Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odbojář Bartoš by slavil stovku. Díky výcviku parašutisty utekl i komunistům

  22:19aktualizováno  22:19
Sto let po narození slavného odbojáře Antonína Bartoše přiletěl do Česka jeho syn. Má stejné křestní jméno, žije ale v USA, kam Bartošova rodina emigrovala. "Ptal jsem se rodičů, proč nemám brášku. Odpověděli, že nebyl čas, že byli pořád na útěku před komunistickým režimem," říká.

Antonín Bartoš starší (na snímku) zemřel v roce 1998 v New Yorku. | foto: Indiannet.eu (repro)

Antonín Bartoš byl velitelem paraskupiny Clay-Eva v okupovaném Československu, po válce poslanec a významná osobnost protikomunistického odboje.

VÝSADEK
CLAY-EVA

Stránky o úspěšné skupině parašutistů ze 2. světové války

"Samozřejmě, že jsem na svého otce pyšný," říká jeho syn, který přiletěl na oslavy nedožitých stých narozenin svého otce z USA, kde se rodina po emigraci usadila.

"Z paraskupin vysazených za války z Británie byla Bartošova skupina Clay-Eva jedna z nejúspěšnějších. Odeslali 800 zpráv, přijali 300 a vybudovali síť spolupracovníků na celé východní Moravě," říká historik Jan Břečka z Moravského zemského muzea.

Bartoš se sice zapsal do historie především za 2. světové války, když spolu s Čestmírem Šikolou a Jiřím Štokmanem seskočili do okupované země, ale jeho poválečné působení bylo stejně zajímavé a dramatické.

Parašutistický výcvik mu pomohl k útěku před komunisty

Stal se poslancem a jako člen bezpečnostního výboru upozorňoval na nebezpečí komunistického převratu. Komunisté mu to nezapomněli a v únoru 1948 jej okamžitě zatkli. Jenže vězení byla plná, a tak jej zavřeli do budovy radnice. "Pro parašutistu z Británie nebylo těžké vyskočit z okna ze záchodu," říká Bartoš mladší.

Otec vzápětí s ním a matkou utekl do Rakouska, pak do Švýcarska a Francie. Tam jej kontaktoval plukovník František Moravec s tím, aby se zapojil do protikomunistického odboje. Bartoš přijal.

Agent byl pro mě strejda. Čokoládovej

Na toto období si už vzpomíná i jeho syn, který se narodil v roce 1946 ještě v Československu.

"To už jsme žili zase v Německu a otec nesměl za železnou oponu, takže agenti chodili k nám domů. Já samozřejmě nevěděl, o co přesně jde, a agenti byli pro mne strejdové. Jednomu jsem říkal strejda Čokoládovej, to byl ten, který mi vždy donesl čokoládu," vzpomíná Bartoš mladší.

Jedním z těch agentů byl například Miroslav Dvořáček, který skončil ve vězení, když se skrýval na vysokoškolské koleji. Jeho zatčení někteří historici dávali do spojitosti s Milanem Kunderou. (čtěte Kundera udal letce-špiona, tvrdí záznam vyšetřovatelů SNB)

Jenže Bartoš byl voják a nechyběla mu odvaha. "Američanům vytýkal, že nejsou dost ofenzivní," vzpomínal syn. Pokoušel se prosadit, aby za železnou oponu - tedy na území Československa - byly vyslány menší ozbrojené jednotky, které by zde působily. To se mu nepodařilo, a tak v roce 1952 z Evropy odešel a usadil se v New Yorku. Jeho syn dnes žije ve Washingtonu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz