Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Odbory za miliony na sociální dialog školí, vzdělávají i rokují

  • 179
Právní pomoc pro zaměstnance, školení odborářů i kulaté stoly v regionech. Tak odbory využívají desítky milionů, které dostávají od Evropské unie na sociální dialog. Nedostatky z posledního vyúčtování sice odstranily, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek přesto zadal jeho důkladnou kontrolu.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dostane v projektu zacíleném na "rozšiřování a zvyšování rozsahu a kvality poskytovaných služeb pro zaměstnance" od ledna 2010 do prosince 2012 zhruba 80 milionů. Spolupracující Asociace samostatných odborů (ASO) z toho získá zhruba 10 procent.

Peníze putovaly například na vznik a provoz zhruba čtyřiceti Regionálních poradenských center. V nich právníci radí zaměstnancům (členům i nečlenům odborů) ohledně jejich pracovních smluv, výpovědí či pracovních úrazů. Podobný účel má také poradní infolinka, kterou za rok fungování využilo zhruba 1 300 lidí.  

Z dotace se hradí i školení pro pracovníky ČMKOS a jednotlivých odborových svazů. Momentálně si například právní experti odborů osvojují novelu občanského zákoníku. "Konají se i jednodenní vzdělávací semináře pro zaměstnance. Týkají se zákoníku práce, bezpečnosti a ochrany zdraví nebo daní. Zatím se jich účastnilo přes 5 tisíc lidí," říká koordinátor projektu Dušan Martinek z ČMKOS.

Dotace na sociální dialog dostávají i zástupci zaměstnavatelů

Další část peněz míří do regionů na pořádání kulatých stolů, kde se diskutuje o lokálních problémech. "Díky nim se například v Plzeňském kraji podařilo podepsat pakt o sociální spolupráci mezi hejtmanem, odbory a zástupci zaměstnavatelů," tvrdí Martinek.  

Odbory dostávají dotace Evropského sociálního fondu v rámci výzvy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na Posilování sociálního dialogu a budování kapacit sociálních partnerů z roku 2007. Ta umožňuje čerpat peníze dvěma zástupcům zaměstnanců (ČMKOS a ASO) a dvěma zástupcům zaměstnavatelů (Svaz průmyslu a dopravy ČR - SPD a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů - KZPS).

Na prvním projektu se tyto čtyři subjekty podílely dohromady a od března 2008 do května 2010 na něj dostaly 118 milionů. V dalších projektech už má hlavní slovo vždy jedna z organizací. Kromě zmiňovaného projektu odborů získaly na posílení sociálního dialogu shodně kolem 90 milionů korun i SPD a KZPS. Na schválení zatím čeká projekt ASO zaměřený na informační technologie.  

Drábek nařídil prověření a kontrolu

Odboráři dostávají peníze od MPSV vždy zpětně po schválení monitorovací zprávy za poslední čtvrt rok. V poslední zprávě podané v květnu našlo ministerstvo slovy své mluvčí Viktorie Plívové "zásadní chyby". Martinek oponuje, že šlo pouze o administrativní nedostatky, které se objevují ve většině monitorovacích zpráv.

Poté, co odbory nesrovnalosti upravily, ministerstvo zprávu v úvodu června schválilo. "Položky, které nebyly dostatečně vysvětleny a doloženy, byly standardně vyjmuty ze zprávy a nebyly příjemci proplaceny," dodává Plívová. Jedná se o zhruba 9 tisíc z celkem požadovaných 8 764 000.

Přestože ministerstvo doplněnou zprávu odsouhlasilo a peníze vyplatí, ministr Drábek podle Plívové uložil příslušnému odboru ještě "důkladné prověření a kontrolu".

Ministerstvo v dubnu vytklo ČMKOS nedostatky i v hodnocení menšího projektu za 12 milionů, zaměřeného na "zvládání krizových situací při vzniku násilí na pracovištích". Z menší části se na něm podílí i Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue