SVÍČKY. Syřané vzpomínali na dvouleté výročí od začátku povstání proti vládě.

SVÍČKY. Syřané vzpomínali na dvouleté výročí od začátku povstání proti vládě. | foto: Reuters

Za Sýrii hoří tisíce svíček. Lidé si připomínají začátek krvavé války

  • 3
Přesně dva roky uplynuly od začátku povstání, které Sýrii uvrhlo do krvavé občanské války. Lidé po celé zemi i v zahraničí zapalují svíčky na památku 70 tisíc obětí, které si už konflikt vyžádal. Další milion lidí musel nedobrovolně opustit své domovy.

Svíčky hoří nejen v ulicích syrských měst, ale také za hranicemi země. Podporu válkou postiženým obyvatelům vyjádřili v egyptské Káhiře, jordánském Ammánu, nebo třeba také v Buenos Aires a Berlíně, kde se na Postupimském náměstí sešlo přes tři sta lidí.

Stále vládnoucí režim Bašára Asada z obavy z možných útoků zpřísnil v den výročí bezpečnostní opatření v hlavním městě Damašku. Mimo jiné posílil policejní hlídky v ulicích a provádí četné domovní razie.

Některé povstalecké skupiny vyzvaly k vystupňování útoků. Zakázané Muslimské bratrstvo například vyhlásilo "týden akce", dosud ale k tomu neuvedlo žádné podrobnosti.

Povstání v Sýrii začalo v polovině března 2011 protesty v jižním městě Dará. Podle některých pamětníků vše spoustili několik nezletilých sprejerů, kteří namalovali protivládní grafitti. Faktem však je, že tou dobou byl na nohou celý arabský svět, který se po vzoru Tunisanů a Egypťanů postavil proti svým autoritářksým vládcům.

Syrský konflikt

  • březen 2011: Ve městě Dará vypukly protesty po zatčení mladých sprejerů. Ozbrojené síly se uchýlily ke střelbě.
  • květen: Tanky vládních sil vjely do města Dará, Homs a na předměstí Damašku. 
  • červenec: Stovky tisíc lidí po celé zemi protestují proti vládě.  
  • říjen: Povstalci zformovali opozici.
  • květen 2012: OSN obvinila syrskou armádu ze zabití 108 lidí ve městě Houla.
  • listopad: Opoziční skupiny se politicky sloučily do jediné.
  • prosinec: Spojené státy uznaly opizici jako politickou reprezentaci syrského lidu.
  • leden 2013: Nejméně 100 lidí bylo zabito a upáleno ve městě Haswiya.

Asadův režim se pokusil demonstrace v syrských městech utopit v krvi a nepokoje postupně přerostly v občanskou válku, která si dosud vyžádala odhadem 70 tisíc lidských životů a do sousedních států vyhnala přes milion uprchlíků.

Strach v Bejrútu

Libanon, který se stal cílem řady syrských uprchlíků, se snaží od dvouletého konfliktu v Sýrii distancovat. Někteří libanonští činitelé ale podle agentury Reuters hovoří o rostoucím riziku, že jejich země bude do občanské války zatažena.

Boje v Sýrii totiž přispívají k rozdmýchávání sektářského napětí mezi křesťany, sunnity a šíity. Dění v Libanonu navíc významně určuje militantní šíitské hnutí Hizballáh, které je dlouholetým Asadovým spojencem. 

Střety mezi libanonskými skupinami, které podporují syrskou opozici, a těmi, jež stojí na Asadově straně, nabývají na intenzitě a mrtví přibývají. Syrská vláda svého souseda už varovala, že zasáhne proti rebelům ukrývajícím se na jeho území, jestliže tak neučiní sama libanonská armáda.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres prohlásil, že syrský konflikt ohrožuje existenci Libanonu a vyzval mezinárodní společenství k pomoci. Francie a Velká Británie vyzývají Evropskou unii k odvolání embarga na dodávky zbraní pro syrské povstalce. Chtějí tak dosáhnout rychlého ukončení konfliktu.

Proti zrušení embarga se ale při summitu důrazně vyslovil český premiér Petr Nečas (více čtěte zde). Stejné stanovisko vyjádřil i rakouský kancléř Werner Faymann. O případném vyzbrojení povstalců rozhodne EU příští týden.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue