Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Od Paroubka chci korunu, od státu milion, říká aktérka v kauze Biolíh

  19:25aktualizováno  19:25
Tehdejší premiér Paroubek o ní mluvil jako o šibalce. Později bylo její stíhání zastaveno s tím, že je nevinná. Dnes je bývalá státní úřednice Ludmila Schwarzová v invalidním důchodu. Piluje žalobu na šéfa ČSSD, připravuje se na soud se státem a chystá knižní manuál Jak přežít pobyt ve vazbě.

Ludmila Schwarzová chystá žalobu na šéfa ČSSD Paroubka. | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Ludmila Schwarzová z Vatína na Žďársku se nemůže smířit s událostmi, které se odehrály právě před třemi lety. Tehdy bylo její jméno zmiňováno v médiích téměř denně v souvislosti s údajnou korupční kauzou Biolíh.

Jako tajemnici náměstka ministra dopravy ji zatklo policejní komando a strávila dva měsíce ve vazbě. Čelila podezření z braní úplatku a z toho, že se snažila ovlivnit udílení licencí na výrobu biolihu. Byla vyloučena po patnácti letech z ČSSD a ze širšího vedení strany. Tehdejší premiér Jiří Paroubek o ní mluvil jako o šibalce.

Chystáte žalobu na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, co přesně po něm žádáte?
Požaduji jeho osobní omluvu a symbolickou jednu korunu. Nechci zruinovat konto ČSSD. Žaloba na Jiřího Paroubka je ve fázi příprav, pořád ji ještě dopilováváme. Je přece nehorázné, když nás jako premiér označoval za šibaly a neměl k tomu žádný reálný důvod. Eskaloval situaci tím, že vytvářel presumpci viny. I později vyprávěl věci, které nebyly pravda. Třeba že jsem poslala rezignační dopis na členství v ČSSD, který byl ve vězení zadržen. To je nesmysl. Také uvedl, že mi nabídl kvalitní právní pomoc, placenou z pokladny ČSSD. To mi nikdo nikdy nenabídl. Jiří Paroubek vědomě nemluvil pravdu. Ani se neobtěžoval tím, aby si nechal ověřit, zda nějaké licenční řízení vůbec existovalo. Nemohu se stále zbavit dojmu, že jsem byla účelové likvidována za moji veřejnou kritiku na zavádění zastaralého elektronického mýtného systému na místo systému satelitního.

Od Jiřího Paroubka chcete korunu. Žalobou na stát chcete jaké odškodné? 
Něco málo přes milion korun. Chci náhradu za poškozené zdraví a velmi vážně narušenou osobní i profesní pověst. Jsem po dvou mozkových cévních příhodách a mám stresové astma, s čímž jsem také byla týden hospitalizována ve vězeňské nemocnici. Hned po propuštění z vazby jsem byla na operaci žlučníku. Také odpovídající zaměstnání je v nedohlednu. Bylo ublíženo nejenom mně, ale celé rodině. Vazba byla příšerná, prostě nejhorší zkušenost mého života. Na to nemůže být nikdo připraven. Nikdy jsem si nemyslela, že se v takové situaci někdy ocitnu. To si ale myslí většina lidí. Ještě horší je návrat z vazby ven - s nálepkou šibalky.
 
Ve vazbě byl kvůli "Biolihu" mimo jiné i Josef Láznička z Velkého Meziříčí, který se na rozdíl od vás do ČSSD vrátil. On také žaluje Jiřího Paroubka a stát?  
Netuším. On prý  také vazbu špatně snášel. S rodinou pana doktora Lázničky jsme byli přátelé, znali jsme se poměrně dobře. Já jsem dříve také pracovala na Státním fondu dopravní infrastruktury, kde on byl tajemníkem. Po skončení vazby jsem si myslela, že se budeme bránit jednotně. To se nestalo, tak proto jsem do toho šla sama.
 
Prý připravujete knihu, která bude návodem pro stejně postižené, jak přežít vazbu?  
Ano, píšeme to nadlehčenou formou ještě s jednou mladou kultivovanou  ženou, která už je také dávno z vazby venku a se kterou jsem se tam poznala. Chceme tím manuálem pomoci lidem, kteří se tam někdy můžou ocitnout. Oni vám tam totiž neřeknou nic. Já si vazbu v Ruzyni představovala jako nějaký horší motel. Jenže před vazbou vás ještě umístí do cely předběžného zadržení. Je to taková sklepní špeluňka, nesmírně špinavá. Spíte na holé žíněnce, stále se tam svítí, takže vlastně ani nespíte. Jeden den jsem tam strávila s narkomankou. Ta si všimla mého spreje na astma, přivlastnila si jej a předstírala záchvat. Díky tomu se dostala z cely ven, patrně do nemocnice. Já jen zírala v němém úžasu. Normální člověk nemá šanci se tam zorientovat. Trčí tam jakási trubka a vy nevíte, jak se z ní pouští voda. Vaše lidská důstojnost je na nule. A v tomto stavu celkové deprese vás převáží k výslechu.

Jaké vazební rady ještě v knížce budou?
Například že v pondělí se otevřou dveře a někdo zařve: nákupy! A vy nevíte co to je. Později jsem zjistila, že si musíte v pondělí písemně požádat o povolení ve čtvrtek nakupovat, třeba ovoce. Takže první týdny jsem byla bez nákupů. Ani jsem nevěděla, že ve vazbě potřebuji mít vložené peníze na účtu, a to zvenku, rodinou. Pak se zase otevřou dveře a někdo štěkne: vycházky! Z filmů jsem si myslela, že budu chodit někde dokola po dvoře. To se mi nechtělo. Tak jsem byla bez vycházek. Až později jsem zjistila, že mohu jít sama na vycházku - do takového kotce, jako pro psy. To nakonec bylo docela fajn. Ostatní zavření tam pořád mlátí na dveře a vyžadují si pozornost dozorců. Já jen tak nesměle ťukala, což se ztratilo v tom randálu.

Dělali vám i domovní prohlídku?
Ano, otřesná zkušenost. Policie z ní záhadně ztratila veškerou fotodokumentaci. Má hlavní rada je, když jste ve vazbě, nešetřete na kvalitních právnících, někdy i za cenu zadlužení. Nebýt erudovanosti doktora Sokola a jeho spolupracovníků, byla bych tam rozhodně déle než dva měsíce. Také bez jejich každotýdenních návštěv bych tam určitě propadla naprosté beznaději. 

Na co chcete ještě žalobami upozornit?
Na absurditu celého případu. Jak vůbec mohla být kauza vytvořena, když neexistovalo, ani se nepřipravovalo žádné licenční řízení. Neexistovala žádná veřejná zakázka, když neexistovalo žádné výběrové řízení ani firem s účastí státu, ani soukromých. To byl scénář, který se hodí spíše do oblasti sci-fi než do demokratického státu.

Policisté jsou ale prý stále přesvědčeni, že v "Biolihu" skutečně šlo o úplatky a machinace se zakázkami. "Stačil jeden svědek, stačilo, aby někdo ze zatčených řekl při výslechu o trochu víc," řekl loni Robert Šlachta, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jehož detektivové na případu pracovali.  
A co mu zbývá? Žádná soutěž, žádné výběrové řízení se opravdu nekonalo. Jestliže někoho zatýkám, tak bych měla mít připravené důkazy. Do doby zatčení jsem nevěděla o biolihu vůbec nic. Já bych ani neměla možnost ze své pracovní pozice jakékoliv řízení ovlivnit. Já už jsem byla ve vazbě a přitom jsem netušila o jakou úplatkářskou aféru má jít a kolik peněz mělo ke mně podle policie doputovat. To se různilo od 300 tisíc po milion. Nakonec se to ustálilo na půl milionu. Snad něco napovídá již zmíněná, údajně policí ztracená fotodokumentace z domovní prohlídky.

Předseda Paroubek vám loni v červnu nabídl, že se znovu můžete stát členkou ČSSD. Zároveň vyjádřil politování nad celou událostí.
Politování ale velice opatrné a skromné. Na rozdíl od svých předchozích surových výroků na moji osobu. On uvedl, že budu pozvána na nejbližší schůzi místní organizace ČSSD. Nikdo mě ale nikam nepozval. Jsem hluboce zklamána tím, že bych měla sama žádat o obnovu členství. Vždyť jsem byla vyloučena v rozporu se stanovami strany. Měli by mi členství obnovit sami a ještě se veřejně omluvit za mé vyloučení. Proč bych se měla po tolika letech v ČSSD pokorně doprošovat něčeho, na co mám nárok? Navíc současná sociální demokracie už pro mě není přitažlivá. Taky si myslím, že nynější vedení strany je rádo, když jsem mimo. A já už jsem taky ráda. Sociální demokracie pod vedením Miloše Zemana byla jinou stranou. Tenkrát když se řeklo, že je něco černé, tak to bylo černé. A nemohlo to být vzápětí bílé, nebo šedé.  

Jak Paroubek lákal Schwarzovou do strany

Vážená paní Schwarzová,

z pověření Politického grémia České strany sociálně demokratické se na Vás obracím ve věci případné obnovy Vašeho členství v naší straně.

Pod tlakem událostí v rámci tzv. kauzy Biolíh před posledními volbami do Poslanecké sněmovny Vám bylo rozhodnutím Ústředního výkonného výboru ČSSD dne 22. dubna 2006 zrušeno členství v ČSSD. Postupem času se však ukázalo, že tato kauza byla komplexně připraveným případem z dílny policejních složek, který byl politicky zneužit a jehož jediným cílem bylo poškodit sociální demokracii před volbami.

V této souvislosti se proto vedení sociální demokracie domnívá, že neexistují žádné překážky pro to, abyste se znovu mohla stát členkou naší strany. Pokud o to projevíte zájem, navrhnu na příštím zasedání ÚVV ČSSD, který rozhodl o zrušení Vašeho členství, příslušné usnesení, které Vám umožní znovu požádat o členství v ČSSD.

Závěrem mi dovolte vyjádřit politování nad celou událostí a nad tím, co jste musela v uplynulých měsících a letech prožívat.

Pevně věřím, že se rozhodnete znovu vstoupit do našich řad a přispět svými zkušenostmi a znalostmi k tomu, aby se sociální demokracie znovu stala rozhodující politickou silou v České republice.

S přátelským pozdravem

Jiří Paroubek

V Praze dne 17. června 2008

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz