sopka Tungurahua v Ekvádoru

sopka Tungurahua v Ekvádoru - erupce sopky | foto: Reuters

Odborník na sopky: Obrovská erupce zase přijde

  • 4
Sopečná aktivita je na celé světě stále stejná, tvrdí ředitel Geofyzikálního ústavu Aleš Špičák. Zprávy o probouzejících se vulkánech, které v posledních měsících přicházejí z celého světa, jej neznepokojují. Není ani vyloučeno, že by se nějaká sopka mohla probudit i v Česku.

ČTĚTE TAKÉ:
Před filipínskou sopkou prchly desetitisíce lidí

"Nemáme žádný důkaz, že by se sopečná aktivita v západních Čechách probouzela. Nemáme ale ani žádný důkaz, že se to někdy nemůže stát," uvedl Aleš Špičák v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Fakt, že je v poslední době znovu v akci více sopek, ale nepřeceňuje. Za jejich aktivitou je podle něj jednoduchá fyzika. Člověk sopečnou aktivitu ovlivnit nemůže. A nemá na ni dopad ani globální oteplování.

ODPOVĚDI ODBORNÍKA NA SOPKY ČTĚTE ZDE

Za zvýšenou činnost sopky Mayon na Filipínách, která podle odborníků hrozí velkou erupcí, podle Aleše Špičáka určitě nemůže ani tsunami z roku 2004. Vychýlení zemské osy bylo tehdy nepatrné.

Sopka Mayon je nejaktivnější z 22 činných vulkánů na Filipínách a z jejího okolí byly evakuovány desetitisíce lidí. - více zde

INFOGRAFIKA: Průřez sopkou

Předpovídat sopečnou aktivitu je možné jen díky přístrojům umístěných v okolí vulkánu. Každému výbuchu sopky předcházejí otřesy země a ty se dají změřit.

"Například výbuch sopky Mt. St. Helens v USA v roce 1980 byl předpovězen a lidé byli včas evakuováni," připomněl Aleš Špičák největší zaznamenaný sesuv v historii.

INFOGRAFIKA: Jak probíhala erupce sopky svaté Heleny

"Obrovská ničivá erupce jako byla v minulost například Tambora v roce 1815 nebo Krakatau v roce 1883 určitě zase někdy přijde. Ale odhadnout, který vulkán a kdy se takto projeví, zatím nikdo neumí," tvrdí ředitel Geofyzikálního ústavu v on-line rozhovoru.

Dnes podle něj neexistuje žádná seriózní předpověď, který by na něco takového upozorňovala.

Na zemi je okolo 1300 aktivních sopek, pod mořskou hladinou jich je 800. Jsou to vlastně místa, na kterých se na povrch dere rozžhavená hornina - magma. Nejvíce sopek je tam, kde se stýkají tektonické desky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video