Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Od chlípných Židů po fašistického generála. Proč se přeme o Bátoru

  21:37aktualizováno  21:37
Politici mohou říkat, že hádka o Ladislava Bátoru je jen zástěrkou pro spory o daních, třeba tisíckrát, jeho výroky ale vždy budou mít třaskavý potenciál. Jako předseda Akce D.O.S.T. po pozornosti médií Bátora toužil. Teď se ale zdá, že s ní neumí pracovat a místo věcné diskuse volí urážky.

Personální ředitel ministerstva školství Ladislav Bátora budí rozruch a pozornost. V poslední době ale častěji ostrým slovníkem než konstruktivní debatou. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Židovští bastardi? Skvělý spis

Média začala o Bátorovi více psát v únoru, kdy měl nastoupit na ministerstvo školství. Připomněla, že muž, kterého chtěl Josef Dobeš za náměstka, chválil antisemitskou knihu Zkáza Slovanů od premonstrátského kaplana Rudolfa Vrby.

Bátora to na svém profilu na Facebooku zlehčil ironickou hláškou "a ve třetí třídě rozbil okno na záchodě". V červenci na přímou otázku novinářů řekl, že nemůže komentovat útržky a že se na to bude muset podívat.

Kniha, v níž podle Bátory "bolševici stahovali bělogvardějcům kůži z rukou, čímž u mě komunismus skončil", je ale antisemitismu plná a Bátora to ví, aniž by se musel dívat. Ve své stati Můj národ a má vlast: Česká revue sám napsal: "Věhlas (Vrby) přetrval asi jen díky antisemitským pracím, k nimž patří zejména 'Vražda v Polné a židovská otázka v rakouském parlamentu' či skvělá 'Zkáza Slovanů'.

Pokud ji v sedmnácti letech četl celou, těžko mohl přehlédnout pasáže o židovské zvířecí chlípnosti či o židovských škůdcích a bastardech, kteří chtějí ovládnout svět.

Senilně dementní havlopitomoid

Jak během čtvrtka upozornila ČSSD, v roli vysokého státního úředníka má Bátora jistotu, že jeho výroky uslyší mnohem víc lidí, než kdyby byl "jen" předsedou Akce D.O.S.T. a chodil na euroskeptické demonstrace. Bátora, podle ministra Dobeše slušný člověk, ale spíš odrazuje hospodským slovníkem, kterým se ostatně prezentoval už v červnu 2009 na transparentu "Intelektuálové, jděte už do hajzlu!"

"Tak klerofašistoid! No, od senilně dementního havlopitomoida to teda sedí," reagoval například 28. června na Facebooku na nelichotivý článek publicisty Miloše Horanského.

To se to starému chudáčkovi prská

Nejnovější z Bátorových poznámek na Facebooku nazvala ministra zahraničí a vicepremiéra Karla Schwarzenberga "starým prskajícím chudáčkem". Šéf diplomacie totiž krátce předtím o Bátorovi řekl, že se na ministerstvo školství hodí "jako pazdeří k jisté části těla".

Dlužno dodat, že Bátora své postřehy nesdílí se všemi, ale jen se skupinou svých zhruba 1 400 facebookových přátel. I to ale stačilo, aby se dostaly na veřejnost. Bátora pak před novináři utekl, ministr Dobeš se za něj omluvil, ale nevyhodil ho.

Kandiduji za ně a nevím, kdo to je

Jednou z věcí, které Bátorovi často média vytýkají, je kandidatura za dnes již neexistující extremistickou Národní stranu.

Pravdou je, že Bátora kandidaturu za tuto partaj přijal dřív, než přišla s nechvalně známým návrhem Konečného řešení otázky cikánské (nápadně připomínajícím nacistický program likvidace milionů Židů v koncentračních táborech, jistě jen náhodou). Bátora ale nikdy nepovažoval za nutné se od strany distancovat.

"Neměl jsem s ní nic společného. Bylo to gesto odporu proti tomu, jak se to tady vyvíjí. Tečka," řekl počátkem dubna iDNES.cz.

Národní strana neměla ve volbách v roce 2006 šanci na úspěch, což Bátora odhadl správně. Dopad kandidatury, i když podle svých slov "nestudoval program strany ani se nedíval, co dělá", ale podcenil. Pro média se stal (přinejlepším) mužem, který kandiduje a neví za koho, protože chce dát najevo svůj vzdor.

Homosexuálové volí doleva

Před několika dny, ještě před vypuknutím nejnovější vlny kritiky kvůli větě na Facebooku, se Bátora v rozhovoru portálu iDNES.cz svěřil se svým přesvědčením, že sexuální orientace souvisí s politickými názory člověka.

"Vidím zásadní rozdíl ve světonázoru mezi konzervatismem a liberalismem. Jsem přesvědčen, a nemusím na to dělat žádné výzkumy, že liberalismus víc oslovuje multikulturalisty nebo homosexualisty," prohlásil.

Těžko popřít, že například schválením zákona o registrovaném partnerství vyšla sexuálním menšinám vstříc levicová ČSSD a že konzervativní strany, které lpí na tradičním modelu rodiny, nad jakoukoli medializací homosexuality jásat nebudou. Ale pokud by šlo o další možný ústupek "homosexualistům" (tedy povolení adopcí párům stejného pohlaví), tam je proti i levice.

Proti ideji ideu, proti pěsti pěst

Už v roce 2007 se tehdy ještě neznámý Bátora angažoval na podporu prezidenta Václava Klause. To když se bojovalo o Kaplického knihovnu. "Proti ideji ideu, proti pěsti pěst!" postavil se Bátora po bok hlavy státu.

Použil přitom heslo prvorepublikové Národní obce fašistické, v jejímž čele stál státem odstrčený generál-legionář a vynikající vojevůdce Radola Gajda (později odsouzený za pokus o tzv. Židenický puč, i když důkazy proti němu chyběly). I zde ovšem Bátora dotaz odbyl: "Gajdovu knihu Stavovský stát jsem nečetl."

S pěstí ve znaku Akce D.O.S.T. a pouhým citováním motta partaje, jejíž vůdce je většině národa znám jen jako "fašista", se Bátora nemůže divit, že čelí stále se stupňujícím útokům.

"Prvorepublikový československý fašismus nebyl tak docela 'fašismus' v dnešním smyslu, nýbrž spíše radikální konzervativní nacionalismus," upozornil ale už před časem například vojenský publicista Lukáš Visingr. "Gajdovi fašisté byli vždy důrazně protiněmečtí, neboť Německo vnímali jako existenční hrozbu pro Československo. Gajda sám byl na prvním místě přesvědčený monarchista."
(celý text Lukáše Visingra čtěte zde)

Nevměšujte se, pane velvyslanče USA

Kvůli pochodu gayů a leseb Prahou, akci nazvané Prague Pride, si Bátora dokonce vzal dovolenou. To aby doručil protestní dopisy primátorovi Bohuslavu Svobodovi (pochod zaštítil) a americkému velvyslanci Normanu Eisenovi (akci podpořil).

"Pan velvyslanec se na stranu organizátorů pochodu postavil už dříve. Pak se do toho pustil s ještě větší vehemencí, když jsme se ozvali my nebo pan vicekancléř Hájek, a to už my považujeme za určité vměšování do vnitřních záležitostí naší země," řekl novinářům při předání dopisu Bátora. Obvinění nejvyššího zástupce jiné země z vměšování je přitom vážný diplomatický políček.

"Mrzí nás, že se jménem státu, jenž nám stál po boku v boji proti komunismu, angažujete ve prospěch nátlakových organizací, jejichž ideologie vykazuje podobné rysy sociálního inženýrství jako marxismus-leninismus," vzkázal velvyslanci.

"Jsme svobodný stát. Každý si může blbnout, jak chce," reagoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz