Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODA brala špinavé peníze

  0:01aktualizováno  0:01
Občanská demokratická aliance je první stranou, která podle úřadů využila peněz z trestné činnosti. V první polovině 90. let přijala dar od podnikatele Františka Riga, který peníze podvodně vytáhl ze zkrachovalé Kreditní banky Plzeň. Vyšlo to najevo až nyní po letech, kdy se českolipský podnikatel a bývalý člen ODA Rigo dostal před soud. Státní zástupce v obžalobě výslovně uvedl, že částí peněz, které Rigo vylákal z banky, následně sponzoroval ODA.

Podezření, že strana těžila z nelegálně nabytých peněz, čelila i sociální demokracie kvůli daru od podnikatele Josefa Matoulka odsouzeného za rozkradení CS fondů. V tomto případě to však žádný úřad jasně nekonstatoval jako u ODA státní žalobce.

Bývalé vedení aliance se dnes hájí tím, že nikdo neměl tušení o pravém původu darovaných peněz. "Brali jsme to jako jeho peníze," uvedl bývalý předseda ODA Jan Kalvoda, za jehož éry strana dar přijala.

Scénář Rigova "tunelu" popsal žalobce takto: Třetí největší dlužník Kreditní banky Plzeň František Rigo si vzal v roce 1992 tři úvěry na 101 milionů korun. Banka mu je přiklepla na podnikatelské záměry (nákup pozemků v Praze, koupě libereckého pivovaru, výstavba inženýrských sítí), které Rigo nikdy nesplnil. Peníze nejen nesplatil, ale použil je na nákup starožitností, luxusního auta, vily.

A 180 tisíc věnoval ODA. "Byla to na tehdejší dobu velká částka. Polovina byla použita na regionální úrovni na aktivity českolipského klubu ODA," dodal Kalvoda. Sám František Rigo, jehož proces bude pokračovat v lednu, odmítá o svém případu i o sponzoringu ODA cokoli říkat.

S novináři se nebaví. "Nevypovídal ani v přípravném řízení, ani před soudem," řekl soudce Přemysl Špicar. Zda Občanská demokratická aliance, která je dnes součástí Čtyřkoalice, ukradené peníze vrátí, není jasné.

Michael Žantovský, předseda strany, nebyl včera k zastižení a jeho místopředseda Daniel Kroupa, který byl na rozdíl od Žantovského ve vedení ODA v době přijetí daru, se k tomu nechtěl vyjádřit. "Nemám k tomu mandát," řekl Kroupa.

Kdyby se dnes ODA rozhodla Rigových peněz zbavit, znamenalo by to pro její existenci těžkou ránu. Už roky má strana nesplacený dluh u České pojišťovny, které má i s úroky zaplatit přes šedesát milionů korun. ODA je proto nucena z každého svého příjmu odevzdat deset procent pojišťovně.

Při tomto tempu a zanedbatelné výši stranických příjmů je to záležitost na příštích sto let. Na pravomocný verdikt nad svým dárcem Josefem Matoulkem čeká i sociální demokracie. Pokud znovu zazní verdikt vinen (první soud jej poslal na deset let do vězení), ČSSD hodlá podnikateli 860 tisíc korun vrátit.

Miloš Zeman ještě coby předseda strany potvrdil, že by pak bylo neúnosné, aby si peníze ponechali: "Osobně budu zastávat názor, že tento druh sponzorského daru by se měl vrátit. ČSSD nemůže přijímat peníze od odsouzených lidí."

ČSSD má problém nejen proto, že přijala peníze od pachatele trestného činu, ale i kvůli velmi silnému podezření, že věnovaná částka pocházela přímo z CS Fondů. Tomu, že sponzorský dar pro ČSSD pochází přímo z CS Fondů, nasvědčuje mimo jiné to, že Josef Matoulek - jak sám během procesu přiznal - neměl v době sponzorování žádné příjmy.

Státní zastupitelství navíc zvažuje, že 860 tisíc korun z pokladny ČSSD nechá zkonfiskovat. "Pokud to strana nevrátí, připadá konfiskace v úvahu," řekl státní zástupce František Fíla, který Matoulka posílal před soud. Stát má na tento postup právo, když dané peníze pocházejí z trestné činnosti.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz