Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odborářů do Prahy přijelo málo. Neúspěch nepřiznali, lidé se prý bojí

  12:03aktualizováno  14:56
Protest odborářů proti korupci přilákal v Praze jen několik stovek lidí. Na Palackého náměstí nejprve řečníci slovně "roztrhali" vládu, poté se průvod vydal na pochod ke Sněmovně, aby odboráři předali výzvu ke zřízení vyšetřovací komise ke korupčním kauzám. Pro odboráře musel být malý zájem zklamáním. Původně počítali s účastí až pěti tisíc lidí.

V poledne na Palackého náměstí stály jen asi tři stovky demonstrantů - na tomto čísle se shodl reportér iDNES.cz i šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Během pochodu ke Sněmovně se k pochodu lidé přidávali, policisté jejich celkový počet protestujících odhadli do pěti set.

Fotogalerie

Odboráři přitom magistrátu ohlásili, že čekají až 5 000 účastníků. "Musí to být spíš zklamání pro občanskou společnost," odvětil Pejša na otázku iDNES.cz, jestli není zklamán z toho, že přišlo málo lidí. "Lidé se bojí víc než před rokem 1989," řekla ve svém projevu na demonstraci šéfka Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková.

Zpod štíhlých špicí emauzského kláštera se odboráři vydali podél Vltavy k Jiráskovu mostu a přes něj na Malostranské náměstí.

Odtud došli až téměř k Poslanecké sněmovně, aby doručili poslancům výzvu ke zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke kauzám, které považují za korupční. Policisté je ale až k budově nepustili, protože se podle zákona do vzdálenosti sto metrů od ní nesmí demonstrovat. Odboráři nakonec dopis předali místopředsedovi Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD.

"Letos jsme upozornili na velké korupční aféry posledních let: nucenou správu IPB, pandury, modernizaci tanku T-72, Diag Human, ProMoPro a Opencard. Ani jedna z těchto afér nebyla občanům dostatečně vysvětlena, mezitím se provalily další, jako je privatizace Mostecké uhelné společnosti, IZIP a podezření z korupce při privatizaci Škody Plzeň," vyjmenovávají odboráři v dopisu poslancům.

Ať politici ručí celým majetkem za své chyby, vyzval Dufek

Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek představil na úvod demonstrace jiný, ryze politický požadavek. Rád by snížil počet poslanců na sto, zrušil Senát a omezil imunitu poslanců. Politici by měli celým svým majetkem ručit za svá chybná rozhodnutí.

Pořadatelé

Asociace samostatných odborů má podle svého vedení asi 200 tisíc členů v celkem 14 odborových organizacích. Z těch vlivnějších a známějších mezi ně patří například Odborové sdružení železničářů či Lékařský odborový klub.

"Naše země je prolezlá korupcí, vláda občanům lže, postupně privatizuje celou státní správu," hřímal Dufek.

Po něm promluvil předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Připomněl, že akce se koná na den přesně 22 let poté, co půl milionu lidí zaplnilo Letnou při protikomunistických protestech.

Slova odborářů pak zanikla v hlomozné kakofonii, o kterou se postaral taxikář Zdeněk Ponert. Přijel kousek od řečnících odborářů a se zvukovou aparaturou na voze jejich projevy částečně přehlušil. Až konec demonstrace odborářů a začátek průvodu ke Sněmovně ho ztišil.

Při následné cestě na Malou Stranu museli policisté odklánět tramvaje, protože demonstranti pochodovali po kolejích. Na Malostranské náměstí dorazili odboráři před druhou hodinou odpoledne, o dvě hodiny dříve, než plánovali. Pochod zrychlilo to, že lidí přišlo o dost méně, než odboráři čekali.

Akci odborů už ve středu kritizoval premiér Petr Nečas. Prohlásil, že kroky jeho vlády k omezení korupce vedou. A že nynější výzvy k protikorupčnímu boji vypadají podobně věrohodně jako stát se partyzánem v dubnu 1945, když byla válka rozhodnutá (vyjádření premiéra čtěte zde). Tohoto letopočtu se chopili i odboráři, když Dufek lidi vyzval, aby povstali jako na konci války v roce 1945.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz