Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odboráři metra vracejí úder za šéfa

  18:45aktualizováno  18:45
Praha - V dopravním podniku to vře. Poté, co kvůli záplavám rezignovali dva lidé z vedení metra, uvažují odboráři o stávce. Nesouhlasí s tím, že za hlavního viníka vyplavené podzemní dráhy označilo představenstvo pracovníky ochranného systému metra. "Jednáme o stávkové pohotovosti," řekl iDNES odborář Luboš Olejár.

Kvůli zaplavenému metru už odstoupil jeho ředitel Ladislav Houdek a šéf ochranného systému metra (OSM) Jiří Svoboda. 

"Odmítáme jednostranná tvrzení o odpovědnosti pracovníků ochranného systému metra. Neměli možnost nijak reagovat, protože v kritické srpnové dny vedení nedalo pokyn, aby se ochranný systém spustil. Nevydal ho ani ředitel Houdek ani vlakový dispečer, který v té době sloužil," tvrdí Olejár, který vede Všeobecné odbory metra.

Zaměstnanci odštěpného závodu metro se sdružují ve čtyřech odborových organizacích. O situaci jednali i ostatní odboráři. "O problému jsme hovořili. Budeme se snažit jednat s ostatními organizacemi," řekl iDNES předseda Odborové organizace DP Metro Jiří Šindelář.

Odboráři chystají společný postup. "Rezignace ředitele metra i ředitele OSM byla vynucená. Sejdeme se s ostatními odborovými organizacemi a dohodneme se, zda potáhneme za jeden provaz," dodal Olejár.

Viník či viníci zaplavení metra zatím nejsou známi. Nejmenuje je ani zpráva odborné komise o příčinách zatopení podzemní dráhy. Houdek a Svoboda jsou zatím jediní představitelé Dopravního podniku, které zatopení metra stálo místo.

Pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner tvrdí, že pracovníci ochranného systému nekontrolovali kabelové průchodky, kterými rovněž natekla voda do metra.

Kvůli záplavám odstoupil šéf metra
Novým šéfem metra bude dosavadní náměstek Ladislav Urbánek. Houdek rezignoval poté, co v pátek nabídl svou funkci šéf ochranného systému metra Jiří Svoboda. Představenstvo Dopravního podniku obě abdikace přijalo.

"Představenstvo dopravního podniku rezignaci dosavadního ředitele odštěpného závodu metro Ladislava Houdka vzalo na vědomí. Vedením pověřilo Ladislava Urbánka, který dosud zastával funkci dopravního náměstka závodu," potvrdila iDNES mluvčí podniku Michaela Kuchařová.

Houdek poslal svůj rezignační dopis ráno před zasedání managementu a odjel na plánovanou dovolenou. Svůj mobilní telefon nebere.

Představenstvo na pondělním zasedání jednalo o zprávě magistrátní vyšetřovací komise, která zjišťovala příčiny zatopení metra. Závěrečnou zprávu v pátek schválili pražští radní.

Generální ředitel Dopravního podniku Milan Houfek odstoupit nehodlá. "Představenstvo vyslovilo generálnímu řediteli a celému vrcholovému managementu důvěru," podotkla mluvčí.

Primátor Pavel Bém je se zprávou o záplavách v metru spokojen. "Považuji ji za zdařilou. Pracovali na ní nejlepší experti. Myslím, že ji nikdo nedokáže zpochybnit," řekl už v pátek na tiskové konferenci (více zde).

Z vyšetřovací zprávy komise je jasné, že škody při povodni mohly být menší, kdyby nechybovali především členové povodňové komise metra. Ti zklamali hlavně při řízení dopravy na trase B v oblasti Karlína.

Plné znění vyšetřovací zprávy

"Vedení Dopravního podniku požádalo ředitele metra, aby vyvodil příslušné kroky vůči pracovníkům, kteří mohou mít podíl na zjištěných nedostatcích," uvedla Kuchařová.

Magistrátní komise dále zjistila, že nebyl zpracován nový povodňový plán pro více než stoletou vodu. Ze starého plánu navíc nebylo jasné, kdo konkrétně může vydat pokyn k zastavení provozu metra, a právě v této oblasti vznikly obrovské problémy.

Dopravní předpisy totiž pouze stanoví, že všechny příkazy týkající se vlakové dopravy smějí dávat nadřízení pracovníci prostřednictvím vlakového dispečera. Ten sám může nařídit uzavření jednotlivých stanic a evakuaci cestujících z podzemí, ale nemůže nechat zavřít celé traťové úseky.

"Celkový povodňový plán je už připraven ke schválení. Dopravní dispečeři byli poučeni o evidenci postupů a příkazů a nutnosti striktně dodržovat stanovená komunikační pravidla," konstatovala mluvčí.

Dopravní podnik také nechal opravit některé stavební prvky, které během záplav zklamaly - například do netěsnících průchodek dělníci namontovali nové těsnění. Zároveň management nechal vypracovat novou studii na zabezpečení metra v úrovni loňských záplav s rezervou třiceti centimetrů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Okamura, Filip a další trojice získá křesla místopředsedů Sněmovny

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Tajnou volbou pěti místopředsedů pokračuje v pátek ustavující schůze Sněmovny. Je přesně pět kandidátů - předseda ODS...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz