Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odbory průběh stávky učitelů uspokojil

  12:58aktualizováno  12:58
Největší protest českých učitelů se obešel bez výrazných problémů. V první den školního roku nepracovala podle odborů třetina zaměstnanců ve školství. Od osmi ráno také hodinu stávkovali mnozí úředníci. Odbory jsou s účastí, ale i průběhem stávky velmi spokojeny. Považují ji za masový protest.

"Se stávkou jsme rozhodoně spokojeni. Vždyť se jí zúčastnilo 72 tisíc lidí. To je tak masový protest, že ho vláda bude muset vzít na vědomí," řekl iDNES místopředseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jiří Valenta.

Podle prvních informací stávka na většině míst nezpůsobila vážné komplikace. "Průběh sleduji s hrdostí. Naším záměrem bylo nepoškodit veřejnost. Výstražný protest měl být jen apelem na vládu. A to se povedlo," dodal Valenta.

Za vyšší platy stávkovali nejmasověji ti, kteří mají příští rok dostat nejvíc přidáno: učitelé základních škol. "Jde hlavně o velké základní školy. Naopak nejmíň je škol mateřských," řekl předseda školských odborů František Dobšík.

Státní zaměstnanci chtějí donutit vládu, aby jim i nadále vyplácela polovinu třináctých a čtrnáctých platů. Státní pokladnu by to přišlo zhruba na osm miliard korun.

Ministerstvo financí už potřebnou sumu v rozpočtu na příští rok našlo. Zatím není jisté, zda ji vláda uvolní právě na platy.

"Nejde nám jen o platy, ale o celou reformu veřejných financí," tvrdí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Prvňáčky vítala tabule z hospody

Školy nápor neinformovaných žáků nečekal
I když bylo informování o stávkujích školách svízelné - mnohé se k protestu připojily až na poslední chvíli v pátek - většina žáků o stávce na své škole věděla.

"Přišla jen jedna cizojazyčná studentka, tak jsme jí to vysvětlili. Jinak nikdo," řekl iDNES zástupce ředitelky základní školy v Praze 6 Pod Marjánkou František Metall. "Volalo asi deset lidí, jestli mají své děti poslat, nikdo proti stávce neprotestoval," dodal.

Podobně na tom byla základní škola Weberova v pražských Košířích. "Volalo jen pár rodičů, slušně se zeptali, nebyly s tím žádné problémy," řekla zástupkyně ředitele Sylva Friedrichová.

"V úterý budeme učit jako 1. září, tedy jednu vyučovací hodinu. Ale učitelé budou ve škole osm hodin. Budeme už mít pracovní porady," dodala Friedrichová. "Ti, kteří nestávkují, musejí být ve škole osm hodin už dnes 1. září," upozornila.

Ze stávky není příliš nadšený profesor Jiří Balík z humpoleckého gymnázia Aleše Hrdličky. "Není to pro nás nejpříjemnější. Prvního září jsme zvyklí přivítat žáky a začít učit, a ne tady takhle vyvádět," přiznal. Ve městě stávkují čtyři z pěti škol.

Úředníci: stávka proběhla v tichosti
Na hodinu ráno přerušili práci také zaměstnanci finančních úřadů, České správy sociálního zabezpečení, katastrálních úřadů a veřejných knihoven.

"Celý úřad stávkoval od smi do devíti hodin. K protestu se připojila většina zaměstnanců," řekl iDNES zástupce ředitele Finančního úřadu v Praze 1 Milan Straširybka. "Nevím o tom, že za tu hodinu někdo přišel a my ho odmítli. Proběhlo to v tichosti,"dodal. - více informací o stávce na úřadech najdete zde

Prezident vítal prvňáčky
Navzdory stávce se prezident Václav Klaus rozhodl, že stejně jako jeho předchůdce ve funkci přivítá prvňáčky. Vydal se proto před osmou ráno do základní školy Marjánka v Praze 6. Jen sto metrů od této školy je další základka zvaná Pod Marjánkou, která ale stávkuje. - více o návštěvě prezidenta ve škole zde

"Doufám, že se vám tady bude líbit... paní učitelska se usmívá, tak asi ano," usmíval se prezident na prvňáčky. Do školy ale dorazil pozdě, první zvonění mu uteklo o 15 minut. Prošel I.A, I.B a I.C a zašel do sborovny pohovořit s učiteli. Dětem rozdal karafiáty.

"Stávka je iracionální," shrnul prezident svůj postoj k protestu učitelů. "Myslím, že svůj názor na stávku učitelů demonstruju tím, že jsem navštívil školu, kde se nestávkuje," dodal.

Nenechal se nachytat otázkou, zda ví, kolik učitelé berou. "V Praze 6 je to v průměru přes 18 tisíc korun," reagoval Klaus.

"Stávka není řešení. Práce učitele není jen věcí peněz," řekla ředitelka školy Anna Niklová.

Buzková bránila děti před reportéry a dětem popřála štěstí
Prvňáčky vítala i ministryně školství Petra Buzková. Zajela do jedné ze tří škol v Českých Budějovicích, které 1. září normálně učily.

"Hodně se toho tady naučte, nechápejte chození do školy pouze jako nutné zlo, ale jako přípravu na váš další život a na vaši další práci," řekla Buzková malým prvňáčkům a hned od začátku se postavila na jejich stranu, když požádala fotoreportéry a kameramany, aby ji nepronásledovali do tříd a neděsili malé žáky.

Požadavky stávkujících učitelů považuje Buzková za legitimní, jejich protest za zbytečný. "Jsem přesvědčena o tom, že letos se udělal významný krok k naplnění jejich požadavků," vysvětlila Buzková.

I když je letos první školní den výjimečný, tradiční projev ministra školství zazněl.

Buzková se v projevu o stávce nezmínila. "Vašim učitelům z celého srdce přeji, aby se jim podařilo připravit vás ... co nejlépe a aby oni sami byli spokojenými lidmi, kterých si všichni váží za zodpovědnou práci. Práci, kterou dělají nejen pro vás, žáky, ale pro nás všechny," uvedla Buzková v projevu.

Šéfové vládních stran jednají s odboráři
Předsedové vládních stran přijeli ráno do domu odborových svazů jednat o změnách reformy veřejných financí, které navrhují odbory.

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla vstoupil do budovy obklopený ochrankou, zachmuřený a beze slov. Schůzka se koná na pozvání vedoucích představitelů Českomoravské konfederace odborových svazů.

DÁLE ČTĚTE

Proč stávkujeme
názor učitelky

Stávkovala třetina zaměstnanců ve školství
K pondělní stávce se připojila více než polovina středních a základních škol: 3012 z celkem 5728. Mezi mateřskými školami byla podpora stávky menší. Dohromady s mateřskými školkami je to kolem třetiny všech školských zařízení. Celkem se stávky za vyšší mzdy zúčastnilo zhruba třetina všech pracovníků ve školství. Konečnou statistiku oznámily odbory o víkendu. Školy se ke stávce mohly připojit do pátku.

Podle údajů odborů nepracovalo celkem 71 941 z přibližně 230 tisíc zaměstnanců ve školství.

PRŮZKUMY MF DNES

Učitelé si stěžují, že si jich lidé neváží
Pouhá čtvrtina z 213 učitelů, kteří v průzkumu SC&C pro MF DNES odpovídali, si svou profesi zvolila proto, že ji považuje za prestižní. Každý druhý učitel si podle exkluzivního průzkumu myslí, že si jeho práce společnost neváží. Stejné procento dotázaných stávku podporuje. Mohou za to právě nízké platy ve školství. - více ZDE

Většina lidí je proti stávce učitelů
Učitele v jejich pondělní stávce podporuje necelá třetina rodičů žáků základních a středních škol. Skoro polovina z nich uznává, že kantoři mají nízké platy a mělo by se jim přidat. Ukázal to průzkum, který exkluzivně pro MF DNES zpracovala agentura Sc&C. - více ZDE

Odbory: plat by měl být 30 procent nad průměrem
Hlavním důvodem ke stávce je podle nich fakt, že vláda dosud nerozhodla, zda státní zaměstnanci budou i nadále pobírat 13. a 14. plat. Kdyby totiž na jejich vyplácení kabinet nenašel peníze, učitelům by sice v příštím roce vzrostly měsíční mzdy, ale kvůli ztrátě 13. a 14. platu by se podle odborů nakonec situace učitelů nijak výrazně nezměnila.

V prvním čtvrtletí letošního roku byl průměrný plat učitele na základní škole 15 800 korun a středoškolský kantor si měsíčně přišel na 18 300 korun.

Průměrný plat v Česku je přitom asi 17 tisíc, přičemž odboráři chtějí, aby učitelská mzda byla alespoň 30 procent nad tímto průměrem.

SEZNAM STÁVKUJÍCÍCH ŠKOL VE VŠECH KRAJÍCH A OKRESECH (stav k ránu v pátek 29.8.03)

Prvňáčky vítala i ministryně školství Petra Buzková. Zajela do základní školy Matice školské - jedné ze tří škol v Českých Budějovicích, které 1. září 2003 normálně učily.

Navzdory stávce se prezident Václav Klaus rozhodl, že stejně jako jeho předchůdce ve funkci přivítá prvňáčky. Vydal se proto před osmou ráno do základní školy Marjánka v Praze 6, 1. září 2003.

Navzdory stávce se prezident Václav Klaus rozhodl, že stejně jako jeho předchůdce ve funkci hlavy státu přivítá prvňáčky. Vydal se proto před osmou ráno do základní školy Marjánka v Praze 6. Jen sto metrů od této školy je další základka zvaná Pod Marjánkou, která ale stávkuje, 1. září 2003. (Snímek pořízen telefonem Nokia 7650, omlouváme se za sniženou kvalitu.)

Navzdory stávce se prezident Václav Klaus rozhodl, že stejně jako jeho předchůdce ve funkci hlavy státu přivítá prvňáčky. Vydal se proto před osmou ráno do základní školy Marjánka v Praze 6. Jen sto metrů od této školy je další základka zvaná Pod Marjánkou, která ale stávkuje, 1. září 2003. (Snímek pořízen telefonem Nokia 7650, omlouváme se za sniženou kvalitu.)

Navzdory stávce se prezident Václav Klaus rozhodl, že stejně jako jeho předchůdce ve funkci přivítá prvňáčky. Vydal se proto před osmou ráno do základní školy Marjánka v Praze 6, 1. září 2003.

Učitelka Karla Kozáková a zástupce ředitele Rudolf Sluka čtou noviny. Základní škola SNP v Hradci Králové. (1. září 2003)

První školní den v ZŠ Polabiny I. proběhl zcela normálně - nestávkuje se. (1. září 2003)

První třída v ZŠ Bratranců Veverkových, zůstala první školní den prázdná. (1. září 2003)

Základní škola Předlice v Ústí nad Labem zůstala dnes zavřená. (1. září 2003)

Prvňáčci jsou ve své třídě. Základní škola Šanov v Teplicích. (1. září 2003)

Oznámení o stávce nalepené na dveřích školy v Sokolově s dopisem rodičům od Františka Dobšíka předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. (1. září 2003)

Soukromá škola v Mánesově ulici připravila pro prvňáky překvapení, učitelka za prvňáčky přijela na koni jako mušketýr. (1. září 2003)

Prvňáčky ve stávkujícím Hrádku nad Nisou přivítali i s rodiči na městském úřadu, kde jim starosta předal pohádkovou knížku. (1. září 2003)

Žáci ze základní školy Lužiny mohli první školní den prožít pod širým nebem. (1. září 2003)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Pelikán o jmenování vlády bez důvěry: Vrátili jsme se ke kořenům ústavy

Rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem - 2.

Česká ústava předpokládá, že prezident nejprve vybere premiéra a ten si až potom jde hledat do parlamentu potřebnou...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...Najdete na iDNES.cz