Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Očistil policisty z CzechTeku, teď jde do civilu

  12:50aktualizováno  19:02
Šéf vyšetřovatelů policejního zásahu na CzechTeku končí. Miroslav Šoulej se rozhodl odejít z Inspekce ministra vnitra a odevzdat uniformu. Vedení nebylo spokojeno s jeho výkonností, ale jeho odchod z funkce nepožadovalo.

Zatčení účastníka CzechTeku - Policisté na technoparty CzechTek zatýkají účastníka, který napadl jednoho z fotoreportérů. (30. července 2005) | foto: Martin PolívkaMF DNES

O odchodu šestačtyřicetiletého Miroslava Šouleje z funkce vedoucího západočeského pracoviště Inspekce ministra vnitra informovalo úterní vydání deníku Právo. Uvedlo, že odchází na doporučení nadřízeného.

To však odmítá mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. "Nadřízený nedoporučil panu Šoulejovi, že má opustit funkci. Pouze po vyhodnocení dlouhodobé výkonnosti jeho oddělení mu bylo sděleno, aby sám uvážil svůj další postup," sdělila iDNES.

Podle ní Šoulej nejdříve požádal pouze o přeřazení zpět do Karlových Varů, kde předtím působil.

"Zde jako vedoucí menšího kolektivu tehdy dosahoval výborných výsledků. V tomto mu bylo vyhověno, ovšem po určitém čase pan Šoulej opět z vlastní iniciativy požádal o zrušení služebního poměru," dodala Kovářová.

"Mám svoji čest a hrdost, proto jsem se rozhodl odejít od policie do civilu,“ komentoval své rozhodnutí z konce roku Šoulej.

Zřejmě nejznámějším případem, na kterém pracoval, je odvolání šéfů karlovarské policie za maření vyšetřování poštovní loupeže. Z té byl viněn syn jednoho z nich, důstojníka Vladimíra Budíka. Čtyři policisté dostali u soudu podmínky. Jan Budík byl zproštěn viny. - více zde

Šoulej vedl inspekční tým, který prověřoval policejní zásah na CzechTeku. Vyšetřoval také televizní záběry, na kterých čtyři těžkooděnci povalili jednoho z mladíků na zem a poté ho bili tonfou, přestože nekladl odpor. Jeden z nich do ležícího muže kopal. - více zde

Čtyři "mlátičky" nadřízení dočasně vyřadili z pořádkové jednotky. Tým inspektorů v čele Šoulejem ale později jejich případ odložil, protože podle něj nešlo o podezření z trestného činu. Rozhodnutí kritizoval ministr spravedlnosti Pavel Němec i premiér Jiří Paroubek. - více zde

CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtěte přílohu www.idnes.cz/czechtek

Šoulej: Ať mí šéfové řeknou pravdu

Jaký vliv na vaše rozhodnutí měly události v Mlýncích?
Kauzu v Mlýncích komentovaly politické špičky, které neznaly důkazní materiál. Podle něj jsme se v dílčím spise rozhodli případ zkopaného účastníka odložit. Ovlivnil mne i přístup vedení, které se mne proti politikům nezastalo.

Nadřízení si vás zavolali na kobereček. Vyhodnotili dlouhodobou výkonnost oddělení Inspekce ministra vnitra v západních Čechách a doporučili, abyste zvážil další postup. Byla řeč o CzechTeku?
Nikdo mně v podstatě neřekl, že jsem na pohovoru za CzechTek. Ale dá se to domyslet.

Na kobereček se k šéfům nechodí pro nic za nic. Proč si pozvali vás?
Důvodem byl celkový pokles výsledků mého oddělení.

Plzeňský státní zástupce Libor Řeřicha má opačný názor. Řekl, že inspekce pod Vaším vedením fungovala efektivně. Uvedl, že vyšetřit, kdo z policistů ukradl v obchodě láhev rumu, umí každý. Ale objasnit trestnou činnost profesionálů z řad policie, je těžší.
Dělali jsme velké kauzy jako je případ dvou inspektorů u oddělení Cizinecké policie v Karlových Varech, takže nám poklesly takzvané bagatelky - tedy obyčejné případy. Dělali jsme i CzechTek, takže se s poklesem činnosti muselo počítat. Došlo k němu nejen v Plzni a v Karlových Varech, ale i v celé republice.

Začínal jste před čtvrt stoletím v Karlových Varech jako rotný na chodníku. Nakonec jste od prosince 2004 šéfoval na osmém oddělení inspekce v Plzni. Kdy bylo nejhůř?
Nikdy jsem nezažil tak silný politický vliv na prověřování práce policistů jako v posledních několika letech. Jsem z toho znechucený. Také proto odcházím.

Co byste vzkázal svým šéfům?
Aby mluvili pravdu, proč mne odvolali z funkce.

Jak se díváte s odstupem času na organizátory CzechTeku? Organizátoři, které jsme nezjistili, byli velice inteligentní. Podařil se jim kompletní rozkol politické scény. Jsem přesvědčený, že v Mlýnci bylo sedmdesát procent slušných lidí. Chtěli si jen poslechnout techno. Bohužel se nechali strhnout menšinou.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

PŘÍMÝ PŘENOS: Brífink Pirátů před jednáním Sněmovny

Piráti komentují rozhodnutí mandátového a imunitního výboru o vydání A. Babiše...

Sněmovnu čeká v úterý schůze, na které budou poslanci projednávat například novelu zákoníku práce. Nyní mají brífink...

Zeman nepřekvapil, jen se potvrzuje jeho pakt s Babišem, řekl Pospíšil

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Najdete na iDNES.cz