Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci doporučili zabít další krávy

  12:01aktualizováno  12:01
Krizový štáb ministerstva zemědělství a Ústřední nákazová komise doporučily, aby při potvrzení BSE u dojnice ze Světnova na Žďársku, byla zlikvidována jedna její vrstevnice starší nebo mladší šesti měsíců a tři potomci. Zvířata by podle mluvčího ministerstva Pavla Kováře dostala vysokou dávku narkotik. I u vzorku jejich mozku by pak byl proveden test na BSE.
Prohlédněte si fotografie z farmy. HLASUJTE V ANKETĚ.

V případě pozitivního testu bude tělo nakaženého zvířete zlikvidováno ve spalovně jihlavského podniku Motorpal.

První pozitivní výsledek se objevil u poražené krávy v pondělí 20. srpna a druhý opakovaný test byl potvrzen ve středu metodou Western Blot. Definitivní výskyt BSE potvrdí či vyvrátí jihlavský Státní veterinární ústav v sobotu.

"Nákazová komise rozhodla, že počká na definitivní potvrzení dvou pozitivních testů metodou imunohistochemickou, která definitivně potvrdí předchozí testy. Pokud bude výsledek pozitivní, tak se porazí potomstvo podezřelé krávy, to jsou tři kusy, a vrstevnice o šest měsíců starší nebo mladší," řekl iDNES Hugo Roldán z tiskového odboru ministerstva zemědělství.

Zvýšilo oznámení o druhém výskytu nemoci šílených krav v Česku vaše obavy z hovězího masa?
Hlasujte v anketě ZDE.

Hlasovat můžete i z mobilu: Pošlete zprávu ve tvaru HLA MFD1 ANO, nebo HLA MFD1 NE na číslo 999111 (Eurotel), 4616 (Paegas) či na 7777 (Oskar).

Chcete-li přidat stručný komentář,  pošlete zprávu ve tvaru DBT MFD1 a váš návrh. Obratem dostanete potvrzení (stojí 2 Kč). Váš text pak najdete ZDE.

Krávy by byly poraženy co nejdříve na místě.  I u vzorku jejich mozku by pak byl proveden test na BSE a spáleny by byly v kafilerii v Chotýčanech na Českobudějovicku.

Pokud budou pozitivní i jejich testy padnou další o rok maldší nebo starší od pozitivní dojnice. Jde o další čtyři kusy. Chovatel má devatenáct dojnic a asi dvacet kusů dalšího hovězího dobytka.

Další případ BSE se objevil ve Světnově na Vysočině
Veterináři ve středu zjistili, že byla infikována dojnice ze soukromého chovu ze Světnova, ležícího zhruba deset kilometrů severně od Žďáru nad Sázavou. Místo leží na Vysočině, asi 40 kilometrů od Dušejova, odkud byla první nakažená kráva v zemi. 

"Oba případy spolu souvisejí pouze tím, že oba okresy mají velký počet vyšetřených zvířat," řekl Českému rozhlasu ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský.

Pozitivní test na BSE ve Světnově ve středu potvrdil ředitel okresní veterinární správy ve Žďáru nad Sázavou Božimír Kobylka. Na jatkách v Radostíně, kde byla kráva poražena, byl zastaven provoz.  

Také švédské ministerstvo ve čtvrtek přiznalo, že zjistilo u jedné krávy příznaky nemoci šílených krav. Test bude prověřen dalšími zkouškami. Definitivní výrok má být znám nejdříve koncem týdne.
Výsledky kontrolního testu, který onemocnění definitivně potvrdí či vyvrátí, budou známy v sobotu dopoledne. Na rozdíl od minulého případu, kdy konečné rozhodnutí padlo v Německu, rozhodne o definitivním testu domácí laboratoř. Zatím není jasné, jak se kráva nakazila.

DÁLE ČTĚTE

Etikety tajily hovězí svalovinu

Ceny hovězího zase klesnou, míní chovatel

Veterináři nehrají, mají starosti s BSE

Ve Světnově panuje nejistota

Veterináři: v regionu bylo nejvíce kontrol

Obchod se bojí o vývozy

Sousední státy nová opatření nepřijímají

20 otázek a odpovědí o nemoci šílených krav

V Česku bylo provedeno téměř 40 tisíc testů
Ministr zemědělství Jan Fencl ve středu na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že v zemi bylo provedeno 39 623 testů. "Jen dva byly pozitivní," řekl. "Poslední potvrzení této skutečnosti budeme mít, předpokládám, v průběhu soboty, a to dopoledne," doplnil ministr.

Veterináři spálí nejen nakaženou dojnici, ale i krávu ze stejného chovu, která byla poražená společně s ní. Kromě toho ještě utratí jejich dva potomky, které rovněž spálí. Všechny kusy z uvedených otestuje. Bude-li některý z nich pozitivní, porazí se všechny kusy o dvanáct měsíců starší či mladší než první nakažená dojnice.

Ministr se snažil uklidnit veřejnost slovy: "Veškerá svalovina, která se dostává ke spotřebiteli, je bezpečná. Všechna riziková tkáň z těla krávy se odstraňuje, každý kus je přitom testován."

Propad zájmu o hovězí bude nižší
Řezníci počítají s tím, že zájem o hovězí maso klesne méně než v případě prvního výskytu nemoci šílených krav v Česku. Zákazníci jsou lépe informováni a obchodníci většinou značí na masných výrobcích jejich původ.
"Osvěta ze strany zodpovědných míst a médií zřejmě učiní své a lidé už nebudou podléhat neodůvodněné panice," myslí si manažer pro vnější vztahy firmy Makro Miroslav Kajňák. Při prvním výskytu BSE nakupovali podnikatelé v Makru asi o deset procent hovězího méně.
Také největší maloobchodní řetězec Ahold očekává, že snížení zájmu o hovězí bude dočasné. Při první vlně spotřebitelské nedůvěry klesl odbyt v prodejnách Aholdu maximálně o polovinu.
I další řetězce - Globus a Delvita - se shodují v tom, že lidé díky medializaci a rozšířeným informacím v obchodech už nejsou k hovězímu tak nedůvěřiví. Navíc se obecně zájem rok od roku stále více přesouvá k drůbežímu, vepřovému a rybám.

Holejšovský: Můžeme čekat další případ
Šéf Státní veterinární správy Josef Holejšovský tvrdí, že Otakar Beran, na jehož farmě se podezřelý kus objevil, je znám jako velmi dobrý chovatel.

"Rozhodně dodržoval všechna potřebná opatření, aby byl jeho dobytek kvalitně krmen," řekl. Jeho dobrou pověst potvrzují podle informací MF DNES i obyvatelé Světnova s tím, že se Beranův dobytek volně nepásl, ale byl trvale ustájen.

Chovatel Beran odmítl s novináři mluvit a zavolal na ně policii. Před farmou hlídkuje jeden policejní vůz.

Podle Holejšovského teď hrozí nebezpečí nákazy zhruba u jednoho z 20 tisíc kusů vyšetřovaného dobytka. "Můžeme očekávat další případ," řekl doslova.

Dušejovský případ 
První výskyt nemoci BSE v Česku byl zaznamenán na jaře v zemědělském družstvu v Dušejově na Jihlavsku.

Kvůli nákaze tu bylo 15. června zlikvidováno 134 kusů hovězího dobytka. Všechna zvířata ve věku o rok starší nebo mladší než nakažená dojnice, byla utracena i přesto, že byla podle testů negativní a jejich maso mělo být zcela nezávadné.

Příznaky nemoci odhalily ve středu 6. června u kusu hovězího z Dušejova rychlotesty v Kosteleckých uzeninách na Jihlavsku. Nákaza pak byla potvrzena v pátek 8. června. Kontrolní test mozku nakaženého kusu provedla Národní referenční laboratoř v německém Tübingenu.

Krávy se pálili na poli
Veterináři poté pod dohledem hasičů spálili přibližně tři kilometry od Dušejova sedm tun odpadu z masokombinátu Kostelecké uzeniny. Jeho součástí byly i části těla dojnice, u níž bylo první onemocnění BSE v tuzemsku potvrzeno.

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.

Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.

Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.

Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Veterináři v Česku zjistili již druhý případ nakažení nemocí BSE, opět na Vysočině. Infikována byla dojnice soukromého chovatele Otakara Berana ze Světnova na Žďársku. (22. srpna 2001)

Veterináři v Česku zjistili již druhý případ nakažení nemocí BSE, opět na Vysočině. Infikována byla dojnice soukromého chovatele Otakara Berana ze Světnova na Žďársku. (22. srpna 2001)

Veterináři v Česku zjistili již druhý případ nakažení nemocí BSE, opět na Vysočině. Infikována byla dojnice soukromého chovatele Otakara Berana ze Světnova na Žďársku. (22. srpna 2001)

Veterináři v Česku zjistili již druhý případ nakažení nemocí BSE, opět na Vysočině. Infikována byla dojnice soukromého chovatele Otakara Berana ze Světnova na Žďársku. (22. srpna 2001)

Veterináři v Česku zjistili již druhý případ nakažení nemocí BSE, opět na Vysočině. Infikována byla dojnice soukromého chovatele Otakara Berana ze Světnova na Žďársku. (22. srpna 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Pelikán o jmenování vlády bez důvěry: Vrátili jsme se ke kořenům ústavy

Rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem - 2.

Česká ústava předpokládá, že prezident nejprve vybere premiéra a ten si až potom jde hledat do parlamentu potřebnou...

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz