Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
14:39
Vážení čtenáři, on-line reportáž končí. Děkujeme vám za pozornost a přejeme hezký zbytek víkendu. Redakce iDNES.cz.
14:37
Demostrace na Hradčanském náměstí pomalu končí, lidé se v klidu rozcházejí.
14:29
Odboráři pronesli výzvu prezidentovi Václavu Klausovi. "Nepřipusťtě, aby trpěli to, co krizi nezavinili. Odmítněte takovou novelu, která má být oprátkou pro zaměstnance a připouští bezdůvodné propouštění. Přijměte zákon proti lichvě (...)"
14:12
Část lidí už z demonstrace odchází, převážně Poláci.
14:11
Projev Reinera Hoffmanna, tajemníka ELK (evropské odbory), vzbudil u turistů smích. "To, co prožíváme, je krize kapitalismu, finančních trhů, systém určený k tomu, aby se bohatí stali bohatšími, systém sociálních škrtů (...) Chceme větší regulaci finančních trhů, nastal čas nového budování sociální Evropy (...) Už žádné opakování krize, říkáme ANO sociální ekonomice, nebudeme trpět, ale bojovat."
14:10
Ve svém projevu odborářský předák a senátor za ČSSD řekl, že současná krize je krizí neoliberálních koncepcí v hospodářství. V této souvislosti kritizoval Národní ekonomickou radu vlády (NERV), kterou podle něj tvoří "mnozí z těch, kdo neoliberální koncepty prosazovali".
14:08
"Některé firmy přenáší důsledky krize jen na zaměstnance. To je pro nás nepřijatelné a musíme to odmítnout," řekl Štěch.
13:39
  • Školští odboráři demonstrují v Praze (16. května 2009)

    Školští odboráři demonstrují v Praze (16. května 2009) / Autor: Filip Horáček, iDNES.cz

13:37
Projev má šéf ČMKOS Milan Štěch. Tvrdí, že ke krizi vůbec nemuselo dojít a že vláda neodhadla její hloubku. "Místo toho, aby lidé měli vyšší mzdy, musí si brát úvěry," říká. Kritizuje také zavedení zelených karet, které k nám přivádí pracovní sílu ze zahraničí a poukazuje na výši státního dluhu.
13:26
Nyní odboráři mluví o prodloužení zkušební doby až na půl roku. "Hlasitě se tu píská, pískají i cizinci, kteří nemohou vůbec rozumět a novela se jich netýká," hlásí reportér iDNES.cz.
13:24
Ze Strahova přicházejí další davy lidí. Poláci bubnují, jsou jich tisíce. Všichni mají žluté čepice a bouchají dělobuchy.
13:18
Stánek tam má iniciativa Ne základnám, petici tam podepsalo asi 20 lidí. "Někteří demonstranté polehávají na trávě," líčí situaci reportér.
13:15
Odbory odhadují, že dorazilo na 30 tisíc lidí. "Hraje tu Yo Yo Band, někteří demonstranti jsou svlečení do půlky těla, jiní se posilňují alkoholem," popisuje akci reportér. Podle policie zatím nedošlo k žádnému incidentu.
13:08
Náměstí je z poloviny plné. Hodně lidí je tam za Svaz Kovo. Mezi vlajkami se objevují i italské.
12:58
"Vlaje tu spousta transparentů, například 'Šroubárna Kyjov.' Jsou tu Chorvati, Bulhaři, skupiny se liší barvami. Odboráři prý s takovou účastí vůbec nepočítali," hlásí reportér.
12:54
"Vůbec tu není slyšet. Na podiu je světelná tabule a na ní stojí 'Zabraňmě zneužívání krize.' Většina demonstrujících je, soudě podle nářečí, z Moravy," dodal reportér.
12:51
Na Hradčanské náměstí pomalu přicházejí odboráři, kteří vyrazili ze Strahova. "Jsou tu i železničáři. Jeden z nich říkal, že demonstrovat jde, ale neví proti čemu. Prý byli někde na jídle," hlásí z místa reportér.
12:27
Průvod školských odborářů dorazil již na Hradčanské náměstí. Nyní se čeká na příchod skupiny, která jde od Strahova. "Zatím je tu klid, přestalo se pískat," hlásí z místa reportér.
12:20
Mluvčí ČMKOS Jana Kašparová ČTK v 11:30 řekla, že na místě je již nejméně 15 000 účastníků. Je mezi nimi i řada cizinců, nejvíce zřejmě Poláků, své české kolegy ale přijeli podpořit i lidé z Německa, Rakouska, Bulharska, Francie, Chorvatska či Slovinska. Na Hradčanském náměstí se k nim přidají školské odbory.
12:19
Tisícihlavý průvod odborářů vyrazil z pražského Dlabačova na Hradčanské náměstí. Čelo průvodu tvoří transparent s nápisem Zabraňme zneužití krize, za kterým jde šéf ČMKOS Milan Štěch spolu s dalšími odborářskými předáky. Nad průvodem vlají pestrobarevné vlajky a balonky se znaky odborových svazů. Na transparentech lze vidět například nápisy "Nestanou se zaměstnanci psanci a bezdomci?" či "Nový zákoník práce plus další novoty = návrat do časů roboty."
12:13
Z webu Policie ČR: Ta část účastníků, která bude svážena vlastními autobusy na záchytná parkoviště v okrajových částech hlavního města a která bude dále využívat k přesunu MHD, hlavně metro, má neoficiální sraz u Prašného mostu (z tohoto důvodu by zde měli stavět tramvaje). Od něj se budou demonstranti přesouvat také na Hradčanské náměstí po trase: U Prašného mostu-Jelení-U Brusnice-Kanovnická-Hradčanské náměstí
12:08
Trasy pochodů: Maltézské náměstí-Karmelitská-Malostranské náměstí-Nerudova-Hradčanské náměstí, Strahov (Strahovský stadion)-Vaníčkova-Diskařská-Dlabačov-Pohořelec-Loretánská-Hradčanské náměstí
12:01
Demonstranti opouští i Strahov. "Je tam asi 10 tisíc lidí. Kvůli průvodu budeme muset řídit a odklánět dopravu," řekl iDNES.cz policejní mluvčí Ján Mikulovský.
11:52
Průvod nyní stoupá Nerudovou ulicí směrem k Hradčanskému náměstí. V čele davu jede policejní auto. "Odboráři pískají a troubí, všemu rozpačitě přihlížejí turisté," hlásí z místa reportér. Kvůli průvodu musela být dočasně odkoloněna automobilová doprava, tramvaje v současné době místem kvůli opravě kolejí nejezdí.
11:51
Podle šéfa školských odborů Dobšíka rozpočet na rok 2010 počítá se zmrazením platů. Učitelé chtějí 1,5 miliardu korun do regionálního školství či aby vláda řešila jejich přesčasy.
11:45
Na Maltézském náměstí demonstrace již skončila. Asi tři tisíce odborářů nyní míři přez Újezd na Hradčanské náměstí.
11:36
Odboráři si však stěžují zejména na nedostatek peněz pro moderní vybavení škol a zajištění pomůcek i dalšího vzdělávání pedagogů. Žádají také legislativní změny, zejména novelu školského zákona a zákona o pedagogických pracovnících.
11:29
Před úřadem resortu školství jsou asi dvě tisícovky demonstrujích. Každý projev odměňují mohutným pískotem. "Mají řechtačky a píšťalky. Jinak všechno probíhá zatím v poklidu," hlásí z místa reportér.
11:24
"Neměli bychom šetřit na školství," říká šéf slovenských odborářů. Jednotliví předáci vystupují z projevy, vesměs říkají totéž.

Diskuse

rbursik: dělnická třída za salv z parníku Ditrich ase rozprskla do nor (14:56)

mates007: to jo byla by legrace :-) (13:30)

AKSAMIT: skoda e nedorazil necas aspon by dostal konecne po frnaku.. (13:25)

mates007: A ja myslel ze myslenka a jit si za ni je to podstatne asi ne (13:09)

mates007: a z toho soudis ze se to ma zrusit zvlastni nazor. Takze kdyz neco esteticky nevypada tak je to na nic ???????????? (13:07)

SIDLSD: to mates, si to prostě myslím. Byl si někdy v tom jejich baráku? To je jako když se vrátíš o 40 let zurück. (13:00)

mates007: Kde jsi vzal to ze odbory se maji zrusit ?????!!!!!!!!!! (12:43)

notabene9: to sidlsd - Než ho budeš mít, tak tam rychle běž.. (12:37)

Obůrský: Na kolik je objednaný oběd? A stihnem ten nákupák?Dnes maj výprodej. (12:10)

majklmaus: Slabá účast,asi těm nepřítomným je to šumafuk,nebo jasou spokojeni. (12:03)

majklmaus: Kdybys měl a lidi by byli spokojeni,tak by je tam ani nikdo nezval,to si buď stoprocentně jistý. (12:00)

SIDLSD: Kdybych měl nějaký podnik, tak mi tam žádnej nesmí. (11:59)

majklmaus: Odbory jsou zbytečné,akorát je třeba dát jasná pravidla do Zákoníku práce.V něm je takový bordel,že se v něm nevyznají ani poslanci,ani právníci. (11:58)

SIDLSD: Odbory je třeba zrušit. Je to banda darmožroutů. (11:57)

majklmaus: O jakých přesčasech se u učitelů mluví? (11:56)

majklmaus: I kdybny měli šéfy u ODS,tak to jsou taky bývalí bolševici. (11:55)

majklmaus: A zase jen kecy.Prvně chtějí na vybavení pomůckama a te´d na prachy.Ubrat peněz a přidat učitelům povinností.Ovšem taky zvýšit pravomoce při "výchově" dnešních grázlů. (11:54)

SIDLSD: Za bolševika je vozily na 1. MÁJ a teď na demonstrace. Když mají šéfy socany a bolševiky, tak vlastně nic nového. (11:52)

majklmaus: Tak se bosové vykecali a te´d budou nakupovat.Je čas i na OBĚD!! (11:50)

majklmaus: Školu netvoří jen pedagogičtí pracovníci.Ti mají oproti ostatním školským poskokům daleko více a míň pracují. (11:49)

majklmaus: Moderní vybavení by už mohlo dávno být,pokud by se nepeferovaly nadhodnocené ceny a rozdíly šly do kapes jiným. (11:47)

Obůrský: Přijde jim zafandit Jirka P.? Vkaufu měli slevněný vajíčka tak bach se stavil... (11:32)

majklmaus: Asi se jim projevy odborových bossů nelíbí.Jinak by tleskali. (11:29)

majklmaus: Kluci ze Slovensk,to si řeště v Bratislavě.Jste momentálně v Praze a Praha prej prachy nemá. (11:27)

majklmaus: S tou ženskou ze Zlína souhlasím.Místo balónků je teřba vzít kyje. (11:26)

majklmaus: Polští huligens podporují odbory?Ještě chybí "dělnická strana". (11:21)

majklmaus: U těch učitelů je trošku problém.Mají spoustu prázdnin,ve škole jsou ani ne 6 hodin.Kdysi učitel makal i po škole,organizoval mimoškolní akce pro děcka atd.Dneska to není vidět,akorát prachy by chtěli (11:20)

majklmaus: A je problém,místo demonstrování zavřít na měsíc školy? (11:19)

majklmaus: Aby to nebyly kondomy,proti rozmnožování "odborářských bossů". (11:16)

romana1: Na té fotce je víc balonků jak lidí...:-*) (11:15)