Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODA splatí dluh dluhem

  20:15aktualizováno  20:15
Občanská demokratická aliance splatí část sedmdesátimilionového dluhu u České pojišťovny dalším dluhem. Deset milionů korun, které musí strana vrátit do měsíce, si půjčí u občanského sdružení v čele s Janem Kalvodou. Další dva miliony zaplatí ODA do 18 měsíců. Zbytek dluhu půjde na dobročinné účely prostřednictvím nadace. O osudu ODA rozhodnou její koaliční partneři v pátek.

"Vznikne občanské sdružení o patnácti až dvaceti lidech, v jehož čele bude Jan Kalvoda. Tito lidé půjčí potřebné peníze a ODA jim je bude splácet," vysvětlil senátor a šéf ODA Michael Žantovský, kde chce jeho strana vzít peníze.

Jan Kavoda, bývalý předseda ODA, nechtěl na dotaz iDNES upřesnit, kdo přesně je těch patnáct až dvacet lidí, kteří by měli straně na splátku půjčit. Odmítl také sdělit, kolik on sám ODA poskytne. "Jistě, nebude to více než milion," uvedl pouze.

Půjčku nepovažuje za návrat do strany. "Jestli jsem členem, na to existují rozdílné názory. Já mám za to, že pokud jsem v roce 1997 záměrně přestal platit členské příspěvky, tak asi členem nejsem. Znovu vstupovat do ODA ale nehodlám," dodal pouze.

Jan Kalvoda, bývalý vicepremiér a ministr spravedlnosti, byl ještě na konci loňského roku členem ODA, ale stranického života se neúčastní. Z politiky odešel kvůli neoprávněnému užívání titulu JUDr. Má vlastní právnickou praxi, svou kancelář vede v Praze 6.

České pojišťovně dluží ODA 70 milionů korun. Dvanáct milionů korun dostane pojišťovna ve dvou splátkách - deset milionů do měsíce, další dva během následujícího roku a půl. Proč se pojišťovna nakonec spokojila pouze se zlomkem dluhu, nechtěla říct ani jedna ze stran.

KDU-ČSL a Unie svobody/DEU rozhodnou v pátek
O tom, jak se situací ODA naloží Čtyřkoalice, se rozhodne až v pátek. Předsednictva KDU-ČSL i Unie svobody/DEU mají totiž i nadále pochybnosti, jak se aliance hodlá se svým téměř sedmdesátimiliónovým dluhem vypořádat.

"Konstatujeme, že v řešení dluhu je ještě řada otazníků a problémů, které je třeba vyřešit," prohlásil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Je důležité, aby se dluh splácel, aby to nebyla jen hra na splácení," dodal. Lidovci nadále chtějí jasnou záruku, že kvůli finančním závazkům ODA nebude Čtyřkoalici někdo kompromitovat.

Stále je tedy reálná hrozba KDU-ČSL, že začne jednat o novém složení kandidátek jen s unií, bez zástupců ODA. "Situaci považuji já osobně za velmi vážnou," uvedl místopředseda strany Jan Kasal. I další lidovci v kuloárech připustili, že plán ODA na umoření dluhu se jim vůbec nezamlouvá. Již dříve se v médiích spekulovalo, že potíže s dluhem jsou pro KDU-ČSL výhodnou záminkou, jak se aliance zbavit.

První místopředseda unie Ivan Pilip nechtěl výhrady své strany upřesnit. Postoj unionistů není tak nekompromisní jako lidovců, ale i oni chtějí jistotu, že kvůli dluhu nebude mít Čtyřkoalice před volbami potíže.

Zbytek dluhu splatí ODA nadaci
Zbytek dluhu by měl jít na veřejně prospěšné účely. Česká pojišťovna totiž pohledávku vloží do Nadace vzdělávacích programů Praha a té bude ODA zbytek dluhu splácet.

Jedním ze zřizovatelů nadace je ale sama ODA. V nadační správní radě podle internetového rejstříku navíc zasedá bývalý místopředseda strany Roman Češka.

"Tento krok není neetický," míní Žantovský a podotýká: "Zvolili jsme si ji, protože odpovídá našim představám."

Nadace, která se mimo jiné zabývá "rozvojem aktivit pozitivně ovlivňujících postoje lidí", pak sídlí na stejné adrese jako společnost Value Added. V té je Češka společníkem a firma Value Added se mimo jiné zabývá obchodem s pohledávkami.

ODA hrozilo vyškrtnutí z kandidátek
V noci z úterý na středu se měla sejít politická rada Čtyřkoalice. Zde měl Žantovský koaliční partnery o podrobnostech tohoto řešení informovat.

ODA hrozilo, že pokud své problémy s několikaletým dluhem do úterý nevyřeší, vyšktrnou ji unionisté s lidovci z volebních kandidátek.

ODA ke svému dluhu přišla v roce 1992, kdy si půjčila na volby. Ty však nedopadly tak, jak si strana představovala, a ODA upadla do dluhů, jež od té doby narůstaly.

Předseda Občanské demokratické aliance Michael Žantovský na tiskové konferenci v Praze 16. ledna informoval, že na splácení dluhu si strana bude muset půjčit.

Předseda Občanské demokratické aliance Michael Žantovský na tiskové konferenci v Praze 16. ledna informoval, že na splácení dluhu si strana bude muset půjčit.

Předseda Občanské demokratické aliance Michael Žantovský na tiskové konferenci v Praze 16. ledna informoval, že na splácení dluhu si strana bude muset půjčit.

Předseda Občanské demokratické aliance Michael Žantovský na tiskové konferenci v Praze 16. ledna informoval, že na splácení dluhu si strana bude muset půjčit.

Předseda Občanské demokratické aliance Michael Žantovský na tiskové konferenci v Praze 16. ledna informoval, že na splácení dluhu si strana bude muset půjčit.

Předseda Občanské demokratické aliance Michael Žantovský na tiskové konferenci v Praze 15. ledna informoval o jednání strany s Českou pojišťovnou o řešení svého dluhu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz