Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ochranu památek rozežírá korupce, tvrdí Štulc

  11:50aktualizováno  11:50
Praha - Hostem on-line rozhovoru byl ředitel Státního ústavu památkové péče Josef Štulc, který si se čtenáři iDNES povídal o aktuálních kauzách památkové péče. "Systém státní památkové péče je u nás skutečně složitý a nepřehledný. O proti vyspělým demokraciím zde chybí účast nesmírně důležité složky, kterou jsou občanská sdružení," řekl například v rozhovoru Štulc.Celý rozhovor s Josefem Štulcem čtěte ZDE.Aktuální kauzy památkářů čtěte uvnitř.

"Problémy v ochraně památek jsou dva," říká Štulc. "Je to hlavně v nedostatečné kulturnosti silných investorů, kteří do památkové rezervace vstupují. A také orgány, kterým přísluší ochrana památkové rezervace, ji neplní s dostatečnou efektivitou," dodává s tím, že největším problémem v ochraně památek je korupce. "Korupce těchto orgánů však není prokazatelná," říká.

PhDr. Josef Štulc se narodil 4. března 1944 v Praze

Studium:
1961-62 fakulta architektury na ČVUT, pak přešel na filozofickou fakultu UK obor dějin umění.
1973-76 absolvoval aspirantské minimum v externí vědecké aspiratuře v Ústavu teorie a dějin umění ČSAV.

Zaměstnání:
Od roku 1969 pracoval ve Státním ústavu památkové péče a ochrany přírody. Nejdříve jako asistent, později jako odborní pracovník v oblasti historisćkých průzkumů.
Od 1976 - vedoucí oddělení péče o arch. památky a historická města.
Od 1982 - vedoucí odboru péče o památkový fond.
Protože odmítal vstoupit do KSČ, byl v roce 1987 suspendován a vedl zmenšené oddělení historického urbanismu.
V roce 1989 byl zvolen mluvčím Občanského fóra a v březnu 1990 jmenován ředitelem Státního ústavu památkové péče. V této funkci působí dodnes.

Členství:
- od 80. let členem Klubu za starou Prahu, Společnosti přátel starožitností českých a Společnosti přátel Národního muzea.
- od roku 1990 členem mezinárodní organizace ICOMOS (mezinárodní rada památek a sídel) a od roku 1993 viceprezidentem Českého národního komitétu ICOMOS
- od roku 1998 členem České komise pro UNESCO

Aktuální kauzy památkářů

SOVOVY MLÝNY
Mecenáška Meda Mládková chce Sovovy mlýny vylepšit skleněnou krychlí. Ta by podle jejích představ upozorňovala na sbírku moderního umění v Sovových mlýnech. Památkáři však cizorodý objekt zasahující do panoramatu památkové rezervace odmítají. Konečný verdikt vyřkne ministr kultury Pavel Dostál.

ANDĚLÉ U KASINA
Několik týdnů hyzdili pěší zónu Na Příkopech kýčovití plastoví andělé. Před vchodem do kasina byli umístěni se souhlasem odboru památkové péče magistrátu.

PANKRÁCKÝ PLÁN
Projekt světoznámého amerického architekta Richarda Meiera chce upravit necitlivé zásahy předešlých architektů a urbanistů. Na pankrácké pláni, tak vedle osamělých výškových budov Motokovu a nedostavěného rozhlasu měly vyrůst další mrakodrapy. odpůrci namítají, že Pankrác vstoupí nepříznivě do panoramatu Prahy.

HERGETOVA CIHELNA
Kvůli nezájmu prvního porevolučního nájemce, který nejdříve plánoval cihelnu přebudovat na hotel, chátrající objekt neunikl požáru. Při něm zanikl barokní krov. Nový nájemce - společnost COPA  - při rekonstrukci dílo zkázy dokonal.V cihelně byla bez povolení památkářů zbořena polovina barokních kleneb v hale v  přízemí. Na straně k řece byly proraženy velké arkády, které s historickou podobou památky nemají nic společného.

PŮDNÍ BYTY V CENTRU
"Už žádné adaptace půd, hyzdící střechy historického jádra Prahy," volají památkáři. Podle monitoringu totiž 50-75 % objektů na Malé Straně a Starém Městě už půdní vestavbu či nástavbu má. Pokračující privatizace obecních domů Prahy 1 však se vznikem podkrovních bytů počítá.

PAMÁTNÍK OBĚTEM
Další velkou kauzou je památník obětem totalitní zvůle. Státní památkový ústav stavbu schválil, památkáři magistrátu nikoli, odsouhlasil jen jeho část. Autoři díla mluví o zasahování do uměleckého díla, či dokonce o bolševickém spiknutí. Případ vyřeší ministerstvo kultury.

HOTEL JULIŠ
Při rekonstrukci hotelu Juliš na Václavském náměstí byla v rozporu s rozhodnutím odboru památkové péče magistrátu počátkem roku zbořena patrová funkcionalistická budova.  Stavba architekta Pavla Janáka přitom patří k nejvýznamnějším dílům české meziválečné architektury.

Pražská památková rezervace
Jedinečnost a mnohotvárnost pražského centra uznala v roce 1992 i Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), když jej zařadila na seznam světového kulturního a přírodního dědictví lidstva.

Pražská památková rezervace zabírá prakticky celý střed Prahy, patří sem Staré Město s Josefovem, Malá Strana, Hradčany s Pražským hradem a také Nové Město s Vyšehradem. Rezervace je v celosvětovém měřítku mimořádná, vedle své rozlohy a počtu památek hlavně zachovalostí celých stavebních souborů, ulic a náměstí. Má rozlohu 866 hektarů, je v ní více než 1200 památkově chráněných budov, 25 z nich bylo navíc prohlášeno národními kulturními památkami.

Na otázky týkající se památkové ochrany především v centru Prahy odpovídal ředitel Státního ústavu památkové péče Josef Štulc. (26. července 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...Najdete na iDNES.cz