Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODA brala špinavé peníze

  0:01aktualizováno  0:01
Občanská demokratická aliance je první stranou, která podle úřadů využila peněz z trestné činnosti. V první polovině 90. let přijala dar od podnikatele Františka Riga, který peníze podvodně vytáhl ze zkrachovalé Kreditní banky Plzeň. Vyšlo to najevo až nyní po letech, kdy se českolipský podnikatel a bývalý člen ODA Rigo dostal před soud. Státní zástupce v obžalobě výslovně uvedl, že částí peněz, které Rigo vylákal z banky, následně sponzoroval ODA.

Podezření, že strana těžila z nelegálně nabytých peněz, čelila i sociální demokracie kvůli daru od podnikatele Josefa Matoulka odsouzeného za rozkradení CS fondů. V tomto případě to však žádný úřad jasně nekonstatoval jako u ODA státní žalobce.

Bývalé vedení aliance se dnes hájí tím, že nikdo neměl tušení o pravém původu darovaných peněz. "Brali jsme to jako jeho peníze," uvedl bývalý předseda ODA Jan Kalvoda, za jehož éry strana dar přijala.

Scénář Rigova "tunelu" popsal žalobce takto: Třetí největší dlužník Kreditní banky Plzeň František Rigo si vzal v roce 1992 tři úvěry na 101 milionů korun. Banka mu je přiklepla na podnikatelské záměry (nákup pozemků v Praze, koupě libereckého pivovaru, výstavba inženýrských sítí), které Rigo nikdy nesplnil. Peníze nejen nesplatil, ale použil je na nákup starožitností, luxusního auta, vily.

A 180 tisíc věnoval ODA. "Byla to na tehdejší dobu velká částka. Polovina byla použita na regionální úrovni na aktivity českolipského klubu ODA," dodal Kalvoda. Sám František Rigo, jehož proces bude pokračovat v lednu, odmítá o svém případu i o sponzoringu ODA cokoli říkat.

S novináři se nebaví. "Nevypovídal ani v přípravném řízení, ani před soudem," řekl soudce Přemysl Špicar. Zda Občanská demokratická aliance, která je dnes součástí Čtyřkoalice, ukradené peníze vrátí, není jasné.

Michael Žantovský, předseda strany, nebyl včera k zastižení a jeho místopředseda Daniel Kroupa, který byl na rozdíl od Žantovského ve vedení ODA v době přijetí daru, se k tomu nechtěl vyjádřit. "Nemám k tomu mandát," řekl Kroupa.

Kdyby se dnes ODA rozhodla Rigových peněz zbavit, znamenalo by to pro její existenci těžkou ránu. Už roky má strana nesplacený dluh u České pojišťovny, které má i s úroky zaplatit přes šedesát milionů korun. ODA je proto nucena z každého svého příjmu odevzdat deset procent pojišťovně.

Při tomto tempu a zanedbatelné výši stranických příjmů je to záležitost na příštích sto let. Na pravomocný verdikt nad svým dárcem Josefem Matoulkem čeká i sociální demokracie. Pokud znovu zazní verdikt vinen (první soud jej poslal na deset let do vězení), ČSSD hodlá podnikateli 860 tisíc korun vrátit.

Miloš Zeman ještě coby předseda strany potvrdil, že by pak bylo neúnosné, aby si peníze ponechali: "Osobně budu zastávat názor, že tento druh sponzorského daru by se měl vrátit. ČSSD nemůže přijímat peníze od odsouzených lidí."

ČSSD má problém nejen proto, že přijala peníze od pachatele trestného činu, ale i kvůli velmi silnému podezření, že věnovaná částka pocházela přímo z CS Fondů. Tomu, že sponzorský dar pro ČSSD pochází přímo z CS Fondů, nasvědčuje mimo jiné to, že Josef Matoulek - jak sám během procesu přiznal - neměl v době sponzorování žádné příjmy.

Státní zastupitelství navíc zvažuje, že 860 tisíc korun z pokladny ČSSD nechá zkonfiskovat. "Pokud to strana nevrátí, připadá konfiskace v úvahu," řekl státní zástupce František Fíla, který Matoulka posílal před soud. Stát má na tento postup právo, když dané peníze pocházejí z trestné činnosti.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Udržení vody v krajině se stává moravskoslezským problémem číslo jedna

OSTRAVICE VE STARÉM KORYTĚ. Pohled na říčku Ostravici v původním korytě se...

V Moravskoslezském kraji chybí voda. A vyhlídky nejsou dobré. I když občas zaprší, voda rychle odteče a brzy je opět...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz