Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odcházet nechceme, ať odejde John, žádají policisté a hasiči v petici

  11:33aktualizováno  12:10
Odbory policie a hasičů zahájily tažení proti ministrovi vnitra Radku Johnovi. Ten je podle nich neschopný a svému resortu nezajistil dostatek peněz na platy a mzdy. V petici adresované premiéru Nečasovi požadují ministrovu rezignaci. Pokud se svým požadavkem neuspějí, nevylučují hromadný odchod.

Na tiskové konferenci to uvedli představitelé Odborového svazu hasičů (OSH), Unie bezpečnostních sborů ministerstva vnitra (UBS) a Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOS PČR).

"Není to komplot úzké skupiny lidí, ale vycházíme z široké podpory," řekl předseda NOS PČR Milan Štěpánek. Odhaduje, že petici podepíše minimálně 20 tisíc lidí.

Místopředseda OSH Zdeněk Juřík počítá, že petici podpoří až 90 procent hasičů.

Pokud s peticí neuspějí, odboráři zvažují, že po vzoru lékařů pohrozí hromadným odchodem. Tímto postupem by se prý nedostali do konfliktu se služebním slibem ani se zákonem o služebním poměru.

Zastupující předseda UBS Zdeněk Buřič uvedl, že hromadný odchod je možný krok. "Ale až zhruba jako krok D, zatím jsme u kroku A," řekl odborář. Jaký postup odboráři zvolí, pokud by jim Nečas nevyhověl, prý ještě neuvažovali.

"Zatím neříkám, jak budeme pokračovat. Nechceme ale odcházet. Stačí když odejde jeden člověk a to ministr vnitra," uvedl Štěpánek.

Podle policejního prezidenta Petra Lessyho petice nic neřeší. "Lepší je jednat. Ještě tento týden se s odboráři sejdeme a doufám, že k paralele s doktory nedojde," řekl Lessy na tiskové konferenci, kde představil své hlavní plány v čele policie.

Ministr John: Peníze na vyšší platy nejsou

Odborářům vadí, že zatímco učitelům a lékařům vláda přidala nebo chce přilepšit, policisté či hasiči si pohoršili.

Štěpánek si stěžoval i na Johnovo vyjadřování a chování. Podle něj ministr rezortu nerozumí a nehájí jeho pracovníky. "Je nám jasné, že se musí šetřit, ale kumulovat to do jednoho roku, je smrtící. Chceme ministra, který bude více dýchat za rezort a nebude se k lidem chovat jako ministr John," řekl šéf policejních odborů.

Radek John včera uvedl, že kvůli sníženým mzdám neodchází větší množství policistů a hasičů. Peníze na vyšší platy kvůli zadlužení země v rozpočtu nemá.

Ministr také řekl, že "excelentní pracovníci" budou dostávat peníze navíc. Podle Juříka, ale tyto prostředky jdou do podfinancovaného provozu.

"Poklesy mezd se u hasičů pohybují kolem 17 až 20 procent," řekl odborář. Šéf hasičského sboru Miroslav Štěpán v úterý mluvil jen zhruba o 9 procentech.

Ministerstvo vnitra letos hospodaří s 52,9 miliardy korun, což je téměř o sedm miliard korun méně než v roce 2010. Policie dostala 28,6 miliardy proti loňským 33,5 miliardy Kč.

Podepsali byste petici, která požaduje odchod ministra vnitra Johna?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. března 2011. Anketa je uzavřena.

NE 4114
ANO 2679
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Paroubek radí ČSSD, jak se má strana změnit

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádá v neděli...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz