Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odborník na reklamu šéfuje na ministerstvu zadarmo

  10:18aktualizováno  12:11
Ministr dopravy Aleš Řebíček zvolil pro komunikaci s novináři velmi nestandardní metodu. Přivedl si totiž posilu z jedné z největších reklamních agentur na českém trhu. Jan Piskáček patří do rodiny Ogilvy Group a tvrdí, že pro nového ministra pracuje zatím zadarmo.

Ministr dopravy Řebíček si zatím svého externího poradce Piskáčka neplatí.

"Začal jsem spolupracovat s ministrem dávno předtím, než byl zvolen poslancem a poté jmenován členem vlády," řekl iDNES.cz osmadvacetiletý Piskáček.

I když je oficiálně šéfkou tiskového odboru mluvčí Marcela Žižková, několik zdrojů iDNES.cz potvrdilo, že větší vliv než ona má na ministerstvu právě Piskáček. Mluví se o něm jako o muži, kolem kterého se hodně věcí točí.

"S dnešním ministrem spolupracuji už dlouho, známe se ještě z doby, kdy měl firmu Viamont, už tehdy jsem se věnoval oblasti komunikace s veřejností," vzpomíná na začátky jejich úzké spolupráce.

Aleš Řebíček patřil v minulosti k velkým podnikatelům. Vlastnil mimo jiné právě třetinový podíl v úspěšné stavební a železniční firmě Viamont. Podíl letos na jaře prodal, odmítá však říci za kolik. Nakonec se dal plně na politiku. Přestože patřil k celostátně nejméně známým poslancům ODS, nakonec si ho premiér Mirek Topolánek vybral do vlády. - více zde
 
"Oslovil mě, jestli bych mu pomohl, a já souhlasil. Je to spíše postaveno na osobní rovině. Potřeboval servis, na který je zvyklý. Jsem jeho externí poradce," tvrdí o spolupráci s Řebíčkem Piskáček. Přestože má na ministerstvu nemalý vliv, je stále zaměstnancem komunikační skupiny Ogilvy.

Placení se teprve domlouvá
U ministra toho má na starosti víc. Kromě šéfování tiskového oddělení je například tím mužem, který by měl širokou veřejnost, odborníky i média přesvědčit, že je nutné upravit zbrusu nový silniční zákon.
 
"Jsem mimo jiné součástí skupiny, která se snaží vychytávat nelogičnosti v zákoně, místa, která je třeba napravit. Starám se o to, že úprava zákona není politická věc, ale čistě odborná. Je třeba lidem vysvětlit, že se v zákoně nebudou dělat nějaké dramatické změny," vysvětluje.
 
Značně překvapivou odpověď nabízí Piskáček na otázku, zda ho platí ministr ze svých peněz, ministerstvo, či Ogilvy.

"Zatím nejsem na ministerstvu placený vůbec," řekl iDNES.cz. "Jsem zaměstnancem Ogilvy Group, kde pracuji již devět let, ale pokud jde o honorář za práce pro ministerstvo, to všechno se teprve domlouvá, uvidíme podle perspektivy." Nutno dodat, že Piskáček se zároveň věnuje studiu lobbyingu na škole v Londýně.
 
Piskáček přitom dává jasně najevo, že bude hodně záležet na výsledku hlasování o důvěře vládě. Pokud totiž Topolánkův kabinet důvěru nedostane, skončí zřejmě nejpozději v říjnu. Tím by skončil na ministerstvu i Řebíček s Piskáčkem.

"Bude-li mít moje práce na ministerstvu dopravy delší perspektivu, pak se náš obchodní vztah zcela jistě i finančně ohodnotí," předpokládá Piskáček.    

Piskáčka zatím platí společnost Ogilvy. "Je to pro nás začátek určitého byznysu, uvidíme, zda se tato spolupráce v budoucnosti rozšíří," řekl iDNES.cz její zástupce Ladislav Báča.

Je pro mě důležitý, říká Řebíček
Ministr Řebíček iDNES.cz sdělil, že se pro Piskáčka rozhodl vzhledem k tomu, že se mu s ním v minulosti výborně spolupracovalo.

"Potřeboval jsem takového člověka, s kterým si budu výborně rozumět. Stačí, když si řekneme několik slov a hned přesně víme, o čem je řeč, co vlastně chceme udělat a jak to chceme udělat," řekl ministr. Byl by prý rád, kdyby u něj Piskáček pracoval co nejdéle.

Zároveň potvrdil, že je to pro něj jeden z nejdůležitějších lidí na úřadě. "Samozřejmě nejbližší spolupracovníci jsou pro mě náměstci, šéfové odborů a další lidé, ale on je pro mě určitě hodně důležitý," podotkl Řebíček.

Když ovšem dostal otázku, zda pro něj muž z velké reklamní agentury pracuje zadarmo, byl poněkud zaskočen. "Upřímně řečeno, já to nevím, je to věc mých podřízených, aby toto dořešili."Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Na ministerstvo průmyslu vylezli aktivisté Greenpeace. Resort přejmenovali

Akce Greenpeace proti ministru průmyslu a obchodu (16. ledna 2018).

Na balkón budovy ministerstva průmyslu a obchodu v Praze v úterý odpoledne vylezli dva aktivisté ekologické organizace...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Hromadná nehoda několika aut na 173. kilometru D1 uzavřela provoz směrem na Prahu. Kamion podle policie zablokoval...

Najdete na iDNES.cz