ODA dluh nesplácela, i když na to měla

  • 18
Ultimáta lidovců a úvahy tom, jestli ODA vůbec přežije jako samostatná strana, se zřejmě vůbec nemusely konat. Stačilo by, kdyby se aliance v minulosti chovala jako každý normální dlužník a splácela ze svých nemalých příjmů své závazky. ODA totiž měla peněz dost - od roku 1992 dostala od státu a sponzorů čtvrt miliardy korun. Prozradil to pohled do pravidelných přiznání, která politické strany veřejně předkládají sněmovně.

České pojišťovně dnes ODA dluží sedmdesát milionů - a to závazek ještě během let narostl o úroky z původní padesátimilionové částky. Přitom jen během jednoho jediného roku ODA získala dvojnásobek této sumy. V rekordním roce 1996, kdy se konaly volby do sněmovny, si aliance připsala nejvyšší příjem: celkem 99 milionů.

Finanční politiku svých předchůdců už kritizoval i současný předseda aliance Michael Žantovský, který do strany přišel počátkem roku 1997. "ODA si dlouhou dobu žila nad poměry. Velikost a způsob organizace práce v sekretariátu a v jednotlivých kancelářích nebyl dost hospodárný," prohlásil Žantovský v sobotním rozhovoru pro Lidové noviny.

Bývalí lídři ODA se však k otázce, proč ze zisků neplatili svůj dluh, vyjadřují jen opatrně a neradi. Přitom otázek kolem vztahu špiček aliance k jejich závazkům je víc než dost. Tak třeba už ve zmiňovaném volebním roce 1996 strana utratila za dvě volební kampaně (do sněmovny a Senátu) oficiálně šedesát milionů korun.

A od sponzorů tehdy přitom získala celých 52 milionů, tedy téměř přesně stejnou sumu, jako činil její dluh. "Taky jsme si z toho tehdy dělali legraci, jak se to náhodně podobá," vzpomíná jeden z tehdejších představitelů aliance.

Za finance ODA tehdy zodpovídal místopředseda strany a ministr hospodářství Vladimír Dlouhý, který ze strany na jaře 1998 vystoupil. Otázku, jakými argumenty se tehdy ODA ve svém hospodaření řídila, Dlouhý nezodpoví: "Nejsem připraven to příliš moc komentovat. Je to citlivá věc," reaguje Dlouhý. Prý už dnes nemá "v hlavě příslušné sumy".

K zastižení včera nebyl a na vzkazy nereagoval ani dlouholetý předseda ODA Jan Kalvoda. O problémech se svým dluhem ODA vážně mluvila i po volbách 1996. "Když se tehdy mluvilo o tom, zda ODA bude součástí koalice, řešila se i otázka, zda splatit náš dluh dříve," říká bývalý místopředseda sněmovny za ODA Karel Ledvinka.

"Vznikl kolem toho spor, ale detaily už si nepamatuji přesně." Podle zakladatele a dnešního místopředsedy Daniela Kroupy žili navíc politici aliance dlouho v domnění, že dluh vůbec neexistuje. "V první fázi jsme byli aparátem mylně informováni, že dluh byl vyřešen sponzorským způsobem," vzpomíná Kroupa. "Až koncem roku 1994 přišel Jan Kalvoda, zaskočen, s informací, že tomu tak není. Snažili jsme se pak platit, ale nebylo to snadné."

Problém ODA ovšem není ničím neznámým ani pro lidovce, kteří celý problém otevřeli. KDU totiž také ještě nesplatila úvěr z roku 1992. Strana si tehdy půjčila u Kreditní a průmyslové banky 20 milionů korun. Půjčku ve sjednaném ročním termínu nevrátila, ale dostala nový úvěr na 13 milionů. "Letos bude splacen," řekl mluvčí strany Ondřej Jakob. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video