Od května se lidé mohou léčit v cizině

  • 6
Češi se mohou od května při svých cestách léčit v zemích unie a české pojišťovny jim to zaplatí. Musí však počítat s tím, že se za doktora téměř všude připlácí. Po vstupu republiky do unie už nebudou Češi potřebovat na své cesty speciální zdravotní pojištění.

České pojišťovny jim proplatí veškerou lékařskou péči, kterou budou potřebovat, nejen první pomoc. Na druhé straně nemohou počítat s tím, že by si při návštěvě nechali udělat třeba nové zuby či kosmetickou operaci.

A je tu ještě jedna novinka: ošetření v zahraničí budou moci lidé cíleně vyhledat i tehdy, pokud by museli například na operaci doma nepřiměřeně dlouho čekat. Má to jen jeden háček: pojišťovna jim bude muset dát svolení.

Už tak zadlužené zdravotní pojišťovny rozhodně očekávají, že budou muset sáhnout hlouběji do své poloprázdné kapsy. Péče v zahraničí, kterou budou hradit, je totiž v průměru čtyřikrát až šestkrát dražší.

Odhadují, že je to bude stát navíc stamiliony, a bijí na poplach. "Může to být 300 milionů, ale také miliarda navíc," prohlásila ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková, která o tom informovala zdravotní výbor Poslanecké sněmovny.

Za rychlejší operací do Německa?
V praxi mohou nastat zmatky, až se první lidé začnou dožadovat operací venku s odůvodněním, že tady musí dlouho čekat. Jenže nikde není stanoveno, co je to "přiměřená" čekací doba na operaci. "Není možné, aby se všichni, kdo potřebují nový kloub, nechali operovat v zahraničí, to by pojišťovny neúměrně zatížilo," tvrdí Musílková.

Je dlouhá čekací doba rok? Nebo víc? Čím se budou úředníci pojišťoven řídit při rozhodování, zda léčbu venku zaplatit? "Zjišťujeme si orientační čekací doby a budeme fungovat jako konzultant," uvedla Irena Slámová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Pojišťovny samozřejmě nebudou mít důvod, proč dražší léčbu venku povolovat. Ale jak tvrdí předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková, pacienti bezbranní nebudou.

"Jsou tu precedentní verdikty Evropského soudního dvora, které většina pacientů z různých zemí vyhrála," uvedla. "Pokud bych si zavolala do všech nemocnic v regionu a zjistila, že v sousedním Bavorsku přijdu na řadu podstatně dřív, požádala bych o léčení tam," dodala.

Lidé však musí počítat hned s několika překážkami: jazykovou bariérou a také tím, že všude se za doktora připlácí.

Maďaři chtějí český gama nůž
Právo na léčení v Česku získá od května i půl miliardy obyvatel unie. Péči o ně v Česku zaplatí zdejší pojišťovny a pak teprve budou žádat o proplacení pojišťovny v zahraničí.

"Jedna německá pojišťovna si od nás vyžádala informace, jací lékaři, jaké nemocnice a kolik lůžek jsou do 25 kilometrů od hranic," řekla Musílková. Pro německou pojišťovnu je výhodné posílat pacienty do Česka, protože je tu léčba levnější - pro pojišťovny i lidi. A jak potvrdil Ladislav Švec z Centra mezinárodních úhrad, Maďaři už například projevili zájem o Leksellův gama nůž.

Vstupem do unie však českým pojišťovnám vznikne ještě jedna povinnost: hradit veškerou zdravotní péči všem nezaopatřeným členům rodiny lidí z EU, kteří v Česku pracují, a to v zemi, kde rodina bydlí. Tedy ve tvrdé měně.

Podle předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřího Schlangera Česká republika přípravy na tyto změny katastrofálně zanedbala. "Jak jsme zjistili na jednání s premiérem, o důsledcích není informována ani vláda," řekl Schlanger.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video