Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odcházející Miko: Vláda konečně začala mluvit o udržitelném rozvoji

  11:45aktualizováno  11:45
Končící ministr životního prostředí Ladislav Miko odchází v prosinci do Bruselu. Vrací se do své kanceláře generálního ředitelství životního prostředí v Evropské komisi. Na ministerstvu v Česku stihl ještě vydat zprávu o stavu přírody a krajiny v roce 2009. A v Bruselu se chystá navázat na svou práci.

Ladislav Miko | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

Nejdřív Miko poskládá zpět svou přestěhovanou kancelář, poté se zaměří na biodiverzitu a konferenci v Kodani.

Kdy z ministerstva odjíždíte?
Už prvního prosince bych měl vyrazit na služební cestu za Komisí.

Jak vidíte stav ministerstva a jeho vyhlídky?
Neodcházím do další práce z ministerstva zklamán. Ze začátku to vypadalo, že práce na ministerstvu bude hodně těžká. Na druhou stranu dnes je znát jiné zaměření naší současné vlády. Například poprvé explicitně zaznívá termín udržitelný rozvoj. To považuji za pokrok.

Samozřejmě, že tu jsou nápady, že by se ministerstvo sloučilo s jiným resortem popřípadě úplně zrušilo. Tato problematika z České republiky ale nezmizí, problémy s vodou, ovzduším a radioaktivitou tu budou pořád a pořád se musí řešit. Lidi to nepřestane zajímat. Jestli se tyto problémy budou řešit pod jednou malou střechou nebo pod střechou větší, může vývoj samozřejmě ovlivnit, pro mne je ale důležitější otázkou, kdo tomu bude velet.

A koho byste si přál za svého následovníka?
Jednoznačně Jana Dusíka (Mikův náměstek, s nímž se již na uprázdněné místo počítá, pozn. red.).

Na co se v Bruselu budete soustředit?
Příští rok je mezinárodním rokem biodiverzity (druhové rozmanitosti - pozn. red.). Toto téma se dostává mezi hlavní politické priority a my budeme nastavovat nový evropský cíl pro nejbližších deset let. To považuji za nejvýznamnější část mé práce, kvůli které se mimo jiné do Bruselu vracím. Ten materiál byl totiž rozpracován už koncem minulého roku a nyní by měla být dopracována první sdělení Komise. Dalším důležitým tématem pro mne je konference o klimatu v Kodani, která se odehraje v prosinci. Tam je řada věcí, která rovněž souvisí s ochranou biodiverzity, jako je například otázka lesů.

Kromě toho se restrukturalizovalo generální ředitelství pro životní prostředí, takže mé ředitelství najdu v jiném stavu než bylo. Je třeba jej zase poskládat tak, aby fungovalo dobře.

Ještě před odchodem vydáváte Zprávu o přírodě a krajině za rok 2009...
Je to práce, která shrnuje důležité reporty již zpracované pro Evropu. Nejedná se o žádné interpretace, ale o práci podloženou vědeckými daty. Není tedy tendenční, interpretacím jsme se záměrně vyhnuli, předložili jsme fakta, která dávají možnost interpretovat si je podle svého. Cílem bylo shrnout tyto reporty a poukázat na stav věcí v naší zemi. Publikace by měla pochybujícím vysvětlit, proč co děláme a co tím sledujeme.

Dostanou se k ní i laici, nebo je určena jen odborníkům?
Bude volně dostupná, nyní projde posledními úpravami a poté ji bude Agentura ochrany přírody a krajiny distribuovat do regionů, informačních středisek Národních parků a podobně.

Co na základě zprávy bolí přírodu a krajinu v České republice?
Byl bych hrozně rád, kdyby se v České republice více uvažovalo nad ukazateli, kterému se v angličtině říká wellness a který se dá volně přeložit jako kvalita života. Životní prostředí hraje v tomto přístupu významnou roli. Chybí nám rozmanitá krajina, která se stává stejnorodou. Krajina se stává jednotvárnou, mizí odlišnosti, které ji zpestřovaly. Řekneme si, že potřebujeme les, tak nasadíme smrky, ale už tam chybí jiné druhy stromů, které by tam měly být a které tam byly dříve. Jenže my to nevidíme.

Ladislav Miko

Slovák v české vládě. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK. Mezi roky 2002 až 2005 už byl náměstkem ministra životního prostředí. Donedávna pracoval jako ředitel sekce ochrany přírodních zdrojů v Evropské komisi v Bruselu. Je mu 48 let, je ženatý a má dvě děti. V prosinci se do Bruselu opět vrací, ministerské křeslo by po něm měl zdědit jeden z jeho náměstků Jan Dusík.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Na financích končí náměstek pro hazard. Zvážím právní kroky, říká

Ondřej Závodský

Noví ministři už začali obměňovat své spolupracovníky. Například na resortu průmyslu a obchodu skončí čtyři náměstci. Z...

Na adventní akci Prahy 10 předváděli medvěda, starosta mluví o týrání

Vystoupení medvěda na Kubánském náměstí.

Na adventní akci Prahy 10 v sobotu předváděli krotitelé živého medvěda, což na sociálních sítích vyvolalo vlnu nevole....

KSČM chce stále šéfovat komisi pro kontrolu GIBS. Trvá na Ondráčkovi

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na sjezdu komunistů v pražském Top Hotelu...

Komunisté trvají na tom, aby poslanec Zdeněk Ondráček vedl komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů....Najdete na iDNES.cz