Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odboráři připomněli Hegerovi jeho sliby. Vyšší platy chtějí od ledna

  13:26aktualizováno  16:53
Asi stovka lékařů a odborářů se sešla na Palackého náměstí v Praze. Lidé v bílých pláštích přišli ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi připomenout, že jim slíbil růst platů. Přinesli mu před jeho úřad prohlášení jako poslední ze série dárků, které ministrovi posílali v měsíční kampani Zůstáváme, splňte sliby.

Happening odborářů sdružených do Zdravotnické trojky před ministerstvem zdravotnictví v Praze (7. prosince 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Symbolicky pět minut po dvanácté se ozvalo odbíjení hodin a tep srdce. Lékaři a odboráři přišli ministrovi říct, že i když už je pozdě, na splnění slibů ohledně platů v příštím roce stále čekají.

Odboráři požadují desetiprocentní růst mezd od ledna příštího roku. Ministr Heger jim nabídl navýšení platu o 6,25 procenta od ledna s tím, že pokud bude ekonomická situace příznivá, od poloviny příštího roku dále porostou. Přestože memorandum neuvádí, dokdy se musí platy zdravotníkům zvednout, odborům taková záruka nestačí.

"Splňte sliby a zvyšte od ledna 2012 mzdy všech zaměstnanců zdravotnictví," uvádí se v prohlášení účastníků happeningu, který odboráři nazvali veřejnou tiskovou konferencí.

"Náš mandát je silný - pocházíme ze všech nemocnic v republice bez ohledu na zřizovatele, jsme jeden velký tým složený z nejrůznějších profesí. Jsme nejcennější částí zdravotnictví - bez nás a naší práce zbudou jen pusté budovy a zbytečné přístroje," uvedli v prohlášení zdravotníci. Jednotlivé projevy doprovázely skladby se zdravotnickou tématikou.

"Je to jen o prioritách"

"Celá zdravotnická trojka si stále stojí za tím, že pan Heger má splnit slib a zvednout platy o deset procent. Je to pouze o prioritách a o tom, koho si tato země váží," uvedla za Z3 šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Fotogalerie

"Nenechme si namluvit, že ve zdravotnictví je mnoho zaměstnanců a mnoho nemocnic. Není tomu tak, nebojme se a chtějme to, co nám slíbili. Kdo se nebrání, nedosáhne nic," apeloval na bílé pláště předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Ministr na happening nepřišel, mluvčí ministerstva ale uvedl, že záruky dané lékařům jsou zodpovědné a rozhodně nemají za cíl doktory v budoucnu ošidit.

"Memorandum skutečně hovoří pouze o zvýšení platů o deset procent v průběhu roku 2012, nicméně pan ministr chce platy navýšit už od ledna o 6,25 procent s tím, že další navýšení by přišlo v průběhu roku podle ekonomické situace. Považujeme to za vstřícné gesto vzhledem k tomu, jak rostly platy v tomto roce, a počítáme i s navýšením platů střednímu zdravotnickému personálu," argumentoval mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Resort podle něj nemůže nyní slíbit lékařům více. "V této situaci nelze bezhlavě zvednout mzdy, aby pak například nebylo na léky nebo na zdravotnický materiál pro pacienty. Proto jsme zvolili takový postup, aby se mzdy lékařům zvedly a přitom to pacienty neohrozilo," dodal Sršeň.

Do konce roku slibují odbory klid

Předsedové a krajští koordinátoři Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů se po happeningu sešli, aby rozhodli o případném přitvrzení akcí. Na to ale nakonec před Vánocemi nedojde.

"Mandát k dalším akcím od předsedů našich krajských organizací máme, zatím ale nebudeme uvádět nic konkrétního," uvedl Engel s tím, že na dalších konkrétních akcích se domluví na začátku roku 2012. "Chceme všem zaměstnancům nemocnic i pacientům dopřát klidné Vánoce," komentovala situaci Žitníková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Zdejší Vietnamce v Rozstřelu přiblíží lektorka češtiny s přezdívkou Zuzka

(Ilustrační snímek)

Podle březnového průzkumu CVVM jsou Vietnamci v Česku oblíbení nejvíce od začátku šetření v roce 2013. Život vietnamské...

Najdete na iDNES.cz