Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ocitla jsem se uprostřed davové psychózy, říká Češka žijící v Londýně

  15:08aktualizováno  15:08
Anglické nepokoje byly opravdu hrozné, ale zároveň to byl pro společnost varovný signál, protože tady jsou dlouhodobé problémy, míní Češka, která žije už čtrnáct let v Londýně. Sama se minulý týden ocitla v centru nepokojů a jeden z rabujících výtržníků ji napadl a roztrhl jí ret.

Rabování v londýnské čtvrti Peckham | foto: pro iDNES.cz - Marcela S.

Zdravotní sestra Marcela S. žije v britské metropoli už od roku 1997, posledních dvanáct let přitom prožila v části Peckham na jihovýchodě Londýna. Nepokoje a rabování se minulý týden nevyhnuly ani této části města. Češka se tehdy ocitla přímo v centru dění.

První tresty za nepokoje

Roky vězení za výzvu na Facebooku

V pondělí měla volno a přišla ji navštívit kamarádka s malou dcerou. Už když přicházely, nenesly dobré zprávy. V ulicích začínají menší nepokoje, hlásila hned po příchodu přítelkyně. Když se pak s dcerkou chystala domů, Marcela S. se je rozhodla raději doprovodit. "Peckham je taková chudší část, takže se tady pořád něco děje, ale něco tak obrovského se ještě nestalo," popsala pro iDNES.cz.

Jako shakespearovské divadlo

"Hned jak jsme otevřely dveře, uviděly jsme obrovský kouř, který stoupal z centra Peckhamu. Pak jsme v další ulici viděly hořet kontejner a bylo jasné, že se bude něco dít," popsala. Přesto se bezpečně dostaly ke kamarádčinu bytu. Když se pak s přítelkyní rozloučila, rozhodla se vrátit na hlavní třídu v Peckhamu a rabující výtržníky vyfotit, fotografování je totiž jejím koníčkem.

Rabování v londýnské čtvrti Peckham

Rabování v londýnské čtvrti Peckham

Rozhodla se tak navzdory obavám z řádících chuligánů, kteří na fotoaparát reagovali podrážděně. A když narazila na skupinu výtržníků, kteří vybíjeli v jedné části ulice skla, nedalo jí to. "Už zpovzdálí jsem viděla zástup lidí, který se díval na ty mladé, jak vybíjí skla a odnáší si z obchodů věci. Sledovali to jako nějaké shakespearovské divadlo," vylíčila s tím, že přišla těsně k rabujícím.

"Jeden mladý se tam začal probíjet do obchodu, kde je všechno za libru. Myslím, že už to asi nebylo ani o tom, že chtěli něco vykrást, ale byla to spíše davová psychóza. Připadalo mi to, jako kdyby se chtěli za něco mstít. Byli to lidé z chudší třídy, většinou ze sociálních bytů," popsala s tím, že se chystala raději odejít.

S fotografiemi půjde na policii

Rozhodla se ale ještě pro jeden snímek, když vtom po ní někdo něčím mrštil. "Trefil mě přímo do obličeje a rozštípl mi ret. Myslím, že to byl možná nějaký míček, ale nedívala jsem se, protože jsem prostě utekla," popsala. Když doběhla k přihlížejícím, všichni se jí ptali, zda je v pořádku a nepotřebuje do nemocnice.

"Vypadalo to dramatičtěji, než to skutečně bylo. Doma jsem si na to dala led a přestalo to krvácet, takže do nemocnice jsem nemusela. V životě jsem se ale tolik nebála o svůj život. A to celkem cestuji, i do méně bezpečných oblastí," podotkla.

Se svými fotografiemi, na kterých jsou vidět i obličeje rabujících, se chystá zajít na policii. "Zajdu tam tento týden. Lidi to tady dělají a ti výtržníci musí být potrestáni, zároveň ale společnost musí řešit, co vlastně ty nepokoje způsobilo. Není to podle mě tak povrchní, jak někteří popisují," míní Češka.

Nebyli začleněni do společnosti a nikdo je nebral vážně

Připouští, že se na násilí podílely gangy a oportunisté, zároveň ale události z minulého týdne podle ní byly varovným signálem. Problém se sociálně slabšími vrstvami obyvatel, mnohdy žijícími v sociálních bytech, už doutná dlouho a nepokoje byly zřejmě jeho vyústěním. "Tyto skupiny lidí nebyly začleněné do společnosti. Byly ignorované a nikdo je nebral vážně," míní Marcela S.

"Potřebovali se ozvat. Udělali to sice hrozným způsobem, každý to tady odsuzuje, ale na druhou stranu, jsou to dlouhodobé problémy, které musí společnost řešit. Střední třída o nich třeba ani neví," přiblížila Češka s tím, že vláda popírá, že se to mohlo stát kvůli finanční situaci, škrtům, chudobě nebo rasové problematice.

Reakce obyvatel londýnské čtvrti Peckham na nedávné pouliční nepokoje

Reakce obyvatel londýnské čtvrti Peckham na nedávné pouliční nepokoje.

Obyvatelé londýnské čtvrti Peckham píší vzkazy na rozbitou výlohu jednoho z

Obyvatelé londýnské čtvrti Peckham píší vzkazy na rozbitou výlohu jednoho z obchodů.

Podle Marcely S. ale k nepokojům částečně přispěla i současná ekonomická situace v Británii. "Lidé na podpoře to mají těžké. Třeba potraviny strašně zdražují. Samozřejmě nemůžu říct, že v sociálních bytech žijí pouze nezaměstnaní. Ale spousta z nich pochází z rodin, které tam žijí po generace. A určitá populace lidí tam dělá problémy," popsala Marcela S.

Britské soudy mezitím stále zasedají a poslaly už první účastníky nepokojů a rabování za mříže. Úřady jim také hrozí, že je vyženou ze sociálních bytů a vezmou dávky. "Myslím si, že to ale nic nevyřeší. Spíše budou další nepokoje. Není to problém, který se dá vyřešit během dne tím, že se ti lidé zavřou a všechno se jim odebere. Je to problém, který je tady už dlouho, a bude dlouho trvat, než se to vyřeší," přemýšlí Češka.

Upozorňuje přitom na návrh londýnského starosty Borise Johnsona, který by chtěl všechny provinilce začlenit do jakýchsi veřejně prospěšných prací. "V podstatě by si měli odpracovat, co zničili. Byla by to taková léčba prací," vysvětluje Marcela S. a zároveň podotýká, že v současné chvíli ale nikdo vlastně moc neví, jak situaci napravit.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Policista zastřelil neozbrojeného muže, soud rozhodl o jeho nevině

Daniel Shaver

Arizonský soud osvobodil policejního důstojníka obviněného z vraždy neozbrojeného muže během zásahu v hotelovém pokoji...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....Najdete na iDNES.cz