Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ochranářům chybějí miliony na stanice pro zvířata, od státu asi nic nedostanou

  14:34aktualizováno  14:34
Národní síti záchranných stanic, kde loni našlo pomoc více než deset tisíc zvířat, hrozí, že letos nebude mít na provoz. Stanice v roce 2009 hospodařily celkem s devíti miliony korun, letos mají zatím slíbeno pouze 1,5 milionu. Kvůli finančním nesnázím odpadla řada sponzorů a pomoc od státu není jistá.

Záchranná stanice Novohradka | foto: www.pasicka.cz

Pracovníci 26 stanic, které jsou rozmístěny po celém území státu, pečují o ptáky sražené auty či vlaky, přiotrávená zvířata a mláďata, která jim nepoučení lidé přinesou v dobré víře, že holátko je opuštěné, i když pouze čeká na rodiče.

"Někteří sponzoři kvůli hospodářské krizi odpadli. Nejvíc se můžeme spolehnout na drobné dárce, těch neubývá," řekl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Stanicím sice podle ochranářů nehrozí zánik, problémům se ale nevyhnou.

JAK PŘISPĚT OCHRANÁŘŮM

Přispět lze na účet sbírky Zvíře v nouzi 33553322/0800.

Svaz stanice zaštiťuje a do loňského roku dostával na jejich provoz dotace od ministerstva životního prostření. Letos po dohodě spoléhá na peníze z programu péče o krajinu, u něj ale není kvůli rozpočtovým škrtům jisté, že bude otevřen.

"Zatím se kvůli škrtům v rozpočtu čeká, jak vše dopadne. Teoreticky nemusíme dostat od státu nic. Navíc nevíme, kdy se o tomto rozhodne. Na papíře nemáme nic a v kase prázdno," připustil Stýblo.

Pacienti ve stanici

V skladbě chovanců stanic převažují ježci, loni jich bylo do opatrování přijato 1 721, druzí jsou netopýři - 463 a veverky - 242. Z ptáků bylo přijato nejvíc poštolek obecných, a to 1201. Většina z nich pomoc nepotřebovala, byla to totiž mláďata, které lidi odnesli bez důvodu.

Stanice nyní žijí z veřejné sbírky, podle Stýbla se právě sbírka stane v budoucnosti hlavním zdrojem peněz. "Většinu peněz si pak shánějí stanice samy. Přispívají jim sponzoři, města a obce, nebo třeba lidé, kteří se tam přijdou na zvířata podívat," dodal Stýblo.

Loni vznikly tři nové stanice, a to při zoologické zahradě Liberec, při Krkonošském národním parku a třetí funguje pro Karlovarský kraj v Bublavě.

Ačkoli celá republika je stanicemi poseta, některé pokrývají velkou oblast, proto by svaz přivítal vznik dalších. Největší "bílá místa" jsou podle Stýbla v Jihomoravském kraji a na severu a západě Čech.

Se zraněním skončilo loni v záchranných stanicích 3 500 zvířat. Mezi nejčastější úrazy patřila tradičně zranění způsobená dopravou a nárazem zvířat do elektrického vedení. Neubývá ani ptáků, kteří zahynou, nebo se zmrzačí nárazem do skleněné plochy. Nedávno tak uhynulo hejno drozdů kvíčal v Praze. Z tuctu ptáků přežil pouze jeden.

"Přitom by stačilo tyto překážky označit, a není pravda, že nejlépe na skleněnou stěnu upozorní nalepené siluety dravců. Daleko větší účinek by měl například hodně barevný kačer Donald," uvedl Stýblo.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Policista zastřelil neozbrojeného muže, soud rozhodl o jeho nevině

Daniel Shaver

Arizonský soud osvobodil policejního důstojníka obviněného z vraždy neozbrojeného muže během zásahu v hotelovém pokoji...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz