Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odbory chtějí demonstrovat proti drastickému omezení počtu nemocnic

  11:53aktualizováno  11:53
Zdravotnické odbory uspořádají 27. března demonstraci před ministerstvem zdravotnictví. Varovaly, že ministr zdravotnictví Leoš Heger chystaným novým nařízením omezí poskytování zdravotní péče. Podle nich by měl nařízení o dostupnosti péče změnit, aby k ní měli lidé přístup jako dosud.

Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková v pátek řekla, že v připravovaném nařízení se pro laickou veřejnost uvádí málo srozumitelný termín garance dostupnosti zdravotní péče.

Ministr se tím prý snaží vyvolat dojem, že občané dostanou záruky lepšího zajištění péče než dosud. Odpadnou prý kritizované čekací lhůty a do systému se vnese pořádek a spravedlnost. "Opak je pravdou," uvedla Žitníková.

"Chystané nařízení vlády je hlavně právním podkladem k drastickému omezení stávajícího počtu nemocnic, odborných ambulancí i ordinací praktických lékařů," řekla.

Místopředseda zdravotnických odborů Ladislav Kucharský doplnil, že podle chystaného vládního nařízení bude v pořádku, když zdravotní pojišťovna zajistí pacientovi praktického či dětského lékaře, zubaře a gynekologa ve vzdálenosti do 40 minut jízdy autem. V praxi to podle něj znamená, že nejbližší lékař může být i 50 kilometrů daleko, protože tuto vzdálenost lze ujet autem za 40 minut.

Odbory si stěžují, že jejich připomínky ministerstvo nezajímají

V některých regionech by tak mohly být úplně zrušeny veškeré lékařské ambulance a nemocnice, například v Pelhřimově, odkud by pacienti mohli dojíždět do Tábora, Jindřichova Hradce, Jihlavy nebo Havlíčkova Brodu. Mohly by zmizet třeba také v Berouně, odkud by pacienti museli jezdit do Kladna, Příbrami, Prahy nebo Plzně.

Podle připravovaného nařízení by péči v nemocnici na chirurgii, interně, gynekologii, porodním oddělení nebo ARO měl pacient dostupnou do 45 minut jízdy autem, nemocniční péči pro dítě by měl až do 75 minut jízdy autem, kardiochirurgii či onkologii do 180 minut jízdy autem.

Žitníková řekla, že ministerstvo na připomínky odborů nereagovalo, proto odbory společně s dalšími organizacemi připravují demonstraci před ministerstvem. Koná se 27. března na Palackého náměstí a začíná pět minut po dvanácté. Odbory na ni zvou občany, kterým není lhostejná budoucnost českého zdravotnictví, shrnula Žitníková.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz