Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odboráři se hádají o Bosch

  19:01aktualizováno  19:01
Jihlava - Jako neuvěřitelný a hanebný blábol označil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Richard Falbr společné prohlášení šéfa Bosch diesel v Jihlavě Heinera Hillmanna a svého odborového kolegy, předsedy svazu Kovo (OS Kovo) Jana Uhlíře. "Prohlášení je psáno stejným jazykem jako moskevský protokol v roce 1968," uvedl Falbr pro deník Právo.

V další ostré reakci považuje dokument, který podepsal předseda Uhlíř, za servilní "podkuřování" jihlavskému zaměstnavateli, jehož jednání je předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení. Uhlíř kontroval tím, že on se v psaní moskevských protokolů neangažoval, a tak to neumí, na rozdíl od Falbra, posoudit. Další ohlasy Kováků už byly mírnější. Považují v nich výroky šéfa ČMKOS za nešťastné. "Měli bychom si to spíš vyříkat mezi sebou a ne přes média," míní Josef Středula, místopředseda odborového svazu Kovo.

Spor mezi oběma vysokými odborovými předáky trvá už delší dobu. Falbr například označil nedávný sjezd Kováků za přehlídku ztraceného času. Uhlíř naopak několikrát na adresu šéfa ČMKOS, který je zároveň senátorem uvedl, že mu jde především o budování politické popularity.  "Pokud argumentuje mými politickými ambicemi, je vedle. Dokazuje tím, že nemá jiné argumenty. Já nemám touhu po žádných vysokých postech," odmítl Uhlířova tvrzení Falbr. Veškerá jeho vystoupení mají podle něj za cíl pomoci odborům a to jak svazům, tak i jednotlivým členům. Podobné prohlášení by prý žádný odborář v zahraničí nikdy nepodepsal.

V textu dohody, podepsané před týdnem, Hillmann s Uhlířem mimo jiné říkají, že dubnový konflikt v domě odborů a jeho následné mediální reakce poškodily česko - německé vztahy. Utrpěly prý jak podnikatelské záměry, tak zájmy zaměstnanců. Kováci v prohlášení uvádějí, že respektují právo zaměstnavatelů na důsledné vyžadování plnění pracovních povinností zaměstnanců. Právě tento bod nejvíce pobouřil Falbra. Na závěr usnesení se říká, že vedení Bosch diesel umožní Uhlířovi promluvit ke svým zaměstnancům. Ke smíru obou stran přispěly také zástupci odborů z Německa.

A jak se na celou názorovou přestřelku dívá Miloš Vlček, poslední ze tří neúspěšných "jarních" zakladatelů, který ještě pracuje v jihlavské továrně? "Zpočátku nám Falbr svými výroky pomohl. Teď je ale správné, že došlo k dohodě," uvedl Vlček. Obě strany musely podle něj udělat kompromisy a výsledek jednání považuje za dobrý. Nezmění je prý ani ostré názory šéfa ČMKOS.

Neměli bychom se ohýbat, tvrdí šéf ČMKOS Richard Falbr
Více než před dvěma měsíci přijel do Jihlavy a za velké pozornosti podal trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti se skandálním průběhem zakládací schůze odborů v Bosch diesel. Od návštěvy šéfa ČMKOS Richarda Falbra se stalo mnoho. Ze tří neúspěšných zakladatelů už dva nejsou zaměstnanci továrny. Policie vyslechla svědky incidentu. OS Kovo s vedením firmy za přispění odborářů z Německa a následných kompromisech dospěly k dohodě, kterou však on odmítl jako "neuvěřitelný a hanebný blábol".

Vaše kritika společného prohlášení Uhlíře s Hillmannem byla hodně ostrá, co se vám na ní tak nelíbí?
Uhlíř v ní vlastně odkýval Hillmannovi, že nic neorganizoval, přestože orgány činné v trestním řízení svůj verdikt zatím neřekly. Přitom existují podpisové archy s informacemi o placených autobusech. Dále je v dohodě bod o respektování práva zaměstnavatele na důsledné vyžadování plnění pracovních povinností zaměstnanců. Žádný odborář v zahraničí by nic podobného nikdy nepodepsal.

Šéf Kováků za vašimi výroky vidí spíš touhu po větším politickém zviditelnění.
Tímhle směrem moje zájmy nesměřují. Já po funkcích v politice netoužím. On asi nemá argumenty a snaží se mě proto diskvalifikovat.

Na dohodě se podíleli odboráři z Německa. Nerodila se lehce a vyžádala si oboustranné kompromisy. Nemyslíte, že kvůli vašim slovům se může vznik odborů v Bosch diesel opozdit, nebo dokonce úplně ztroskotat?
 Já samozřejmě odbory u největšího zaměstnavatele v Jihlavě chci. Zůstává ale otázkou, jaká organizace tam vznikne, když jí předchází taková dohoda. Pokud nám někdo upírá základní právo na svobodné sdružování, neměli bychom se ohýbat, ale naopak si prosadit svoje. Kdybychom ostře neprotestovali u kolegů v zahraničí a německého velvyslance a nebýt dalších našich vystoupení, tak by se Hillmann s Uhlířem vůbec nebavil. Šéf Kovo si teď bere za zásluhu prohlášení, ve kterém vlastně nic není a mluví o něm, jako o jiném způsobu prosazování svých zájmů.

Zkusme vše vzít z pohledu těch tří neúspěšných zakladatelů, ze kterých zbyl ve firmě už pouze jeden a dohodu uvítal. Bere ji jako oboustranný krok vpřed. Je v úplně jiné situaci než vy. Každý den chodí do továrny a potkává své odpůrce. Nemyslíte, že jemu vaše názory uškodí?
Kdo chce založit odbory ve firmě která je nechce, má to vždy těžké. Nemyslím si, že bych svými výroky někomu ublížil. Řekl jsem jen, co si myslím. Mám na odborovou práci prostě jiný názor než šéf Kovo a podobnou dohodu bych nikdy nepodepsal. Není ale asi užitečné, abychom na sebe s Uhlířem stříleli přes noviny. Já se snažím svými postoji vždy pomáhat odborům na všech úrovních, od svazů až po konkrétní odboráře. Za těch deset let co jsem ve vysokých funkcích, se prestiž naší centrály i odborů obecně zvýšila. O tom jsem přesvědčen.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Jablonecký zámeček se dočká záchrany. Rozeberou ho a postaví jinde

Sídlo jablonecké odnože celosvětového spolku Schlaraffia je v Jablonci nad

Zchátralý zámeček nedaleko autobusového nádraží v Jablonci, někdejší sídlo spolku Schlaraffia, se možná dočká spásy....

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Stát uzavřel smlouvu na odkup vepřína v Letech, sanace vyjde na 120 milionů

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Stát uzavřel ve čtvrtek smlouvu s majitelem vepřína v Letech u Písku, který stojí v místě koncentračního tábora pro...

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz