Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odchod doktorů z pražských nemocnic prodlouží čekací lhůty na operace

  15:50aktualizováno  18:40
Pokud v březnu odejdou všichni lékaři, kteří podali v pražských nemocnicích výpověď, prodlouží to čekací dobu na operace. Uvedl to pražský primátor Bohuslav Svoboda. Zároveň Pražany uklidnil, že urgentní péče bude bez problémů zajištěna. Na magistrátu také vznikne centrum pro zdravotnictví.

Primátor Svoboda se dnes sešel s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem a řediteli pražských nemocnic.

"Bavili jsme se o situaci v Praze v souvislosti s akcí Lékařského odborového klubu a České lékařské komory. Udělali jsme si přehled o rozsahu výpovědí jednotlivých zdravotnických zařízení," uvedl Svoboda. Výpověď podle něj dalo v průměru 10,6 procenta lékařů v pražských nemocnicích.

Největší nedostatek lékařů bude v Thomayerově nemocnici a nemocnici Na Bulovce. Naopak z nemocnice Na Homolce a z Ústřední vojenské nemocnice nejsou žádné výpovědi.

VÝPOVĚDI V PRAŽSKÝCH NEMOCNICÍCH

"Typ akutní či urgentní péče ohrožen není. Nemocnice jsou schopné změnou organizace, struktury či distribucí pacientů urgentní péči zajistit," uklidnil primátor.

Přiznal, že problémem zůstávají plánované operace či chroničtí pacienti, kde se budou termíny poskytování péče prodlužovat a odkládat na jiný čas.

Většina požadavků odcházejících lékařů je podle Svobody a Hegera splněna. Ministerstvo si zatím nedokáže poradit se změnou platových podmínek.

Primátor dodal, že na magistrátu vznikne zdravotnické informační centrum, které bude spolupracovat s ministerstvem, informovat občany a reagovat na problémy a krizové situace.

"Na starosti je bude mít radní pro zdravotnictví. Všichni ředitelé pražských nemocnic budou mít možnost se na ně napojit. V případě změn podmínek či vzniku nějaké krize budeme schopni jednat a zvládnout situaci," vzkázal Svoboda s tím, že centrum umožní rychlou výměnu informaci o chybějících nemocničních kapacitách.

Neurologické problémy se budou řešit na JIP

Největším pražským problémem je neurologie, na některých nemocnicích pak anestezie.

"Neurologie se týká Všeobecné fakultní nemocnice či Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice na Bulovce. Nemocnici v Krči budou chybět anesteziologové," dodal primátor s tím, že o akutní neurologické případy se budou starat jednotky intenzivní péče a část operací se bude z Krče přesouvat do jiných nemocnic.

Transport pacientů mezi nemocnicemi by měl být zajištěn pomocí pražské zdravotní záchranné služby.

Ředitelé pošlou peníze zbylým doktorům

Heger připomněl, že v době letních prázdnin je v nemocnicích 50 procentní útlum, zbylé kapacity stačí udržet akutní péči. "Takový útlum se ani od března nechystá," podotkl.

"Ministerstvo zdravotnictví dále jedná s ambulantním sektorem, ten může výrazně ulehčit nemocničním ambulancím. Na ty by pak měla zbýt jen ta nejtěžší a nejakutnější péče, která není proveditelná jinde a kde nejsou nemocnice zastupitelné," dodal ministr Heger.

Připomněl, že nadále jedná se zdravotními pojišťovnami. "Pojišťovny slíbily, že se budou chovat flexibilně tak, aby tam, kde bude péče utlumena, bylo dočasně utlumeno i financování a peníze byly na čas přesunuty do nemocnic, které tuto péči budou poskytovat," doplnil ministr s tím, že i ředitelé nemocnic jsou připravení přesunout peníze na lékaře, kteří v nemocnicích zůstanou.

V Praze je 28 nemocnic, včetně malých soukromých. V ministerstvem řízených pěti fakultních nemocnicích, Institutu klinické a experimentální medicíny a Na Homolce je 4190 lékařů, to je většina nemocničních lékařů v hlavním městě. Praha zajišťuje v některých oborech specializovanou péči pro celou republiku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...Najdete na iDNES.cz