17. listopadu vyjdou odboráři s aktivisty do ulic a budou protestovat proti "rozvracení státu a ztrátě sociálních jistot". Naposledy demonstrovali letos v dubnu proti reformám vlády.

17. listopadu vyjdou odboráři s aktivisty do ulic a budou protestovat proti "rozvracení státu a ztrátě sociálních jistot". Naposledy demonstrovali letos v dubnu proti reformám vlády. | foto: Petr Topič, MAFRA

Češi se mají nejhůře od roku 1989, tvrdí odboráři a chystají se do ulic

  • 1281
Na den výročí sametové revoluce plánuje Platforma Stop vládě, kterou kromě odborářů tvoří občanská sdružení a iniciativy, protivládní demonstraci. Podle pořadatelů je situace v Česku nejhorší od roku 1989. Občané ztrácí sociální jistoty, stát a jeho služby jsou rozvraceny.

Pořadatelé jsou nespokojení se situací ve všech resortech. Upozorňují zejména na problémy ve zdravotnictví, školství a sociálním systému. Situace je prý kritická a jediným řešením je konec současné vlády.

S mottem "Demokracie vypadá jinak" bude proto platforma Stop vládě požadovat demisi současného kabinetu na demonstraci pořádané 17. listopadu od 13 hodin na Václavském náměstí. Průvod se vydá z Václavského náměstí na Národní třídu.

Organizátoři zatím nemají představu, kolik lidí se protestu zúčastní. Podle ČMKOS je akce dobrovolná. Předáci jen doporučí odborářům, aby na demonstraci přišli. "Nikoho do Prahy svážet nebudeme. Předpokládáme, že naštvanost lidí je taková, že na demonstraci přijdou sami," uvedl odborový předák Jaroslav Zavadil.

Bouří se odboráři i studenti

Podle Zavadila je současná vláda nejhorší od sametové revoluce a neustálé hádky přispívají k tomu, že společnost se cítí permanentně nespokojená.

Zavadil potřetí mění své prohlášení

Tvrzením, že je současná vláda nejhorší od roku 1989, Jaroslav Zavadil vlastně mírní své asi měsíc staré prohlášení. "Tohle, co tu máme, je absolutně nejhorší od roku 1950," šokoval odborový předák v září. Po otázce, zda svůj výrok myslí vážně, prohlášení pozměnil. Vláda je prý nejhorší od 60. let. Na tom, že komunistické vlády od té doby byly lepší než současná Nečasova, ale trval (více čtěte zde). Nyní opět mění názor.

"Není možné jít cestou arogance a reforem, které rozdělují naši společnost," uvedl Zavadil. Vláda podle odborářů nemá mandát k tomu, aby řídila českou společnost. Ukázal to prý výsledek krajských a senátních voleb.

K nespokojeným odborářům se přidala i některá občanská sdružení a iniciativy. "Pojem demokracie dnes ztrácí smysl. Události poslední doby, jako například metanolová aféra, ukázaly, že státní instituce nefungují," uvedla Nikola Šimandlová z iniciativy ProAlt.

Připojila se také iniciativa Za svobodné vysoké školy. "Tři čtvrtiny studujících jsou nuceny při studiu vydělávat a nemá proto možnost naplno se věnovat studijnímu oboru," uvedl Dominik Forman z iniciativy. Situace českých studentů je podle něj bezútěšná. Studentům vadí zejména zavádění zápisného a školného na univerzitách.

Protest 17. listopadu by se podle pořadatelů měl stát připomínkou událostí před 23 lety. Jeho součástí mají být debaty o dosavadním vývoji a dalším směřování země.

Odboráři s aktivisty naposledy uspořádali rozsáhlou akci 21. dubna, kdy na Václavském náměstí pod jejich taktovkou protestovalo kolem 100 tisíc lidí proti kabinetu a jeho reformám . Odborové svazy tehdy z regionů vypravily pro své členy desítky autobusů, přijel i zvláštní vlak.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video