Léčba alkoholiků bude nově spočívat ve snižování dávek.

Léčba alkoholiků bude nově spočívat ve snižování dávek. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nová léčba alkoholismu využívá snížení dávek jako u narkomanů

  • 72
Nevzdávejte se pití úplně, stačí pít méně. I tak by mohlo znít motto průlomové novinky, kterou budou čeští lékaři nabízet lidem se sklony k alkoholismu nebo přímo závislým. Přístup se přitom osvědčil u drogově závislých nebo u kuřáků.

Nový "program snižování rizika", kdy se v případě sklonu k alkoholismu omezí vypité dávky, hodlají aplikovat čeští lékaři. "Část lékařů u nás vybrala jen tu nejtvrdší variantu úplné abstinence, kterou však někteří pacienti alespoň v prvotní fázi nejsou schopni zvládat," řekl iDNES.cz předseda Společnosti pro návykové nemoci Petr Popov.

"Pokud není pacient schopný okamžitě začít abstinovat zcela, je možné zvolit alternativní postup, při kterém se snaží redukovat množství zkonzumovaného alkoholu," doplnil. Už samotné snížení spotřeby alkoholu může podle něj rychle napravit zdravotní a sociální následky nadměrné konzumace alkoholu.

Alkoholismus

  • Léčba alkoholové závislosti ročně stojí 674,6 milionu korun, náklady na léčbu souvisejících onemocnění jsou pak až desetinásobné
  • V České republice je jen deset procent abstinentů
  • Rizikově pije alkohol 29,2 procenta mužů a 9,3 procenta žen, mezi teenagery 26 procent
  • Vážný problém, u něhož je potřebná odborná pomoc, má 9,3 procenta mužů a 0,3 procenta žen

Odborníci proto chtějí začít testovat program ve skupině mužů od 25 do 30 let a takzvaných rozvinutých pijáků od 30 do 40 let. Základem je přitom psychoterapie doplněná o podání léků. Diskuse o úhradě léčby ze zdravotního pojištění se teprve povede.

"Tato léčba nepodporuje v něčem špatném, to špatné, že pijí zničujícím způsobem, se už děje," poznamenal Popov.

Program je podle Popova průlomový především v tom, že musí dojít k zásadnímu zlomu v uvažování lékařů. Do programu tak budou zahrnuti všichni od psychiatrů a adiktologů až po všeobecné lékaře.

Podle doktora Karla Nešpora je pak potřeba rozlišovat rizikové pití alkoholu, kam spadají lidé, kteří pijí přes míru, ale ještě se jim nic nestalo. Škodlivé užívání alkoholu už lidi tělesně nebo duševně ohrozilo, ale pořád mají záklopku. V tomto případě je snížení dávek na nějaké rozumné minimum přijatelnou možností.

Třetí skupinu pak tvoří lidé závislí na alkoholu, kteří mají především zhoršené sebeovládání. "Chtít od člověka, který je těžce závislý, i když je to třeba člověk inteligentní za normálních okolností, aby zastavil své pití, je nereálné," podotkl Nešpor. "Pokusy o kontrolované pití nejsou nic nového, ale ukázalo se jednoznačně, že tam, kde je zhoršené sebeovládání, tam kontrolované pití
selhává," doplnil.

V novém programu by tak pijáci mohli získat kontrolu nad svým chováním a  nejzazší fáze závislosti by u nich nenastala.

Popov upozornil, že i při zavedení programu snižujícího dávky nadále trvá program směřující k abstinenci. Nový program by tedy mohl být u některých lidí mezistupněm, aby se ve zdraví dočkali doby, kdy dozrají k rozhodnutí přestat pít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video