Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odboráři se hádají o Bosch

  19:01aktualizováno  19:01
Jihlava - Jako neuvěřitelný a hanebný blábol označil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Richard Falbr společné prohlášení šéfa Bosch diesel v Jihlavě Heinera Hillmanna a svého odborového kolegy, předsedy svazu Kovo (OS Kovo) Jana Uhlíře. "Prohlášení je psáno stejným jazykem jako moskevský protokol v roce 1968," uvedl Falbr pro deník Právo.

V další ostré reakci považuje dokument, který podepsal předseda Uhlíř, za servilní "podkuřování" jihlavskému zaměstnavateli, jehož jednání je předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení. Uhlíř kontroval tím, že on se v psaní moskevských protokolů neangažoval, a tak to neumí, na rozdíl od Falbra, posoudit. Další ohlasy Kováků už byly mírnější. Považují v nich výroky šéfa ČMKOS za nešťastné. "Měli bychom si to spíš vyříkat mezi sebou a ne přes média," míní Josef Středula, místopředseda odborového svazu Kovo.

Spor mezi oběma vysokými odborovými předáky trvá už delší dobu. Falbr například označil nedávný sjezd Kováků za přehlídku ztraceného času. Uhlíř naopak několikrát na adresu šéfa ČMKOS, který je zároveň senátorem uvedl, že mu jde především o budování politické popularity.  "Pokud argumentuje mými politickými ambicemi, je vedle. Dokazuje tím, že nemá jiné argumenty. Já nemám touhu po žádných vysokých postech," odmítl Uhlířova tvrzení Falbr. Veškerá jeho vystoupení mají podle něj za cíl pomoci odborům a to jak svazům, tak i jednotlivým členům. Podobné prohlášení by prý žádný odborář v zahraničí nikdy nepodepsal.

V textu dohody, podepsané před týdnem, Hillmann s Uhlířem mimo jiné říkají, že dubnový konflikt v domě odborů a jeho následné mediální reakce poškodily česko - německé vztahy. Utrpěly prý jak podnikatelské záměry, tak zájmy zaměstnanců. Kováci v prohlášení uvádějí, že respektují právo zaměstnavatelů na důsledné vyžadování plnění pracovních povinností zaměstnanců. Právě tento bod nejvíce pobouřil Falbra. Na závěr usnesení se říká, že vedení Bosch diesel umožní Uhlířovi promluvit ke svým zaměstnancům. Ke smíru obou stran přispěly také zástupci odborů z Německa.

A jak se na celou názorovou přestřelku dívá Miloš Vlček, poslední ze tří neúspěšných "jarních" zakladatelů, který ještě pracuje v jihlavské továrně? "Zpočátku nám Falbr svými výroky pomohl. Teď je ale správné, že došlo k dohodě," uvedl Vlček. Obě strany musely podle něj udělat kompromisy a výsledek jednání považuje za dobrý. Nezmění je prý ani ostré názory šéfa ČMKOS.

Neměli bychom se ohýbat, tvrdí šéf ČMKOS Richard Falbr
Více než před dvěma měsíci přijel do Jihlavy a za velké pozornosti podal trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti se skandálním průběhem zakládací schůze odborů v Bosch diesel. Od návštěvy šéfa ČMKOS Richarda Falbra se stalo mnoho. Ze tří neúspěšných zakladatelů už dva nejsou zaměstnanci továrny. Policie vyslechla svědky incidentu. OS Kovo s vedením firmy za přispění odborářů z Německa a následných kompromisech dospěly k dohodě, kterou však on odmítl jako "neuvěřitelný a hanebný blábol".

Vaše kritika společného prohlášení Uhlíře s Hillmannem byla hodně ostrá, co se vám na ní tak nelíbí?
Uhlíř v ní vlastně odkýval Hillmannovi, že nic neorganizoval, přestože orgány činné v trestním řízení svůj verdikt zatím neřekly. Přitom existují podpisové archy s informacemi o placených autobusech. Dále je v dohodě bod o respektování práva zaměstnavatele na důsledné vyžadování plnění pracovních povinností zaměstnanců. Žádný odborář v zahraničí by nic podobného nikdy nepodepsal.

Šéf Kováků za vašimi výroky vidí spíš touhu po větším politickém zviditelnění.
Tímhle směrem moje zájmy nesměřují. Já po funkcích v politice netoužím. On asi nemá argumenty a snaží se mě proto diskvalifikovat.

Na dohodě se podíleli odboráři z Německa. Nerodila se lehce a vyžádala si oboustranné kompromisy. Nemyslíte, že kvůli vašim slovům se může vznik odborů v Bosch diesel opozdit, nebo dokonce úplně ztroskotat?
 Já samozřejmě odbory u největšího zaměstnavatele v Jihlavě chci. Zůstává ale otázkou, jaká organizace tam vznikne, když jí předchází taková dohoda. Pokud nám někdo upírá základní právo na svobodné sdružování, neměli bychom se ohýbat, ale naopak si prosadit svoje. Kdybychom ostře neprotestovali u kolegů v zahraničí a německého velvyslance a nebýt dalších našich vystoupení, tak by se Hillmann s Uhlířem vůbec nebavil. Šéf Kovo si teď bere za zásluhu prohlášení, ve kterém vlastně nic není a mluví o něm, jako o jiném způsobu prosazování svých zájmů.

Zkusme vše vzít z pohledu těch tří neúspěšných zakladatelů, ze kterých zbyl ve firmě už pouze jeden a dohodu uvítal. Bere ji jako oboustranný krok vpřed. Je v úplně jiné situaci než vy. Každý den chodí do továrny a potkává své odpůrce. Nemyslíte, že jemu vaše názory uškodí?
Kdo chce založit odbory ve firmě která je nechce, má to vždy těžké. Nemyslím si, že bych svými výroky někomu ublížil. Řekl jsem jen, co si myslím. Mám na odborovou práci prostě jiný názor než šéf Kovo a podobnou dohodu bych nikdy nepodepsal. Není ale asi užitečné, abychom na sebe s Uhlířem stříleli přes noviny. Já se snažím svými postoji vždy pomáhat odborům na všech úrovních, od svazů až po konkrétní odboráře. Za těch deset let co jsem ve vysokých funkcích, se prestiž naší centrály i odborů obecně zvýšila. O tom jsem přesvědčen.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Babiš odmítl požadavek ČSSD, aby odsouzený člen vlády rezignoval

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček

Premiér Andrej Babiš se postavil odmítavě k požadavku ČSSD, aby se do koaliční smlouvy zakotvila povinnost člena vlády...

Vrazil mi peníze do ruky, hájí se policejní úředník obviněný z úplatku

(Ilustrační snímek)

„Přišel ke mně chlap a vrazil mi peníze do ruky,“ brání se čtyřiatřicetiletý Tomáš P., který donedávna pracoval jako...

Brabec chce základ koaliční smlouvy do týdne, o odchodu SPD se bude jednat

Jednání předsednictva a výboru hnutí ANO, na snímku Richard Brabec (12. dubna...

Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec chce mít do konce týdne připraven základ koaliční...

Najdete na iDNES.cz