Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odbory připravují trestní oznámení na Bosch Diesel

  14:08aktualizováno  14:08
Jihlava - Trestní oznámení na některé manažery společnosti Bosch Diesel v Jihlavě připravují členové Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podezírají je z toho, že zmanipulovali část zaměstnanců tak, aby zlikvidovali pokus založit odborovou organizaci.

"Rada ostře odsoudila události z 23. dubna, kdy ustavující schůze odborů v jihlavské firmě skončila napadením odborářů," řekl při čtvrtečním jednání Rady ČMKOS místopředseda konfederace Milan Štěch, který zastává i post senátora za Pelhřimovsko. K rozhodnému stanovisku odborové centrály se zatím nemá v úmyslu vyslovit napadená firma. "O chystaném trestním oznámení odborů není firma informována, a proto se nemůžeme k případu vyjádřit," uvedla mluvčí společnosti Bosch Diesel Monika Marešová.

BOSCH DIESEL

Podle firemních zdrojů německá společnost Bosch Diesel, sídlící v Jihlavě, zvýšila od začátku letošního roku počet svých zaměstnanců o devět set na současných tři tisíce lidí. Do konce roku 2001 chce firma zaměstnat ještě dalších pět set pracovníků. V příštím roce pak společnost plánuje, že počet jejích zaměstnanců překročí čtyři tisíce, a i v dalších letech očekává nárůst zaměstnanosti. Firma má ve vlastní evidenci asi tisíc žádostí o zaměstnání, od dělnických až po technické. Větší část tvoří ale dělnické profese všech oborů. Firma však pociťuje nedostatek strojírenských a technických specialistů. Z tohoto důvodu požádala jihlavský úřad práce o rekvalifikační kurzy, od kterých si slibuje, že dostane přeškolené zaměstnance právě v nedostatkových oborech. Bosch Diesel letos v Jihlavě uvádí na ploše téměř 34.000 metrů čtverečních do provozu nový závod na výrobu vysokotlakých čerpadel. Další halu o polovičních rozměrech by firma měla začít stavět ihned po získání stavebního povolení. Celkově Bosch Diesel plánuje v Jihlavě letos proinvestovat okolo 250 milionů marek.
Již minulý čtvrtek však vedení firmy ústy generálního ředitele Heinera Hillmanna odmítlo, že by se podílelo na organizaci protestu proti založení odborové organizace. "Takové pokyny jsem nevydal ani zaměstnancům, ani vedení firmy," řekl tehdy Hillmann.

Konfederace podle Štěcha využije veškeré právní prostředky, aby zabránila ponižování a zastrašování zaměstnanců. "Je to hrubé porušení Listiny základních práv a svobod, podle níž má každý právo svobodně se sdružovat na ochranu svých hospodářských a sociálních zájmů," prohlásil odborář.

Ustavující schůze odborů skončila 23. dubna dříve, než odboráři mohli promluvit. Asi 1000 zaměstnanců nepustilo tři iniciátory a zástupce OS Kovo ke slovu a část z přítomných zamezila diskusi házením vajec a slovními i fyzickými výpady. Po předčasném závěru schůze mluvili zaměstnanci o spokojenosti se zaměstnaneckou politikou společnosti.

Rada ČMKOS dnes podle Štěcha jednala také o tom, jak solidárně projevit odpor proti postupu managementu firmy. Odbory budou možná vyzývat k tomu, aby lidé nepracovali s nářadím firmy Bosch, nebo aby odmítali montovat součástky této firmy, řekl odborář.

Konfederace chce zmapovat případy porušování odborových práv a vypracovat obecnou metodiku postupu odborů v takové situaci. "Ochranou odborových práv se bude zabývat sněm konfederace 15. května a ČMKOS požádá tripartitu, aby tuto problematiku zařadila na své jednání," dodal Štěch.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Je to proti přírodě i stvořiteli, odmítá Jurečka, aby dítě mělo dva otce

Marian Jurečka, ministr zemědělství, byl hostem pořadu iDNES.cz Rozstřel. (21....

Místopředseda lidovců Marian Jurečka protestuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, aby homosexuální pár byl zapsaný v...

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz