Ochuzený uran neškodil

B r u s e l - Skupina nezávislých expertů, která zkoumala účinky střeliva s ochuzeným uranem na lidské zdraví, se shodla, že dávky radioaktivního záření z této munice nemohou poškodit lidské zdraví a způsobit rakovinu. Vědci včera seznámili se svými závěry Evropskou komisi. Munici s ochuzeným uranem používaly síly NATO na Balkáně především při bombardování srbských cílů v Kosovu a v Jugoslávii v roce 1999. Na přelomu roku však vzrušila řadu zemí Severoatlantické aliance série zpráv o tom, že vojáci nasazení v Bosně a v Kosovu onemocněli kvůli záření z ochuzeného uranu rakovinnými chorobami, zejména leukemií.

Přestože Severoatlantická aliance tyto souvislosti mnohokrát odmítla, řada zemí žádala o vyšetření takzvaného Balkánského syndromu. Evropská komise proto ustavila skupinu nezávislých expertů k analýze celého problému.

Ti zkoumali vlastnosti a použití uranu a ochuzeného uranu, účinky záření na člověka i možnost ozáření prostřednictvím kontaminovaného životního prostředí. Shodli se však, že záření z ochuzeného uranu v dávkách, jimž mohli být vojáci v Kosovu vystaveni, nemohlo zjistitelně poškodit lidské zdraví. Nepotvrdili ani riziko onemocnění leukemií při práci s uranovou municí.

Skupina zjišťovala i možnost kontaminace prostřednictvím potravy, vody nebo znečištěného životního prostředí. Scénáře počítaly s hromaděním ochuzeného uranu ve vegetaci, ve vodě, v potravě a v půdě, vědci ale dospěli k názoru, že množství takto přijatého záření by bylo velmi nízké.

Nepotvrdily se ani dohady, že by prostředí intoxikované dalšími chemikáliemi mohlo násobit účinky záření a způsobovat nádorová onemocnění. Jeden ze závěrů doporučuje spíše sledovat životní prostředí než účinky na osobách.

Podle zkoumání expertní skupiny není třeba zpřísňovat podmínky používání ochuzeného uranu, obsažené v základních bezpečnostních standardech na ochranu dělníků a veřejnosti před nebezpečím ionizujícího záření, ani není nutné ochuzený uran z ustanovení těchto standardů vyjmout.

NATO potvrdilo, že v Kosovu vypálilo na 31 000 nábojů, které obsahovaly po zhruba 300 gramech ochuzeného uranu. Ten se přidával do plášťů, aby zvýšil průraznost munice.

Podobné obavy z negativních účinků ochuzeného uranu na lidské zdraví se objevují už delší dobu i po válce v Perském zálivu. Tam však na rozdíl od Kosova (12 tun munice) spadlo na 300 tun munice s ochuzeným uranem.

Irák tvrdí, že právě spojenecké bombardování způsobuje obrovský nárůst nádorových onemocnění malých dětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video