ODA neprozradila, jak splatí miliony

Jen pár hodin možná dělí ODA od vyškrtnutí z kandidátních listin Čtyřkoalice.
Přestože už v úterý vyprší ultimatum, jež dali lidovci Občanské demokratické alianci k vyřešení jejího téměř sedmdesátimilionového dluhu, ODA ani po svém sobotním sněmu v Třešti nezveřejnila přesnou podobu svého dalšího postupu v této věci. Jisté však je, že se aliance dosud nedohodla se svým věřitelem, jímž je Česká pojišťovna.

Co se týče termínu, který stanovila KDU-ČSL, chce aliance do jeho vypršení informovat své partnery o řešení závazku.

„Nemůžeme zatím nic konkrétnějšího říci. My i náš věřitel vidíme rýsující se možnosti řešení k němuž se blížíme. Jednání ale nejsou v této chvíli ukončena,“ uvedl pouze předseda aliance Michael Žantovský po skončení jednání ústředního sněmu strany. Ten mu vyjádřil plnou podporu do dalších jednání, týkajících se téměř deset let starého závazku.

S ultimatem přišli lidovci na konci loňského roku. Podle něj má ODA do zítřka uspokojivě vyřešit svůj dluh. Pokud by tak neučinila, chce KDU-ČSL vyvolat jednání o novém složení volebních kandidátek pouze s Unií svobody-DEU. To by znamenalo vyřazení kandidátů ODA ze společného předvolebního boje.

ODA vznikla 17. prosince 1989. Strana nikdy neměla velkou členskou základnu ani početné parlamentní zastoupení, přesto byla v letech 1990 až 1998 členem všech českých vlád
a spravovala důležité resorty privatizace, průmyslu či legislativy. Po skandálech kolem financování strany na počátku roku 1998 se dostala mimo sféru politického vlivu. Oživení její činnosti přinesl až vznik Čtyřkoalice. V současnosti má zastoupení v Senátu.

Podle spekulací tisku existuje především v KDU-ČSL silný tlak na to, aby se Čtyřkoalice zúžila pouze na dvě síly - křesťanskou a liberální. Takové uskupení by potřebovalo pro vstup do sněmovny pouze deset procent voličských hlasů místo původních 20 procent pro koalici čtyř stran.

K ultimátu lidovců někteří členové ODA na sobotním zasedání sněmu v Třešti uvedli, že tvrdý požadavek je nejspíš důsledkem snah o posílení pozice slabšího křídla v KDU-ČSL. Žantovský postoj lidovců odmítl komentovat.

Podle Žantovského má před sebou Čtyřkoalice historický úkol - změnu charakteru a stylu politiky v České republice. "Má-li se jí to podařit, musí být věrohodná, dodržovat svoje smlouvy a závazky," zdůraznil.

Připomněl, že Čtyřkoalice uzavřela takzvanou říjnovou dohodu o společném předvolebním a povolebním postupu, jejíž součástí jsou kandidátní listiny. "Dohody jsou stvrzeny podpisem všech předsedů Čtyřkoalice, jejich obsah nejde změnit bez souhlasu všech stran Čtyřkoalice," řekl Žantovský.

Dluh ODA je dlouhodobým problémem. Před volbami v roce 1992 si aliance půjčila u Živnostenské banky a ČSOB více než 40 miliónů korun. Ve volbách však neuspěla podle očekávání a státní příspěvek za voličské hlasy tak nestačil na vyrovnání dluhu. V září téhož roku byl nesplacený úvěr (včetně úroků již 52 miliónů korun) převeden do Kreditní a průmyslové banky (KPB).

V roce 1995 převzala pohledávku od zkrachované KPB Česká pojišťovna. S ODA se dohodla na tom, že jí strana bude splácet deset procent ze svých příjmů. Příjmy ODA jsou však tak malé, že výše splátek nestačí ani na krytí úrokové sazby.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video