Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když odcházeli sovětští vojáci, na jižní Moravě jim chtěli dát dárkové balíčky

  20:18
Přesně před 27 lety, 27. června 1991, opustil československé území poslední sovětský voják, generál Eduard Vorobjov. Ještě před ním překročily české hranice i tisíce sovětských tanků, letadel a vrtulníků a vzaly sebou mnoho tun munice. Skončil tím téměř čtvrt století trvající pobyt sovětské armády v Československu.
Odchod sovětských vojsk z Československa v letech 1990 a 1991.

Odchod sovětských vojsk z Československa v letech 1990 a 1991. | foto: Dana Kyndrová, z knihy Odchod sovětských vojsk (Kant, Praha 2003)

Do osudové noci z 20. na 21. srpna 1968 bylo Československo jedinou zemí východního bloku, na jejímž území po druhé světové válce nezůstali sovětští vojáci. Intervence vojsk Varšavské smlouvy proti reformám pražského jara to však změnila. 

S nimi hranice státu překročil i tehdejší kapitán sovětských invazních sil z Německa Eduard Vorobjov. A právě on se o třiadvacet let později stal posledním oficiálně umístěným sovětským vojákem na území Československa. V té době už jako generál.

V listopadu 1968 opustili zemi vojáci polské, německé, maďarské a bulharské armády, sovětská však zůstala. Formálně do „ukončení konsolidačního procesu“, ale ve skutečnosti bez stanoveného termínu odchodu. 

Téměř okamžitě po 17. listopadu 1989 se tak začal stupňovat tlak na vyhoštění sovětských vojáků ze země. Už 28. listopadu proto vyzval krizový štáb Občanského fóra dopisem Michaila Gorbačova k okamžitému jednání o odsunu sovětské armády z československého území. 

Gorbačov přijal žádost odsunu vojáků s pochopením

O několik dní později přišla od Gorbačova odpověď. „Dozvěděli jsme se, že naši žádost obdržel a přijal s pochopením. Nebyli jsme si sice moc jistí, co to přesně znamená, ale byli jsme rádi, že Gorbačov chápe, že bychom už neradi byli dále okupováni,“ vzpomíná Michael Kocáb, který se po událostech roku 1989 stal vládním zmocněncem pro odsun sovětských vojáků. 

1990: Rusové od nás odvezli i atomové náboje, které tu oficiálně neměli

V lednu 1990 přijalo na Kocábův návrh Federální shromáždění usnesení, které smlouvu vlád ČSSR a SSSR ze dne 16. listopadu 1968 o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk prohlásilo za neplatnou od samého počátku. A stanovilo konečný termín odsunu na konec roku 1990.

Oficiální dohodu o odchodu sovětských vojsk z Československa však podepsali ministři zahraničních věcí Jiří Dienstbier a Eduard Ševardnadze v Moskvě až 26. února.

Přesun vojáků a techniky nakonec trval rok a půl. Kdyby však záleželo na některých sovětských politicích, trval by mnohem déle a možná by k němu vůbec nedošlo. Začala totiž jednání o konkrétních detailech odsunu. 

Kremelští jestřábi chtěli odsun zastavit, nebo alespoň odložit

Na straně českých vyjednavačů v čele s Kocábem stáli i Gorbačov, Ševardnadze, sovětský velvyslanec v Československu Boris Pankin a také právě generál Vorobjov. „Ten k tomu přistupoval tak, že jsme domluvili harmonogram a považoval za věc cti jej dodržet. Oceňoval, že jsme dokázali udělat státní převrat bez jediné kapky krve, to ho fascinovalo,“ říká Kocáb. 

Jenže proti odsunu stáli takzvaní kremelští jestřábi, většinou sovětští generálové a poslanci výboru pro armádu a bezpečnost, kteří považovali smlouvu o odchodu za Gorbačovův politický omyl, za neuvážené vyklízení pozic a za vzdávání bitvy bez boje. A právě při jednání s nimi přišla Vorobjova pomoc nejvíce vhod. 

Kocáb to popisuje na konkrétním příběhu, kdy delegace těchto jestřábů dorazila do Prahy a Kocába a další československé vyjednavače si přivolala na sovětské velvyslanectví. „Došlo tam k velké roztržce a opět požadovali odsun prodloužit, nebo dokonce odložit. Řekl jsem jim, že se odsun nezpozdí ani o minutu a pokusili se jim vyhrožovat reakcí našich obyvatel na takové rozhodnutí. Jenom se mi vysmáli,“ vypráví pobaveně Kocáb.

První v Evropě. Před 25 lety začala z Frenštátu odjíždět sovětská vojska

Diskuze se podle něj skutečně vyhrotila, načež Kocáb navrhl přivolat generála Vorobjova, který odsunu velel za Sověty. Přijel asi za tři čtvrtě hodiny. „Mezi tím nás zavřeli do nějaké místnosti, nenechali nás ani nikam zavolat,“ říká Kocáb. 

Když ovšem Vorobjov dorazil, vzal  jestřábům vítr z plachet. „Vpochodoval do místnosti a oni na něj hned spustili. On se ale narovnal a řekl, že dokud on bude ve velitelské funkci, tak bude harmonogram dodržen na den a minutu přesně,“ vzpomíná Kocáb. Na to jestřábi rozzuřeně sklapli deskami a odletěli zpět do Moskvy.

Řada sovětských vojáků se neměla kam vrátit

Přitom ani pro Vorobjova nebylo snadné odchod Sovětů obhajovat. „Nejhorší bylo vše vysvětlit rodinám důstojníků. Doma je čekala ‚zelená louka‘. Padesát procent důstojníků nemělo připravené bydlení. Proto bylo velmi obtížné před těmito lidmi uhájit, že od vás musíme odejít opravdu ve stanoveném termínu. Přesto jsme odešli dokonce o maličko dřív,“ vzpomínal Vorobjov v rozhovoru z roku 2011 v Lidových novinách. 

Ve stejnou dobu, kdy sovětská posádka odcházela z Československa, se totiž ze zemí východního bloku do Ruska stahovalo zpět na půl milionu vojáků. Nicméně na dotaz, zda ho mrzelo, že musí odejít, odpověděl Vorobjov, že nikoliv. „Byl to přirozený, spravedlivý proces, ke kterému dalo pokyn naše politické vedení. Řeklo, že vstup vojsk do Československa v roce 1968 bylo rozhodnutí chybné a neopodstatněné,“ uvedl. 

Stejně tak prý nepozoroval ze strany Čechoslováků vůči sovětským vojákům žádné nepřátelství. „To rozhodně nelze říci o Polsku a Maďarsku. Moji kolegové mi vyprávěli, že tam byla situace mnohem horší. Poláci a Maďaři jsou nejen lidé jiného temperamentu, ale hrají zde roli i historické faktory. Nelze říct, že byste mne tady neustále hladili po vlasech. Ale nikdo mne neurážel. Samozřejmě jsem slýchával, že 68. rok byla velká chyba. Že vliv sovětských zásad řízení ekonomiky velmi poškodil československou ekonomiku. Ale nenávist vůči vojákům cítit nebyla,“ dodal. 

Na jižní Moravě chtěli Sovětům dávat na cestu výslužku

Celkem bylo z Československa odsunuto 925 transportů, 73 500 vojáků, 39 000 rodinných příslušníků, 1 220 tanků, 2 500 bojových vozidel pěchoty, 105 letadel, 175 vrtulníků a 95 000 tun munice. Technika i vojáci odcestovali zejména po železnici. Celkově bylo využito 20 265 železničních vozů v 825 transportech. 

Sovětští vojáci opustí Ralsko, rozhodlo se v Moskvě přesně před 25 lety

Ne všichni Čechoslováci však byli z odchodu sovětských vojáků nadšeni. Někteří se s nimi chtěli loučit. „Dokonce padl návrh, že jim budeme dávat na cestu dárkové balíčky a květinu. Představte si to. To je jako kdyby z Prahy odjížděla německá okupační armáda a na cestu dostala výslužku. Tak to jsem zatrhl. Řekl jsem, že samozřejmě chceme celou záležitost vyřídit slušně a poklidně, ale tohle už je moc,“ říká Kocáb. 

S nápadem na obdarovávání vojáků za ním prý přišli zástupci jednoho jihomoravského města. „Nebudu říkat kterého, ať jim nedělám ostudu,“ dodává Kocáb.

Generála málem odnesl vrtulník přímo z koncertu

V zemi nakonec zůstal už jen sám generál Vorobjov, který zemi opustil jako poslední, 27. června 1991. Ze sovětské ambasády, kam se mezitím přestěhoval, odjel na ruzyňské letiště a odletěl do Moskvy. 

Dva dny před odletem se Vorobjov však ještě zúčastnil velkého koncertu na oslavu odchodu okupantů. „Málem jsem ho navlékl i do toho, aby ho přímo z koncertu symbolicky odnesl vrtulník. Byla to taková klukovina. Ale věřte nebo ne, napřed mi na to Vorobjov kývl. Nakonec ale napsal, že by se to nehodilo a že kdyby s ním ten vrtulník spadl, měli bychom tu sovětskou armádu zase hned zpátky,“ říká pobaveně Kocáb.

Vorobjov podle něj jednoznačně přispěl k hladkému odsunu sovětských vojsk a dodržel vše, co bylo domluveno. O jeho dobrých vztazích s československou stranou vypovídá i skutečnost, že dal Kocábovi tip, že se o něj zajímá sovětská tajná služba. 

„Jednou za mnou přišel, že se mnou bude chtít mluvit plukovník sovětské armády. Vysvětlil mi, že nespadá pod jeho velení a že je tady přímo za KGB, a řekl mi, že jestli mi může radit, tak se ním vůbec nemám bavit a mám ho odmítnout. Já jsem se s ním tedy nakonec sešel, ale díky tomu varování jsem byl hodně ostražitý. Nebýt Vorobjova býval bych ani nevěděl, že je ten člověk z KGB,“ uzavírá Kocáb. 

Sbohem, tanky. Před pětatřiceti lety začal odsun sovětských vojsk z Československa

Na vlak. Sovětské ženy naříkaly, když jejich manželé v uniformách a tisíce...

Před 35 lety byla podepsána dohoda o odsunu sovětských vojsk, čímž se završila více než dvacetiletá...

Malý autobus Družba pro Střední skupinu vojsk navrhla Karosa

Prototyp autobusu Karosa na podvozku GAZ-66

V bohatém portfoliu autobusů zrozených ve Vysokém Mýtě se krčí i jeden výtvor krásou příliš...

OBRAZEM: Zajímavá technika Sovětské armády. Měla horší raketomety než ČSLA

Obojživelné vozidlo LuAZ-967 bylo vyvinuté na požadavek výsadkových sil, pro...

Zbraně dělostřelecké, protiletadlové a ženijní si prohlédneme ve druhém dílu fotogalerie věnované...

Sovětské balistické rakety šly z ČSSR domů už před velkým odsunem

Odpalovací zařízení 9P120 s raketou 9M76. Na boku jsou složené mřížové...

Nejvýkonnějším zbraňovým systémem Střední skupiny vojsk byly od roku 1983 operačně taktické...

NÁZOR: Běž domů, Ivane, aneb teď máme suverenitu?

Kosygin a Černík při podpisu Smlouvy o pobytu vojsk

Běž domů, Ivane, čeká tě Nataša, běž domů, Ivane, tady tě holky nemilujou. Běž domů, Ivane, čeká tě...

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Luxusní dům Katka 10 s měsíční splátkou 16.660 Kč

{LABEL}

Dům s dispozicí 3+kk+G nabízí prostor pro pohodlný život celé rodiny.

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Nemovitosti zdaňte víc, práci naopak méně, navrhují ekonomové

Výrazně vyšší daň pro pozemky, ochrana chudých vlastníků i motivace víc stavět. Ekonomové z výzkumné organizace PAQ Research přišli s návrhem, jak změnit danění nemovitostí. Nelíbí se jim, že do...

3. dubna 2025

Vyšetřovatelka kauzy Motol se velkých jmen nebojí. Dostala Ratha i Dbalého

Premium

Šebková a Ševcovic - jména dvou policistů, kterým se nechcete dostat do rukou. Plukovnici Janě Šebkové a jejímu kolegovi Pavlu Ševcovicovi z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Právě...

3. dubna 2025

Velikonoce se prodraží, se zlevněním vajec se nedá počítat ani v budoucnu. Naopak

Premium

Vejce, jejichž spotřeba na velikonoční pečení a barvení prudce narůstá, stojí aktuálně beze slev mezi sedmi a osmi korunami za kus. Většina domácností, jak dokazují i statistiky, si je ale kupuje...

3. dubna 2025

Natrénujte k přijímačkám ještě geometrii. Úspěch se rýsuje s každým testem

Premium

Bývá spíš tou méně oblíbenou částí matematiky, ale neprávem. Bez geometrie, ač se to nezdá, bychom v dnešním světě žili jen těžko. Bez ní nelze postavit dům, navrhnout nový vůz ani obyčejnou židli....

3. dubna 2025

Šest set násilných trestných činů denně. Němci hlásí nárůst nejen sexuálních útoků

Premium

V německých ulicích přestává být bezpečno a statistiky vypadají čím dál více znepokojivě. Oficiálně zveřejněná čísla o kriminalitě za loňský rok naznačují, že výrazně přibylo násilných útoků,...

3. dubna 2025

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

2. dubna 2025  22:11,  aktualizováno  23:15

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Trumpova popularita poklesla, je nejmenší od inaugurace. Američany znejistěla cla

Obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa poklesla na 43 procent, což je to nejméně od jeho lednového návratu do Bílého domu, protože Američané znejistěli kvůli zavádění cel a zacházení Trumpovy...

2. dubna 2025  23:02

Ruští agenti se snažili uplatit voliče 200 miliony eur, říká Moldavsko

Ruští agenti v loňském roce vynaložili na snahu koupit hlasy voličů zhruba 200 milionů eur (téměř 5 miliard korun). Snažili se získat hlasy v moldavských prezidentských volbách a referendu o EU. Ve...

2. dubna 2025

Rozpočet ministerstva zahraničí vyroste o 500 milionů. Zabezpečí ambasády

Rozpočet ministerstva zahraničí (MZV) na letošní rok se navýší o 500 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Peníze mají zamířit především na zajištění kybernetické i fyzické bezpečnosti...

2. dubna 2025  22:34

Americké volby nejsou pro chudé. Sto nejbohatších rodin utrácelo a ukázalo vliv

Do loňských amerických prezidentských a kongresových voleb, po nichž se Donald Trump vrátil do Bílého domu a jeho republikáni ovládli Senát i Sněmovnu reprezentantů, rekordně přispívali miliardáři....

2. dubna 2025  22:01

Izrael rozšiřuje operace v Pásmu Gazy. Hlad a genocida, zní z OSN

Rada OSN pro lidská práva ve středu schválila usnesení, ve kterém kritizuje Izrael za přerušení příměří v Pásmu Gazy, za tamější stav a připomíná mu slib, že předejde genocidě. Mezi čtveřicí zemí,...

2. dubna 2025  19:55,  aktualizováno  21:55

Nové přešlapy poradce Waltze: k vládní práci používal Gmail i další chaty na Signalu

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz a další členové Národní bezpečnostní rady Bílého domu používali své osobní účty v e-mailové službě Gmail ke komunikaci o...

2. dubna 2025  15:10,  aktualizováno  21:53