Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Od „ruského Al Capona“ se odvrátili mocní. Za vraždu mu hrozí doživotí

  10:18aktualizováno  10:18
Pořekadlo o božích mlýnech, které melou pomalu, ale jistě, zdá se, platí i v Rusku. Došlo i na Vladimira Barsukova. Tento jednoruký multimilionář, prý jeden z posledních ruských mafiánských bossů devadesátých let, kteří jsou ještě v "byznysu", si připadal nepolapitelný a nepostižitelný. Mocní se však od něho odvrátili a teď mu hrozí, že zůstane ve vězení až do konce života.

Soud s Vladimirem Barzukovem (2. dubna 2009) | foto: Profimedia.cz

Soud ho minulý týden obvinil, že přikázal vraždu jednoho ze svých rivalů.

Třiapadesátiletý Barsukov, o němž se v Rusku povídá, že měl spojení na nynějšího premiéra Vladimira Putina, je rovněž obžalován, že v letech po pádu komunismu v Sovětském svazu založil zločinecký syndikát, takzvanou Tambovskou brigádu, který byl v minulosti jedním z nejmocnějších mafiánských gangů v Petrohradě, centru ruského zločinu.

Bezpečnostní experti říkají, že na vrcholu své moci měl pod sebou přes dva tisíce všeho schopných a ke všemu ochotných pěšáků.

Záleží jen na Božím soudu

"Jsem nevinný, tenhle soud je fraška," prohlásil podle listu The Sunday Times Barsukov během přelíčení. Na jednání, jež se odehrávalo za nejpřísnějších bezpečnostních opatření, seděl v kukani za neprůstřelným sklem. "Zdaleka nejsem zlomený. Jediný rozsudek, na němž mi záleží, je ten boží," dodal.

Barsukov byl až do rozpadu Sovětského svazu drobným kriminálníkem, ocitl se i dvakrát ve vězení. Tenkrát se ovšem jmenoval Vladimir Kumarin. S uvolněním poměrů, poté co Michail Gorbačov otevřel Rusko kapitalismu, přišla jeho chvíle. V první polovině 90. let už se svými lidmi ovládal v Petrohradě banky, průmyslové podniky i sázkařský průmysl.

V roce 1994 ovšem málem zahynul. Najatí vrazi udělali střelbou z kalašnikovů z jeho luxusního mercedesu síto. Sám Kumarin byl po čtyři měsíce v kómatu, nakonec přišel "jen" o pravou ruku. Když se dal dohromady, zmizel do Německa.

Z kriminálníka ctihodný podnikatel

Po dvou letech se vrátil a znovu začal drsně úřadovat. Střelba byla na denním pořádku, právě v této době začali mafiánovi přezdívat "ruský Al Capone".

Ovšem když si vyřídil účty s konkurencí, začal vystupovat jako ctihodný podnikatel. V prvé řadě si změnil jméno. Z kriminálníka Kumarina se stal bezúhonný Barsukov. Štědrý sponzor politiků, mecenáš umění i pravoslavných klášterů.

Když v roce 2006 slavil padesátiny, na jeho party se objevily snad všechny ruské celebrity a mnozí vysocí politici. Barsukov byl na vrcholu. Říká se, že jeho nečekaný pád začal drobnou chybou.

V roce 2006 se chtěl nelegálně zmocnit jedné drobné firmy. Nedošlo mu, že patří příteli petrohradské gubernátorky Valentiny Matvějenkové. Ženy blízké Vladimiru Putinovi. Barsukov údajně dostal varování, aby opustil Rusko. Odmítl - a teď sedí v cele.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Najdete na iDNES.cz