Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odboráři tvrdí, že byli okradeni

  19:48aktualizováno  19:48
Pardubice - Stovky odborářů ze zkrachovalé Tesly Pardubice tvrdí, že je vedení jejich základní organizace obralo o peníze z prodeje odborářského majetku. Lidé, kteří byli členy odborů Tesly například třicet let, si stěžují, že je jejich organizace okradla o desítky tisíc korun.

Předseda základní odborové organizace Tesla Pardubice i členové dozorčí komise však nespokojeným členům vzkazují, že téměř šestnáct milionů za prodej rekreačního zařízeni Kamenka ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších rozdělili podle platných předpisů.

Bývalým zaměstnancům někdejší Tesly, kteří i po ukončení pracovního poměru jsou stále členy odborové organizace, se nelíbí, že miliony za prodej Kamenky si mezi sebe rozdělili pouze ti odboráři, kteří jsou v současné době zaměstnáni v některé z nástupnickým firem po Tesle.

„V roce 1995, kdy se o prodeji Kamenky začalo poprvé jednat, se odborová konference dohodla na úplně jiném řešení, ke kterému se nyní vedení základní organizace nechce znát,“ tvrdí jeden z nespokojených odborářů. Kvůli vztahům s vedením organizace si však přeje zůstat v anonymitě.

„Na konferenci v roce 1995, kdy Tesla krachovala, byl téměř dvěma tisícům členů základní organizace dán veřejný příslib, že se rekreační zařízení Kamenka prodá a utržené peníze se rozdělí mezi všechny odboráře podle délky členství v odborech,“ říká odborář, který se cítí podveden.

Kamenku však základní organizace prodala až v loňském roce, kdy kvůli několika vlnám propouštění klesl počet zaměstnaných odborářů z původních dvou tisíc na čtyři sta. Konference odborů z května 2001 pak rozhodla, že svým členům, kteří ale zároveň musí být v zaměstnaneckém poměru, rozdělí na sociálním příspěvku na rekreaci téměř dvanáct milionů korun. Za jeden rok členství v odborech dostal každý zaměstnanec sedm set korun.

„Peníze měli dostat všichni současní členové odborů a ne pouze ti, kteří jsou teď zaměstnaní. Tak to říká veřejný příslib z roku 1995,“ brání se skupina nespokojených.

Dohledat písemný záznam o veřejném příslibu se však signatářům protestu nepodařilo. V polovině března požádali nespokojení odboráři o vyjádření dozorčí a revizní komisi, která však ve své odpovědi o jakémkoli veřejném příslibu mlčí. Nepotvrdila ho, ani nevyvrátila.

Předseda základní organizace Tesla Pardubice Jaroslav Mariel nespokojeným členům vzkazuje, že žádný takový veřejný příslib nebyl v roce 1995 vysloven.

„Existuje z té doby usnesení pro případ katastrofického scénáře, který však nenastal. Odborová organizace existuje dál. V současné době po konkursu se to (rekreační objekt Kamenka - pozn. red.) nedalo udržovat a prodalo se to. Ale nebylo to žádné dělení majetku, ale příjem do hospodářské oblasti,“ říká Mariel.

Rozdělení bezmála dvanácti milionů korun na příspěvky na rekreaci v době, kdy odbory současně utržily za Kamenku necelých šestnáct milionů, podle Mariela v žádném případě neznamená, že by si odboráři dělili výnos z prodeje.

„Nejde tu o žádné dělení majetku ale o hospodářskou oblast. Kromě tohoto příjmu máme další příjmy z nájmů, příspěvků a podobně. Kontaktoval jsem právní oddělení odborového svazu KOVO, které uvedlo, že příjem z prodeje je příjmem základní organizace a že se může použít na příspěvek na rekreaci. Vyplatila se větší částka v příspěvku na rekreaci tak, jako dáváme každý rok, a jak máme i v letošních zásadách hospodaření,“ řekl Mariel.

O žádném jiném vypořádáni odborářů za prodej Kamenky se prý neuvažuje. „Toto je hospodářská oblast základní organizace a nevím, proč bychom to tahali do novin,“ ukončil své vyjádření Jaroslav Mariel.

Skupina nespokojených odborářů, kterých je podle jejich zástupce už několik set, se žádostí o prošetření sedm let starého veřejného příslibu obrátila na právníky. „Jsme připraveni podat i trestní oznámení,“ dodal jejich zástupce.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Najdete na iDNES.cz