Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odboráři stávkují kvůli platům. Nechápou, o co jde, vzkázal Klaus

  10:02aktualizováno  11:29
Proti úsporným opatřením vlády stávkuje sto tisíc odborářů. Podle prezidenta Václava Klause ale protest dokládá, že odborářští předáci "nechápou, o co u nás jde". Problémy veřejných financí začaly už před lety, řekl Klaus. ČSSD přerušila schůzi Sněmovny a podala ústavní stížnosti na škrty.

Prezident na setkání poznamenal, že rozpočet na rok 2012 bude muset být ještě daleko ambicióznější než rozpočet na rok 2011, kvůli němuž odboráři stávkují. | foto: MF DNES

PREZIDENT O STÁVCE

"Odborářští bossové nechápou, o co u nás jde. Chtějí odčinit to, že neprotestovali, když se problém veřejných financí začátkem tohoto desetiletí začal rozbíhat."

Zadlužení státu se mělo řešit už dávno, potřebné jsou hlubší reformy a ne jen částečné škrty. Takový názor na dnešní odborářský protest má prezident Václav Klaus.

Šéf Senátu a někdejší odborářský boss Milan Štěch z ČSSD naopak stávku podpořil. "Snižování platů ve státní a veřejné sféře o 10 % a změny v systému tarifního odměňování považuji za velmi špatný krok," řekl Štěch.

Prezident o stávce mluvil na snídani byznysmenů s politiky organizované týdeníkem Euro. Problém českých veřejných financí se podle něj začal rozbíhat už na začátku tohoto desetiletí, kdy politici - Klausovými slovy - "vytvářeli sociální a zelený stát".

"Reformy především vyžadují obecnější diskusi o velikosti státu a o jeho roli ve společnosti. Bez vyřešení této otázky nemá cenu se bavit například o jednom parametru důchodové reformy," dodal prezident, který také vyzval opozici, aby přiznala nutnost škrtů a soustředila se na to, jaké konkrétní škrty to budou.

Odboráři stávkují kvůli opatřením vlády, která jim vezmou například deset procent z tarifní části mzdy. Vadí jim také záměr vlády omezit růst platu s odpracovanými lety. Do stávky se proto podle odborů zapojilo sto tisíc zaměstnanců, dalších sto tisíc ji prý podpoří jiným způsobem.

Po celé zemi tak jsou zavřené některé školy (celkem v počtu pěti set), nemocnice mají omezený, víkendový režim, v němž ošetřují jen akutní případy.

Do akce se dala i opozice

Podpory se odborářům dostalo od ČSSD. Ta před jedenáctou hodinou požádala o přerušení schůze Sněmovny. Zástupci ČSSD pak uspořádali tiskovou konferenci, na níž oznámili podání ústavních stížností na škrty, stavební spoření a nemocenskou. (podrobný článek čtěte zde)

Na avizované dvouhodinové přerušení schůze naváže řádná sněmovní pauza na oběd. Poslanci, kteří s odboráři sympatizují, tak budou moci jít na demonstraci.

STÁVKA A JEJÍ DOPAD

Jak stávka zasáhne dopravu, knihovny či úřady

Demonstrace bude u vytížené křižovatky

Na demonstraci v Praze budou dohlížet policisté z místních oddělení. Odboráři se v poledne sejdou na Palackého náměstí před ministerstvem zdravotnictví, kde je frekventovaná tramvajová křižovatka.

"Nasadíme i dopravní policisty, kteří se budou snažit, aby byla doprava v okolí co nejplynulejší. Prioritou je samozřejmě MHD. Žádné zvláštní zálohy připraveny nejsou, pokud by se stalo něco, co by vyžadovalo větší nasazení policistů, zvládneme to s těmi, kdo jsou dnes normálně ve službě," řekl iDNES.cz před půl jedenáctou mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz