Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODA na ultimátum lidovců nereagovala

  8:33aktualizováno  8:33
O půlnoci vypršela lhůta, v níž se Občanská demokratická aliance měla rozhodnout, zda přijme nabídku partnerské Unie svobody-DEU na sloučení. Ultimátum, které jí dali lidovci kvůli mnohamilionovému dluhu, ale aliance odmítla. KDU-ČSL proto chce jednat s unionisty o vyškrtnutí jejích lidí ze společných kandidátek. Těm se to ale příliš nelíbí.

Podle dosavadních informací bude předsednictvo KDU-ČSL jednat v úterý, ve stejný den pravidelně jedná i nejužší vedení Unie svobody-DEU. Čtyřkoaliční politická rada se obvykle schází ve středu. Širší vedení ODA naproti tomu chystá setkání až o příštím víkendu.

Co se dělo o víkendu
Ani o píď neustoupilo během nedělních jednání vedení KDU-ČSL ze svých požadavků vůči Občanské demokratické alianci. Pokud ODA nezačne jednat o sloučení s US/DEU, budou oni usilovat o vyškrtnutí zástupců aliance z kandidátek Čtyřkoalice.

S postupem lidovců ale kromě ODA nesouhlasí ani vedení unionistů. Předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová považuje nátlak KDU-ČSL za ultimátum nejen pro zadluženou ODA, ale také pro svou stranu. Prohlásila, že dohody ve Čtyřkoalici nejde měnit bez souhlasu všech stran.

Není prý také možné ze dne na den sloučit dvě politické strany. Marvanová se snažila Svobodu přesvědčit, že unáhlený postup není dobrý ani pro lidovce, ani pro US.

Svoboda ale míní, že lidovci a unionisté v pondělí o kandidátkách bez ODA nakonec jednat budou. "Unie svobody si s námi za stůl sedne," prohlásil. Výzva KDU-ČSL podle něj není ultimátem ani pro unii, ani pro ODA. "Není to ultimátum, je to výzva a šance pro ODA," prohlásil šéf křesťanských demokratů.

ODA chce o ultimátu jednat až za týden
Občanská demokratická aliance se návrhy čtyřkoaličních partnerů na vyřešení svého dluhu bude zabývat až příští víkend. "Zasedání ústředního sněmu se uskuteční v neděli 27. ledna v Praze," uvedl mluvčí ODA Zdeněk Pavelka.

Strana chce jít do voleb s koaličními partnery, ale samostatnou kandidátku předem nevylučuje. "O integraci se nedá jednat s pistolí u hlavy," okomentoval nátlak lidovců Žantovský.

"My nevystupujeme ze Čtyřkoalice, jestliže nás chtějí vylučovat, my s tím nic nenaděláme," uvedl Pavelka, podle něhož ODA dluh vyřešila se svým věřitelem, Českou pojišťovnou, a nemůže o něm jednat s KDU-ČSL či s unií.

Lidovci i tak věří, že ODA jejich požadavky ještě zváží. "Předpokládám, že se aliance nad naším usnesením zamyslí. Měla tuto věc vyřešit již dávno, daný termín není nijak mimořádný," řekl první místopředseda KDU-ČSL Milan Šimonovský.

V pátek se narychlo sešlo přes osmdesát členů Celostátní konference KDU-ČSL, mimořádně jednal i Republikový výbor Unie svobody-DEU. "Totéž může učinit i ODA," míní Šimonovský.

Unie je vstřícnější
Zatímco postoj lidovců je naprosto nekompromisní, unionisté nabízejí svému koaličnímu partnerovi dvě možnosti. První varianta spočívá v jiném, nezpochybnitelném řešení dluhu ODA.

Unionisté požadují zveřejnit jména všech lidí, kteří ODA půjčí na zaplacení části dluhu (12 milionů) jejímu věřiteli - České pojišťovně. Dosud jsou známa jen jména šéfa aliance Michaela Žantovského a jeho předchůdce Jana Kalvody.

ODA splatí dluh dluhem

Unie rovněž navrhuje sestavení jasného splátkového kalendáře. Roční splátka by podle unie neměla být nižší než pět milionů korun.

Dále unionisté žádají, aby zbylých 56 milionů bylo převedeno na jinou nadaci, než zamýšlenou Nadaci vzdělávacích programů. Tuto instituci ODA před lety spoluzakládala, její bývalý místopředseda a nynější řadový člen Roman Češka navíc sedí ve správní radě nadace. 

Pokud by na první variantu ODA nepřistoupila, nabízí jí unie sloučení a převzetí  dluhu, který by splatila do deseti let.

ODA se snaží přistoupit na požadavky unie
Politická rada ODA podle Žantovského v pátek jednala pouze o návrzích Unie svobody/DEU. Vedení ODA se podle něj dohodlo na tom, že se pokusí přesvědčit své dárce, aby souhlasili se sdělením svých jmen čtyřkoaličním partnerům.

ODA je připravena se také zavázat, že celý zbytek pohledávky ve výši 56 milionů splatí nadaci do 20 let. "Přestože to pro nás nebude lehké," uvedl Žantovský.

ODA však zřejmě nemůže splnit poslední požadavek unie na změnu nadace, jíž bude dluh splácet. "Nemůžeme měnit smlouvy podepsané s Českou pojišťovnou," vysvětlil šéf aliance.

Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová a šéf lidovců Cyril Svoboda vysvětlují své postoje k řešení dluhu ODA. Lidovci dali ODA ultimátum, že když do neděle nepřistoupí na sloučení s Unií svobody-DEU, zmizí její lidé ze čtyřkoaličních kandidátek. (18. ledna 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz