Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ochránkyně už léta upozorňuje na zabíjení psů pro maso

  12:31aktualizováno  12:31
Uřezané hlavy a stažené kůže naházené v pytlích. To je výsledek nehumánního zabíjení psů na maso, na které se už léta snaží upozornit ochránkyně zvířat Marie Lokingová. Žena se už obrátila nejen na policii, ale k tématu hovořila i v parlamentu.

Pes za plotem statku ve Chvoječné, kde byly loni nalezeny ostatky zabitých psů | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Hodí psa zaživa do vařící vody. Stáhnou srst, odřežou packy, hlavu. Zabíjení se odehrává různě na opuštěných statcích, na koleně, nelegálně," vypráví vedoucí psího útulku v Chebu Marie Lokingová.

Je bojovnicí proti zabíjení psů na maso. Léta burcuje úřady, policii, poslance, senátory, aby zakročili. Sbírá svědectví od lidí, kteří se jí hlásí jako svědci a kteří pohozené psí ostatky nacházejí. Fotky i s průvodními informacemi si nalepuje do zvláštního sešitu.

Psí maso

V některých asijských zemích - Číně, Vietnamu, Koreji - je součástí jídelníčku.

Ve Vietnamu je psí maso považováno za pochoutku. Dusí se, vaří i griluje.

Nejčastěji se k němu jako příloha podává rýže.

Nejnáročnější na přípravu je pokrm Gieng Me Mam Tom, což je slavnostní jídlo s dušeným psím masem, dušenými krevetami, rýží a zázvorem.

Tradiční čínská medicína zdůrazňuje jeho léčivé účinky, pozitivně prý působí na plodnost.

Evropané ho běžně konzumovali do počátku 20. století, ještě v roce 1910 se prodávalo v pařížských řeznictvích.

(Zdroj: Wikipedia)

Ruf šel z útulku rovnou na jatka, připomněla si žena

Vzpomíná na první případ. Do útulku přijela žena s tím, že by si ráda vzala psa na chatu. Auto, kterým přijela, řídil Vietnamec. Marii Lokingové se to nezdálo a začala potom po ženě pátrat. Na adrese, kterou měla v občance, nikdy nežila.

Lokingová se při hledání psa Rufa dostala až do osady Chvoječná u Chebu. "Psí jatka se tu provozovala a možná ještě provozují. Otevřeli jsme pytle vytažené z jímky a vypadla psí hlava. Přijeli veterináři i policie. Případ ale skončil a nikdo nebyl potrestán. Ruf šel z útulku rovnou na jatka, zbyl z něj jen obojek," zoufá Lokingová.

Pytle s podobným obsahem se objevily také na dalších místech na Chebsku, třeba v Komorním Dvoře. Policie ale všechny nahlášené kauzy odložila.

"Nikdy se nepotvrdilo, že by došlo k porušení zákona. Nikdy jsme nezjistili, že by se tu zabíjení psů odehrávalo," řekla mluvčí policie Kateřina Dohnalová. Zbytky zvířete podle ní ležely v jímce už dlouho a nemusel to prý být ani pes.

Pomoc ochránkyni přislíbil i sokolovský senátor

I Vietnamci přitom přiznávají, že psí maso konzumují. "Osobně jsem to neviděl, ale slyšel jsem, že ano. Jedině však poslední týden v měsíci, protože jinak to přináší smůlu v podnikání," vypráví tlumočník Le Anh Phong.

Jímka, kde byly nalezeny ostatky zabitých psůJímka, kde byly nalezeny ostatky zabitých psůJímka, kde byly nalezeny ostatky zabitých psů

Prý také není nic lehkého si maso obstarat a zpracovat. "Jen někdo to umí. Musí k tomu mít správné druhy zeleniny, která se dováží z Vietnamu. Takový oběd pak vyjde velmi draho," dodal Le Anh Phong.

Lokingová kvůli svému bojovnému postoji získala pověst věčné rebelky. Několikrát už prý musela policii vyloženě přesvědčovat, aby vůbec na místo nálezu přijela. "Co od nás chtějí policisté víc, než když jim ukážeme zbytky zvířat?" diví se.

Psi pobíhající po osadě ve Chvoječné

Zdrženlivý postoj úřadů zaráží i sokolovského senátora Pavla Čáslavu, na kterého se Lokingová obrátila.

"To, co vidím na fotografiích a slyším od svědků, není v souladu se zákonem. Porušují se hygienické i veterinární předpisy. Považuji to za selhání státní správy. Připadá mi nesmyslné, že úřady chtějí důkazy od občana, který se problémem sám zabývá," poznamenal senátor. Slíbil, že bude vyšetřované případy sledovat a úřadů se ptát.

Konzumaci psů nelze zakázat, na týrání nejsou důkazy

Podle českých zákonů není pes jateční zvíře. Jeho maso se nesmí dostat do veřejného oběhu nebo do restaurací. Trest by ale mohl stihnout jen toho, kdo zvíře zabije nehumánním způsobem.

"Jestli to někdo dělá pokoutně pro vlastní spotřebu, jak Vietnamci tvrdí, tak nemáme páky, jak to zakázat," tvrdí ředitelka Státní veterinární správy v Karlových Varech Mária Slepičková. O humánnosti takových porážek si nedělá žádné iluze.

Psi za plotem statku ve Chvoječné, kde byly loni nalezeny ostatky zabitých psů

Marie Lokingová už na téma zabíjení psů na maso mluvila i v parlamentu. "Nemyslím, že jde o ojedinělé případy. Je ale strašně těžké najít důkazy. Vietnamci jsou velmi opatrní. Občas nějaké zbytky pohodí, ale vědí, že se jim nemůže nic stát," míní.

Jako ochránkyně zvířat se snaží působit také na děti ve školách. Na besedách mluví i o týrání. "Všichni ale chtějí vidět jen to hezké. Nechtějí slyšet o zubožených psech," trápí ji.

Hledá podobně naladěné lidi a odborníky, kteří mohou pomoci zasáhnout. Spřízněnou duši našla i v Dagmar Peškové, která žije v německém Selbu. Ta poslala starostům měst v příhraničí fotky psích ostatků a informaci, co se na Chebsku děje.

"Všichni byli otřeseni. Chtěla jsem, aby se o to také začali zajímat. Víme totiž, že se psí maso z Chebska vozí i Vietnamcům žijícím v Německu," tvrdí Pešková.

Podle Lokingové je důležité, aby se zabíjení psů netolerovalo, vědělo se o něm a mluvilo. "Každý by si měl svého psa hlídat a být všímavý," nabádá vedoucí útulku.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...Najdete na iDNES.cz