Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odborům ČT tentokrát vadí cenzura

  16:59aktualizováno  16:59
Vedení České televize po složitých jednáních s odboráři podepsalo kolektivní smlouvu na letošní rok. Hrozbu stávky tím však nezažehnalo. Odbory sice uznaly, že televize nemá peníze a smířily se s letošním reálným snížením platů o 18 procent. Podle odborového předáka Antonína Dekoje by ale mohla stávka propuknout kvůli cenzuře.

"Podpisem kolektivní smlouvy se v daném okamžiku odvrátila hrozba stávky, která skutečně byla na pořadu dne. Stávka ale klidně může propuknout z důvodů jiných, a to z důvodů cenzury," oznámil krátce po podpisu smlouvy Dekoj.

Poukázal na herce Jana Krause, který skončil s moderováním pořadu Přesčas. Nadřízení mu zakázali pozvat do pořadu členy Rady ČT s tím, že jde o vnitřní záležitost televize.

Generální ředitel České televize Jiří Balvín vzápětí Dekojovi oponoval. "Zcela to odmítám, to žádné cenzurní zásahy nejsou," prohlásil a dodal, že televize by na obrazovce neměla řešit svoje vnitřní spory nebo dosud neuzavřená správní řízení.

Veřejnoprávní televize čelí správnímu řízení, které proti ní kvůli odvysílání divadelní inscenace Obrázkáři vede Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Televizi také hrozí půlmilionová pokuta za žert zlehčující holocaust, který zazněl v pořadu Sliby a chyby.

Televize na zvýšení platů nemá
Odboráři nepovažují kolektivní smlouvu za svůj neúspěch. I když neuspěli s mzdovými požadavky, podařilo se jim omezit prodlužování pracovních poměrů na dobu určitou.

Reálné příjmy zaměstnanců letos klesnou o 18 procent, přestože se vedení veřejnoprávního média zavázalo valorizovat jejich mzdy od 1. října o šest procent. "Bez tohoto závazku vedení ČT by odborové organizace kolektivní smlouvu na rok 2002 nepodepsaly," řekl Adam Komers z Nezávislé odborové organizace ČT.

Nelíbí se jim ale, že zatímco oni vzali na vědomí, že televize na vyšší platy nemá, členové Rady ČT zvýšení svých platů vyžadují. "To hraničí s nehorázností," dodal Komers.

Balvín se s odbory shodl v tom, že ČT se ne vlastní vinou ocitla v neudržitelné finanční situaci. Ředitel tvrdí, že pokud se systém financování veřejnoprávních médií nejpozději během začátku příštího roku výrazně nezmění, nemají šanci přežít. Zpřísnit se má hlavně výběr koncesionářských poplatků.

Dekoj vyjádřil domněnku, že politici schválně brání změně financování, aby pak mohli Českou televizi lépe ovládat.

Odboráři hrozili stávkou už v lednu. Nehodlali se totiž v kolektivní smlouvě vzdát valorizace mezd a nároku na 13. i 14. plat. "Kdyby se zlepšilo vybírání koncesionářských poplatků, na třinácté platy by možná bylo," bránil se Balvín na shromáždění zaměstnanců 17. ledna.

Podle Balvína je televize ve špatné ekonomické situaci a plošné zvyšování platů si nemůže dovolit. Průměrná mzda v ČT je podle něj 22 tisíc korun, bez valorizace a 13. a 14. platu spadne na 19 tisíc. Televize tím získá 100 milionů korun.

Odboráře rozčílil už hrubý návrh rozpočtu, který Balvín představil koncem loňského října. "Navržený rozpočet de facto zahajuje likvidaci ČT," prohlásil tehdy odborový předák Dekoj.

Rada ČT souhlasila s tím, aby lidé generálního ředitele sestavili rozpočet s náklady mírně přes pět miliard korun. Příjmy jsou přitom vypočteny na 4,7 miliardy.

Balvínův návrh kromě výrazného omezení investic počítá i s menší sumou na mzdy - přibližně o čtvrt miliardy korun. Dekoj už loni v říjnu naznačil, že v tom případě se případná stávka zaměstnanců nedá vyloučit.

Stávka není pro ČT nic nového
Stávka není pro televizní odboráře nic nového. V prosinci 2000 se v ČT rozhořel konflikt po jmenování Jiřího Hodače ředitelem. Vzbouření redaktoři se odmítli podřídit novému vedení. Vysílali vlastní zpravodajství, Hodačův tým ho ale přerušoval. Spor ukončilo až jmenování Jiřího Balvína prozatímním ředitelem.

Generální ředitel České televize Jiří Balvín se 17. ledna v Praze zúčastnil veřejného shromáždění zaměstnanců. Odbory ČT hrozí stávkou v případě, že vedení nepřistoupí na kolektivní smlouvu se závazkem třináctého a čtrnáctého platu a s plošnou valorizací platů. (17. ledna 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz