů. "Současný zákon byl přijat s obrovským zpožděním, takže už nebyl čas na normální proceduru. Hlavní vadou toho zákona tak je, že má neuvěřitelně šibeniční lhůty, které neumožňují seriózní přezkum," myslí si předseda Ústavního soudu (celý rozhovor najdete zde).

2Chybovost kontrolních vzorků

Proč 2,99 procenta chyb v kontrolním vzorku vede k předpokladu, že zbytek podpisů je bez chyb, zatímco v případě tří a více procent chyb je na místě zbystřit a zkontrolovat další část podpisů? Právě tuto řečnickou otázku si soudci kladou. Podle nich tak volební zákon odporuje rovnému přístupu k voleným funkcím, protože vzniká nerovnost mezi jednotlivými kandidáty.

Ke kontrole vzorků má výhrady i další odborník na Ústavní právo Vladimír Balaš. "Nejvyšší správní soud se s těmi věcmi mohl vypořádat mnohem pečlivěji. Mohli lépe překontrolovat třeba tvrzení, že těch 17 tisíc podpisů (oba dva kontrolní vzorky, pozn. red.) je dostatečný vzorek. To si myslím, že je hra na náhodu," říká Balaš.

3.Soudní ochrana

Pod zdánlivě nejasným titulkem se může skrývat možná nejvýznamnější argument celého oponentního stanoviska. Soudci Baxa, Passer a Malík totiž zmiňují dvě možnosti, jak by soud mohl postupovat při přezkoumávání petičních archů. V prvním případě by NSS zkoumal pouze vzorek (vzorky) ve stejném rozsahu jako ministerstvo. Ve druhém by pak soud mohl ověřovat celé petice.

Tak jako tak však soudci tvrdí, že by bylo porušeno právo na soudní ochranu. I kdyby totiž soud kontroloval vzorek na nejnižší možné hranici, tedy tří procent, zabralo by mu to zhruba 51 hodin u jediného kandidáta. Překročil by tak lhůty stanovené pro přezkum a narušil tak volby. V případě, že by se rozhodl zkoumat všechny podpisy, zabralo by to podle soudců několik měsíců.

"Většina se rozhodla vyjít z předpokládaného souladu volebního zákona s ústavním pořádkem, což ji nevyhnutelně zavedlo do protiústavního odepření soudní ochrany," stojí v textu.

S tím ovšem Balaš, který se jinak přiklání spíše k názoru menší části sedmičlenného senátu, příliš nesouhlasí. "Nemyslím si, že by je to zavedlo až tam. Ale domnívám se, že celé odůvodnění toho usnesení mělo být lépe zpracované," dodává Balaš.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz