Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci: 'Kořistka' může odradit voliče

  13:52aktualizováno  13:52
Lidé jsou politikou natolik znechuceni, že kauza Kořistka jejich pohled na ni už nemůže změnit. Odborníci míní, že už stejně není takřka kam klesat. Přesto se ale může stát, že tradičně nevýrazná účast u voleb do Senátu bude ještě nižší.

ANKETA: Ovlivňují vás jako voliče politické kauzy typu Kořistka?

Podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) jsou jedinými dvěma politiky, kteří se těší nadpoloviční důvěře veřejnosti, prezident Václav Klaus a ombudsman Otakar Motejl. - více zde

Je to špína, míní lidé
"Lidé už si zvykli. Kauzy jako Kořistka a Přibyl 'důvěrou' v politiky jen trochu zhoupnou. Důvěra se bez ohledu na to stejně pomalu propadá," vysvětlila iDNES analytička STEM Věra Haberlová.

To, nad čím se lidé rozčilují po večerech v hospodách, si uvědomují také politologové: česká politika je zahalena oblakem neprůhlednosti a pletichaření.

"Kauza Kořistka se může promítnout v tom, že občané budou ještě otrávenější. Je čím dál tím patrnější, že jde o nelítostný politický souboj, který využívá mlhavou kriminální povídku," domnívá se Bohumil Doležal z Filosofické fakulty UK.

Podle politologa Rudolfa Kučery českou politiku nejvíc deformují vazby na zájmové skupiny, tzv. lobbisty. Oprostit se od tohoto ovlivňování je to, co politici potřebují, aby získali zpět důvěru veřejnosti, naznačil Kučera.

Vliv Kořistkovy kauzy se teprve ukáže
Lobby zasáhla i do kauzy Kořistka. Jaký to bude mít dopad, nelze podle sociologů s jednoznačností určit. Je ovšem možné, že ještě klesne zájem o volby. Zvláště ty do Senátu.

On-line se Zdeňkem Kořistkou
On-line s Markem Dalíkem
"Promítnout se to může. Z minulých let víme, že takové kauzy lidi obtěžují a je to potom jeden z argumentů, které uvádějí, proč nešli volit," potvrdila iDNES Věra Haberlová ze STEM.

"Pokud jde o krajská zastupitelstva, ta jsou na tom lépe než Senát. Účast ve volbách tam bývá větší a také lidé více věří té instituci," naznačuje politolog Doležal.

Při doplňovacích volbách do Senátu v Praze 4 a na Znojemsku se volební účast pohybovala kolem 20 procent. Pouze pětinový zájem je pro mnohé dokladem toho, že lidé Senátu nevěří a pochybují o jeho smyslu.

"Účast u voleb do Senátu je tradičně velmi nízká a tohle (kauza Kořistka) ji těžko výrazně ovlivní. Ale může to ještě trochu klesnout," komentoval nezájem veřejnosti sociolog z CVVM Daniel Kunštát.

Vývoj kauzy Kořistka

Hvězdy pop music účast nezvýší
Velký vliv zřejmě nebude mít ani bombastická mediální kampaň ČSSD, do které strana zapojila mnoho hvězd českého šoubyznysu. Ti, kteří půjdou v listopadu k urnám, totiž jen stěží změní názor podle toho, pro koho zpívá Helena Vondráčková.

"Lidé, kteří půjdou volit, už jsou často rozhodnuti. Jejich sympatie k určité straně vycházejí z nějakých hlouběji ukotvených hodnot a podobné kauzy a kampaně jejich názor nezmění," vysvětlil iDNES Daniel Kunštát.

Kampaně, jakou je ta sociálně demokratická, nebo agresivní hesla typu Topolánkova "grosstapa" jsou podle odborníků mířena především na ty, kteří se normálně o veřejné dění příliš nezajímají. K těm ostatně dolehne i kauza Zdeňka Kořistky, ale zřejmě jim v paměti na dlouho neutkví.

"Ta kauza důležitá je a zasáhne asi i ty lidi, kteří se normálně o politiku nestarají. Ale že by to nějak změnilo pohled na politiku, k tomu bych byl skeptický. Málokdo si totiž myslí, že to je čistá a mravní činnost," shrnul postoj veřejnosti Daniel Kunštát.

Více článků o kauze Kořistka najdete zde.

Zdeněk Kořistka, Marek Dalík a Jan Večerek. Všichni tři jsou aktéry údajné kauzy politické korupce. Ta hýbe koalicí, ale především opoziční ODS. (14. října 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz