Policisté střeží vchod do havířovského kulturního domu Reneta, kde Pavel Slíva zastřelil mladého zastupitele Martina Balšána. (18. září 2006)

Policisté střeží vchod do havířovského kulturního domu Reneta, kde Pavel Slíva zastřelil mladého zastupitele Martina Balšána. (18. září 2006) | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

Odběhl telefonovat, vrah šel za ním

  • 92
Pondělí 18. září, krátce po 12. hodině. Místo: sál Reneta v Havířově. Pavel Slíva vchází do místnosti, kde jednají zastupitelé. Předposlední je na programu bod, který ho tam přivedl - jeho akcie Technických služeb Havířov. Slíva působí klidně a vyrovnaně. V kapse má zbraň.

ČTĚTE TAKÉ:
Střelec zabil advokátku, pak vraždil na radnici
Soudy jsou moc dlouhé, stěžoval si střelec

Před několika desítkami minut zastřelil v Ostravě advokátku Ivanu Kabzanovou v její kanceláři.

"Všimla jsem si ho, když přišel. Choval se naprosto klidně. Šel se zaregistrovat k děvčatům, která mají na starosti organizaci jednání. Vypadalo to, že hodlá vystoupit kvůli svým akciím," popisuje zastupitelka za ČSSD Tamara Šelingová. Jenže na jeho vystoupení už nedošlo...

Náměstek havířovské primátorky pro ekonomiku a správu majetku Martin Balšán měl před smrtí dobrou náladu. "Byl veselý. Mluvili jsme spolu asi v jedenáct hodin. Bavili jsme se, co je nového," říká havířovský fotograf Josef Taláš, jenž dělal pro Balšána sérii fotografií jeho dcery, která nastoupila do druhé třídy.

Když Balšánovi zazvoní mobilní telefon, sedí v sále kolem třiceti zastupitelů a dalších asi dvacet lidí. Z vyvýšeného pódia určeného pro městskou radu jde Balšán do zadní části místnosti za plentu a telefonuje.

Z druhé strany, kolem malého baru, prochází do zadního traktu i Slíva. Za chvíli se ozvou výstřely. "Tři výstřely vyšly rychle za sebou, čtvrtý po několika vteřinách. Pár lidí se běželo podívat, co se děje. Většina lidí však zůstala sedět jako přimrazená," popisuje havířovský novinář Libor Pristáš, kterého už policie vyslechla.

Balšán ještě chvilku žil, ale lékař mu nemohl pomoci
"Držel jsem Balšána za ruku. Ještě dýchal. Podíval se na mne, zakašlal. Měl ránu na hrudníku, krev mu crčela i z hlavy. V ruce měl mobilní telefon," vypráví Pristáš.

Potí se, je rozrušený. Míní, že Balšán před smrtí telefonoval s manželkou, která asi slyšela výstřely. Shodou okolností pracuje v Technických službách. "Paní Balšánová tady byla za pár minut, dříve než policie," líčí Pristáš.

Několik metrů od Balšána leží Slíva. Prostřelil si hlavu poté, co zastřelil náměstka. "Poskytoval jsem postřeleným pomoc, jejich zranění však byla neslučitelná se životem," konstatuje primář místní nemocnice a zastupitel Pavel Vávra, který byl u umírajících jako první.

Policii volali zastupitelé, ale také mladík, který bydlí v domě naproti zadnímu vchodu do Renety, u kterého zůstal ležet Balšán. "Slyšel jsem tři výstřely a pak se sypalo sklo. Viděl jsem tam ležet člověka," popisuje mladík, který pak velkou část dne pozoruje, jak se na místě činu střídají policejní specialisté a hodiny a hodiny shromažďují stopy. Až večer přijíždí pohřební vůz.

Motivem byl spor o akcie
Policie postupně pouští zastupitele, kteří museli vypovídat, domů. Vypadají zničeně, některé ženy pláčou, objímají se s partnery, kteří na ně čekali před budovou. Všem je jasné, že motivem vraždy byly akcie Technických služeb.

"Koupil akcie za více než sto tisíc a chtěl za ně několik milionů. Chtěl na tom co nejvíce vydělat," mají většinou jasno.

"Je za tím asi nezměrná touha po penězích a také nešťastně řešená privatizace městského majetku v devadesátých letech," prohlásila primátorka města Milada Halíková.

Z Renety vystoupila celá skleslá. "Cítím se hrozně. Neumím si vysvětlit, proč zastřelili právě jeho. Já jsem byla předkladatelkou návrhu týkajícího se akcií," říká Halíková. Připouští, že přemýšlela o tom, že terčem Slívy mohla být i ona. Město mu chtělo dát za akcie šest set tisíc.

I další lidé spekulují, že Balšán se stal jen náhodou obětí připravované Slívovy pomsty. "Slyšel jsem, že se Slíva ptal po Vojtěchu Kozákovi, který nyní působí ve vedení Technických služeb," naznačuje Gongol.

Podle něho žádal Slíva po městu necelé dva miliony. "Město mu chtělo dát to, co za akcie sám dal, a navíc zohlednit inflaci," vysvětluje. Domnívá se, že rozdávání zaměstnaneckých akcí byl od začátku nešťastný model, který iniciovali ti, kteří počítali s vlastním prospěchem.

"Znal jsem oba muže a obou jsem si považoval. Nenapadlo mne, že by mezi nimi mohla být nenávist," říká komunistický zastupitel Karel Sachmerda. Těsně před střelbou vycházel do předsálí, aby si zakouřil.

"Slyšel jsem rány, ale nejprve mne napadlo, že vzadu něco spadlo, pak jsem pomyslel na poplašňák. Šokovalo mne to," říká Sachmerda. Připustil, že Slíva se mohl cítit kvůli akciím ukřivděný.


Video