(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Klinika nabízela příliš levné operace očí, musí se omluvit konkurentům

  • 490
Oční klinika, která nabízela klientům superlevné operace očí, se podle soudu dopustila neférového jednání vůči konkurenci a musí se omluvit. Laserovou korekci zraku nabízela společnost Lexum za méně než sedm tisíc korun za jedno oko, normálně přitom cena začíná na patnácti tisících korun.

Lidi s vadami zraku ten konkurenční boj nejspíš potěšil. Zatímco obvykle stojí laserová operace oka mezi patnácti a třiceti tisíci korun, klinika Lexum ji nabízela jen za 6 900 korun. To bylo nejen hluboko pod cenou, ale i pod náklady, jaké mají lékaři se zákroky. To se nelíbilo konkurenci a nevšední spor musel rozřešit až soud.

Klinika Lexum, jejímž jediným akcionářem je společnost sídlící na Kypru, chtěla za laserové operace (k odstranění astigmatismu a dioptrických vad) běžně 29 tisíc korun za jedno oko. V červenci 2014 ale přišla s akční nabídkou – 6 900 korun za operaci jednoho oka. Ale jen na klinice v Brně, v ostatních pobočkách v Praze, Českých Budějovicích, Ostravě a Táboře zůstaly obvyklé ceny.

Operační sál vzali útokem

Mezi Brňany se informace rychle šířila. A zatímco v červenci Lexum v ­Brně provedl 30 zákroků, v srpnu už 77, v září 135 a v říjnu, kdy akce skončila, jich bylo 404. Konkurenční firma Neovize si stěžovala na nefér podnikání a na to, že Lexum cenou, které ostatní kliniky nemohly konkurovat, nechtěl vydělat, ale pouze nasytit trh a znemožnit vydělat jiným.

Žalovaná firma se hájila tím, že její náklady činí 3 054 korun. Znalec Zdeněk Ziba namítal, že taková částka není obvyklá, a sám stanovil průměrné náklady na jednu operaci na bezmála 13 tisíc korun.

Neovize chtěla po společnosti Lexum omluvu a 800 tisíc korun jako ušlý zisk, neboť jí v době akční ceny výrazně ubylo zákazníků. K vstupnímu vyšetření se objednávalo mnohem méně lidí než obvykle a ti, kteří už měli po vyšetření a byli objednáni k zákroku, operaci odřekli nebo prostě jen nepřišli. Někteří otevřeně přiznali, že přešli k levnější konkurenci.

Mohlo by se zdát, že je pouze věcí podnikatele, jakou cenu stanoví, a když chce prodělat, je to jeho věc. Jenže Městský soud v Praze dospěl k jinému závěru. „Nabízel pouze na klinice v Brně operaci oka za cenu pod vlastními náklady nikoli za účelem dosažení zisku, ale se zaměřením na omezení konkurentů formou cenového podbízení,“ rozhodl soud.

Zjednodušeně řečeno, prodávat pod cenou operace je něco jiného než nabízet levné rohlíky. Zatímco pekárna může chtít levnějším pečivem přilákat zákazníka, oční klinika nic takového nezíská, neboť operace je na doživotí a klient nízkou cenu lékařům v budoucnu už nevrátí. Lexum se podle soudu skutečně dopustil zakázané nekalé soutěže, protože jeho motivací bylo škodit ostatním klinikám. A nařídil firmě, aby se konkurentovi za nekalou soutěž omluvila – dopisem a na svém webu.

Buď omluva, nebo exekuce

Odškodnění žalující firmě soud nepřiznal, omluva jako zadostiučinění podle soudu stačí. Jenže ani toho se Neovize dosud nedočkala. „Jednou z možností je i exekuční vymáhání rozsudku,“ nastínil ředitel Neovize Petr Kocian.

Včera se však ukázalo, že spor ještě nekončí. Lexum totiž vinu odmítl a podal odvolání, i když až po zákonné lhůtě. Městský soud v Praze to uznal, a případ tudíž posoudí ještě vrchní soud. „Podle našeho názoru nedošlo k žádnému pochybení ani k protiprávnímu jednání, které by bylo v rozporu s platnými právními předpisy,“ prohlásil mediální zástupce Pavel Orálek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video