Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odebírání rychlotitulů z Plzně může ovlivnit volby, varují studenti

  15:15aktualizováno  16:02
Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša pozdrží o několik dní odeslání prvních dopisů absolventům právnické fakulty, kterým hrozí odebrání titulu Ph.D. Chce se sejít se skupinou studentů, kteří ho žádají, aby s odebíráním začal až po volbách. Průša to odmítá.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša (vlevo) přichází na mimořádné zasedání akademického senátu. (29.10.2009) | foto: ČTK

Skupina dvaadvaceti studentů různých fakult plzeňské univerzity rektora v dnes odeslaném otevřeném dopise žádá, aby bylo odebírání titulů během předvolební kampaně zastaveno. Studenti jsou z různých fakult školy, pouze jeden přímo z práv.

"Není v zájmu univerzity proces odebírání titulů zastavit. Bohužel se to dostalo do doby volební kampaně. Nemyslím si, že by to někomu politicky prospělo nebo uškodilo. Skupinka studentů je zřejmě jiného názoru a o tom si s nimi musím promluvit," řekl Průša.

kauza v plzni

Kauza na plzeňských právech je označována za největší skandál českého vysokého školství od roku 1989.

Propukla zveřejněním plagiátu dizertace bývalého proděkana Ivana Tomažiče. Postupně se ukázalo, že škola nezpracovávala výroční zprávy a způsob přijímacího řízení byl zcela odlišný od jiných škol. Závěrečné práce nebyly předávány knihovně, nefungovala kontrola kateder. Někteří studenti absolvovali školu nestandardně rychle.

Rektor univerzity proto zřídil komisi, která tituly přezkoumala.

Fakultu prošetřila akreditační komise. Výsledek je ten, že až do odvolání nesmí nabírat uchazeče o doktorské studium a udělovat tituly Ph.D. a také JUDr.

Studenti jsou přesvědčeni, že situaci na právech využívá ke svému zviditelnění děkan právnické fakulty a krajský lídr ODS Jiří Pospíšil a Martin Mark, člen akademického senátu fakulty a krajský lídr Strany zelených.

"Vysokoškolský doposud platný zákon neumožňuje zneplatnit po letech státní zkoušku, ba ani odebrat vysokoškolský diplom. Je více než jasné, že celá kauza s odebíráním titulů má posloužit děkanovi práv k jeho zviditelnění v parlamentních volbách bez ohledu na právo a současné právní normy," cituje studenty ČTK.

Prohrané peníze za případné soudní spory kvůli odebraným titulům podle nich mohou způsobit finanční problémy i jiným fakultám a zastavení rozvoje univerzity.

"Akreditační komise bude mít příležitost k tomu, aby během června zhodnotila, nakolik tým v čele fakulty provedl reformu, to je nezávislé hodnocení mého působení na fakultě. Je na rozhodnutí pana rektora, zda pozdrží odebírání titulů. Já osobně bych to nedoporučoval a to ne kvůli sobě, ale má-li být škola očištěna, tak je důležité, aby proces probíhal bez zbytečných průtahů," okomentoval výzvu studentů Pospíšil.

Nařčení odmítá i lídr zelených v Plzeňském kraji Marek. "První neoprávněný student, který byl odhalen, byl pan Tomažič a to bylo v době, kdy jsem nebyl žádným lídrem na kandidátce," uvedl Marek. "První pochybní Ph.D. byli známí kolem 28. listopadu, v té době jsem také nebyl žádným lídrem na žádné kandidátce," dodal.

Někteří z dvaadvaceti studentů ale vůbec nevědí, že pod výzvou jejich podpisy jsou. "Na studijním oddělení elektrofakulty jsme zjistili kontakty na šest studentů z této fakulty, kteří jsou pod výzvou podepsaní a zkusili jsme jim zavolat, vůbec o tom, že jsou tam podepsaní, nevěděli," popsal člen akademického senátu Tomáš Hnětila. Dalších 16 studentů prý zatím oslovit nestačili. "O všem jsme ale informovali rektora Průšu," sdělil Hnětila.

Jména adeptů na odebrání Ph.D. nechtějí zveřejnit

Pospíšil poslal rektorovi minulý týden návrh šesti adeptů na odebrání titulu Ph.D. Rektor všech šest návrhů odsouhlasil, zbývá jeho podpis a odeslání. Jejich jména odmítá škola kvůli ochraně osobních údajů sdělit. (o procesu odebrání titulů si přečtěte více zde).

Mezi adepty, o nichž se už řadu měsíců spekuluje, mají být exproděkan fakulty Ivan Tomažič, bývalý šéf Akademického senátu Daniel Telecký, bývalý vysoký policejní důstojník Jan Brázda, pedagogové Jan Suchý, Ondřej David a Jan Kavka.

Podle zjištění serveru Aktuálně.cz je těchto šest jmenovaných právě těmi, které navrhl děkan Pospíšil a odsouhlasil rektor Průša. Davidovi a Kavkovi ale podle serveru diplom ještě nebyl vystaven. U nich tak nepůjde o jeho odebrání, ale neudělení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz