Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odejdou i domácí investoři do zahraničí?

  11:37aktualizováno  11:37
Příznivou zprávou pro kapitálový trh bylo rozhodnutí Ústavního soudu narovnat pokřivené majetkové vztahy při privatizaci akciových společností státem. Minoritním akcionářům byly znehodnocovány jejich podíly při osvobození kupce od povinnosti veřejného odkupu.
Otázkou je, jak dlouho  rozsudek  vydrží a nebude-li v brzké době pokřiven další  úpravou  obchodního zákona , která  opět postaví minoritní akcionáře do nevýhodného postavení tak, jako tomu bylo i v minulosti za  neuvážené podpory  mnohých  politiků a poslanců.
Přitom si  neuvědomují, že  podkopávají svou iniciativou  radikálně funkčnost kapitálového trhu  v ČR. Není žádným tajemstvím, že  pražská burza  pomalu skomírá, ubývá  jak akciových titulů  stálým vyřazováním, tak  licencovaných makléřů.
Velké zlo napáchalo i rozhodnutí zpoplatnit vedení účtů ve středisku cenných papírů pro  investory. Došlo pouze k tomu, že většina společností  převedla své akcie ze zaknihovaných na listinné, trh se dokonale zneprůhlednil a  obchody se tak uskutečňují mimo veřejné trhy bez možností jakékoli kontroly. Trpí tím ovšem minoritní akcionáři, protože současný stav napomáhá  nepoctivcům převádět majoritní podíly na jiné  spřízněné subjekty bez jakékoli kontroly. Oznamovací povinnosti KCP se mnohdy neplní.
Do toho všeho ještě probleskují  opět  další  katastrofické scénáře  pro investory  od  daňových stratégů z ministerstva financí, kteří po varování KCP od svého úmyslu  zatím ustoupili. Do novely  o dani z příjmu chtěli zapracovat zdanění  výnosů z cenných papírů od koupě do prodeje  po dobu dvou let a zatížit investory na našem nerozvinutém kapitálovém trhu další patnáctiprocentní daní z výnosu prodeje.
Zřejmě se inspirovali  sociálnědemokratickou vládou v Německu, která  činí  podobné  sebevražedné rozhodnutí  ve snaze zalepit díry ve svém rozpočtu. Jak je vidět podobné turecké hospodaření, kdy místo aby se šlo cestou úspor a přestalo se nesmyslně rozhazovat ze státního rozpočtu je jednodušší natáhnout ruku pomocí zvýšení daní, je  typickým znakem  pro všechny sociálnědemokratické vlády vesměs. Stačí si však porovnat objem obchodů  na burze v Německu a v Praze. Údaje i  průměrnému počtáři napoví, že  náš trh na podobné opatření
ještě dlouho nebude  připraven.
Místo radikální podpory investorů  odstraněním  zdanění  akciových výnosů a podílových listů vůbec, odstraněním či snížením zdanění již tak mizerných dividendových výnosů, které  jsou na našem trhu vzácností,  se stále vymýšlí, jak  oškubat  investujícího odvážlivce.
Přitom  se jaksi pozapomíná, že  investovat nepotřebují jen  soukromí investoři, pojišťovny, podílové fondy, penzijní fondy ale i  pro levnější úvěry by si měly zajít podniky  prostřednictvím  emitováním akcií. To je však také zatíženo velkými poplatky.
Pokud tyto nesmyslné  snahy o likvidaci kapitálového trhu budou dále pokračovat, pak nezbývá investorům nic jiného, než  převést své investice  do zahraničí i za  současného poklesu cen akcií, kde je podpora kapitálového trhu  i kontrola  na slušné úrovni .
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klíčníci na Hradě zamkli korunovační klenoty do Korunní komory

České korunovační klenoty se vrací zpět do Korunní komory ve svatovítské...

Korunovační klenoty se po deseti dnech vrátily do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Uzamklo je sedm klíčníků,...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Babiš podal demisi, Zeman mu dal druhou šanci, netrvá na 101 hlasech

Premiér Andrej Babiš předal prezidentovi Miloši Zemanovi demisi menšinové...

Po 43 dnech v úřadu podala zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinesl na Hrad prezidentu...

Najdete na iDNES.cz